Příjemně zvlněná krajina bez strmých kopců určitě bude vyhovovat méně zdatným lyžařům i rodinám s dětmi a na rozdíl od vysoko položených pohraničních pohoří tu většinou panuje mírumilovnější počasí.


Zima na Vysočině


Upravované trasy se rozbíhají do krajiny zejména z Nového Města na Moravě a ze Žďáru nad Sázavou, napojit se na ně můžete třeba také ve Svratce nebo v Jimramově. Trasy vedou po loukách i lesy a proplétají se obydlenou krajinou Vysočiny kolem vesnic, osad i malebných samot. Při dostatku sněhu si na Novoměstsku můžete vybrat až ze 100 km upravovaných tras.


Chalupa u Samotína


Na Fryšavský ledovec

Centrum běžkování na Vysočině představuje stadion Vysočina Arena u Nového Města. Tady najdete parkoviště, závodní okruhy, které lze mimo oficiální akce využívat zdarma, a hned před areálem navazují turistické trasy.


Pohled od Samotína


Nejoblíbenější trasa začíná stoupáním přes Vlachovice na významné rozcestí lyžařských stop v obci Tři Studně, ležící ve výšce 750 m, tedy více než 100 m výše než je lyžařský stadion v Novém Městě. Nadmořská výška tu je v zimě znát, však také místní říkají, že tu panuje stejné podnebí jako v Alpách ve výšce 1000 m. Název obce se odvíjí od místních studánek, které inspirovaly Bohuslava Martinů ke složení kantáty Otvírání studánek.


Lyžařské stopy u Fryšavy


Ze Třech Studní mohou lyžaři vyrazit čtyřmi směry, oblíbená trasa směřuje na sever, k obci Fryšava. Na loukách mezi Třemi Studněmi a Fryšavou najdeme místo v zákrytu lesa, kterému místní říkají Fryšavský ledovec. Díky závětří lesa tu přes zimu vznikají silné návěje a tak je to obvykle poslední místo, kde na jaře drží sníh a tedy poslední místo pro běžkování.


Zima na Vysočině


Z Fryšavy musíte vystoupat do nejvyššího bodu trasy u Fryšavských hájenek. Tady, ve výšce 790 m si budete připadat jako ve skutečných horách. Krásná cesta se proplétá lesem kolem samoty Blatka a vyústí na loukách nad Samotínem. Za hezkého počasí se vám odtud naskytne pohled nejenom na Samotín, ale také na skálu Drátník nebo vzdálenější Buchtův kopec.


Na Fryšavském ledovci


Z Milov přes Sněžné zpět

V sedle nad Blatinami mine trasa skálu Drátník a začne strměji klesat přes Blatiny do Milov. Rozložitý skalní masiv Drátníku se vypíná na okraji lesa, částečně ukryt korunami staletých buků a smrků.


Zima na Vysočině


U Milovského rybníka v údolí řeky Svratky dosahuje trasa nejnižšího a také nejvzdálenějšího bodu na okruhu. Někdy je možné odtud pokračovat prošlapanou stopou dál směrem na Svratku, pravidelně upravované tratě se ale nedaleko Hotelu 9 skal stáčejí zpět a přes Podlesí začnou stoupat k obci s příhodným jménem Sněžné.

Upravená dvoustopa pro klasický běh se vlní po loukách a za Sněžným přejíždí sedýlko s křižovatkou stop Nad Kuklíkem, kde odbočuje stopa směrem na Jimramov. Naše trasa však pokračuje do Kadova, míjí Medlovský rybník a po krásných rozhledových loukách vás přivede zpět do Tří Studní. Odtud do Nového města můžete sjet po stejné trase nebo zvolit o něco delší variantu přes Sklenné.


Skála Drátník v zimě