Centrální část magistrály spojuje Harrachov a Žacléř, měří 71 kilometrů a vede po panoramatických cestách přes nejvyšší krkonošské hřebeny. Výhodou magistrály je mimo jiné vysoká nadmořská výška, díky které tu leží sníh až 6 měsíců v roce, a tak tu můžete lyžovat od konce podzimu až do jara. Kdo chce využít prvního sněhu a potrénovat na běžkách, většinou vyráží do stop v oblasti mezi Liščí horou a Výrovkou – koneckonců Dvorská bouda bývala dlouhé roky základnou českého reprezentačního týmu.


Zdatní sportovci zvládnou celý traverz Krkonoš v ideálních podmínkách za den, můžete si ale vybrat jen část úseku a rozhodně zklamáni nebudete. Je třeba mít na paměti, že v nejvyšších polohách bývají stopy často zafoukané a pro sportovní běžkování málo kvalitní. Kdo dává přednost kvalitní stopě, může využít závodních tratí na Mísečkách nebo stop v nižších polohách a v lesích – například v oblasti Harrachova, Černé hory nebo na Benecku.


Oblíbený bufet a rozcestí Rovinka


Z Harrachova do Špindlu

Krkonošská magistrála začíná a končí v Harrachově, oblíbeném rekreačním středisku v západní části Krkonoš. Tohle městečko s dlouhou lyžařskou tradicí leží pod Čertovou horou se sjezdovkami a skokanskými můstky. Hlavní trasa Krkonošské magistrály vede kolem Mumlavských vodopádů k Vosecké boudě a dále přes nejvyšší horské louky Krkonoš. Alternativní stopy na hřebeny vedou z Čerťáku přes Ručičky a Dvoračky a krásné stopy najdeme pod hraničním hřebenem na tzv. Janouškově cestě.


Mumlavský vodopád u Harrachova


U Vrbatovy boudy dosahuje magistrála svého nejvyššího bodu. Pančavská, Harrachova a Mumlavská louka tvoří unikátní a drsný horský ekosystém, v zimě připomínající polární krajinu. Krásu hor doplňují zasněžené stromy, které jakoby zkameněly pod nánosem kilogramů sněhu a ledu. Jejich ohnuté větve vytvarované do abstraktních tvarů vytvářejí dojem pohádkového ledového lesa.


Backcountry běžkování pod Vysokým kolem


Dlouhý sjezd od Vrbatovy boudy vede na Horní Mísečky, významnou křižovatku běžkařských tras a zároveň perfektní výchozí místo pro četné výlety. Tady najdeme závodní okruhy a také tu odbočuje oblíbená trasa vedoucí na rozcestí Rovinka, na vrchol Žalý a do Benecka. Poněkud strmější sjezd vás z Horních Míseček přivede po tzv. Vodovodní cestě do Špindlerova Mlýna.


Na tratích mezi Horními Mísečkami a Beneckem


Kolem pivovaru do Jánských lázní

Samotný Špindlerův Mlýn příliš tras pro běžkaře nenabízí, další pokračování magistrály stoupá úbočím Hromovky po Dřevařské cestě na Krásnou pláň a dál kolem Klínových a Friesových bud na Lučiny. Kdo se nechce trmácet do kopce, může se vyvézt lanovkou na Pláně a napojit se na magistrálu na rozcestí U Srubu.


Krkonošská magistrála u Friesových bud


Milovníci výhledů uvítají odbočku u Klínových bud a pokračují k Chalupě Na Rozcestí, odkud se rozbíhají nejhezčí panoramatické trasy vedoucí k Luční Boudě a přes vrchol Liščí hory. Kdo chce vyzkoušet jedno z místních piv, může se zastavit na Friesových boudách a pak pokračovat po rovněž vyhlídkové Liščí cestě, která podjíždí Liščí horu a je tedy výhodnější za špatného počasí.


Magistrála prochází kolem minipivovaru Fries


Mezi Tetřeví a Lesní boudou minete několik dalších odboček – můžete například sjet do Strážného, do Černého Dolu nebo do Pece pod Sněžkou. Magistrála míjí oblíbené krkonošské boudy Pražskou a Kolínskou a začne stoupat na Černou horu. Na Černé hoře najdete další možnosti upravovaných běžkařských okruhů, obkružujících tento výrazný krkonošský vrchol. Tady také najdete další oblíbené východiště na lyžařské trasy, kterám jsou Jánské Lázně.


Ve stopách u Výrovky


Poslední úsek magistrály vede do Horního Maršova a přes Rýchorské boudy do Žacléře. Tato část magistrály je méně navštěvovaná a je tedy možné, že si tu užijete více klidu než v centrálních Krkonoších.


U Lesní boudy