Po oblých hřebenech Javorníků vede mezinárodní běžkařská trasa s názvem Beskydsko-Javornická lyžařská magistrála, představující téměř 60 kilometrů udržovaných stop mezi střediskem Kohútka a Čadcou


Les na Velkém Javorníku


Na Kysucích jde bezesporu o nejoblíbenější běžkařskou dálkovou trasu, kterou lze celou v pohodovém tempu zvládnout za dva dny. Na jednodenní výlet můžete vyrazit z Kohútky, z Čadce nebo z jednoho ze dvou silničních sedel: ze sedla Javorník (Melocík) nebo z osady Semeteš.


Restaurace a penzion Melocík leží uprostřed trasy


Po nejhezčím česko-slovenském hřebeni

Oficiálně Beskydsko-Javornická magistrála začíná na lyžařském středisku Kohútka. Tento skromný lyžařský areál leží na česko-slovenském pomezí a nabízí 6,6 km sjezdovek všech obtížností.

Od informačního střediska a lyžařských vleků stoupá upravovaná trasa po červené značce pohraničním hřebenem na Malý Javorník. V sedle Gežov se upravované stopy odklánějí vlevo a nejvyšší horu Javorníků podjíždějí, kdo chce na vrchol Veľkého Javorníku, musí většinou po vyšlapané stopě. Odměnou jsou výhledy, které se otevírají z Veľkého Javorníku nebo z rozhledny Stratenec.


Osada Vrchrieka


Svou výškou 1 071 metrů je slovenská hora Veľký Javorník nejvyšším bodem přirozeného česko-slovenského pohraničního hřebene; převyšuje dokonce o čtyři metry Velký Polom v Moravskoslezských Beskydech i Velkou Javořinu v Bílých Karpatech.

Trasa následně míjí další lyžařské středisko Kasárna s několika hotely a rekreačními chatami, které sice spadá pod slovenské území, dodnes ale na hřebeni najdeme staré hraniční patníky z doby 2. světové války, kdy území náleželo Moravě.


Malebná osada Bielovci s několika dřevěnicemi hned vedle lyžařských stop


Krajem horských osad Kysucka

Přejetím sedla Javorník se dostanete do krajinově nejhezčí části Javorníků, ležící na východní straně magistrály. Jde sice o hory o něco nižší než západní lesnatá část, na druhou stranu je tu krajina otevřenější a nabízí četné panoramatické úseky s dalekými výhledy. Oblast Kysuckých Javorníků je krajem bezpočtu horských osad, z nichž mnohé se šplhají doslova až na hřebeny hor.


Dřevěný rozcestník


Restaurace U Melocíka v sedle Javorník představuje ideální místo pro občerstvení nebo nocleh na dvoudenním putování. Záhy za Melocíkem dosáhnete nejvyššího bodu druhé poloviny magistrály u rozhledny Luby. Dřevěná protipožární věž je jednou ze tří rozhleden na trase a poskytuje báječný kruhový výhled do krajiny.

Strmý sjezd vás vzápětí přivede do osady Vrchrieka a po loukách přijedete k druhému (a poslednímu) silničnímu sedlu a možnosti občerstvení. Restaurace U Cipára v osadě Semeteš nese jméno Štefana Cipára, který jako jediný přežil masakr na konci války, kdy tu Vlasovci popravili dvě desítky mužů a vypálili několik chalup.


Kaplička pod rozhlednou Kamenité


Kolem nejnižší rozhledny a kamenného stromu do Čadce

Jakmile stopy vystoupají z údolí na horské louky, projedete malebnou osadou Bielovci s několika nádhernými dřevěnicemi hned vedle lyžařských stop. Pak se zase na chvilku zanoříte do lesa, minete lesní kapličku a vystoupáte k rozhledně Kamenité. Tuhle roztomilou a malebnou stavbičku snadno přehlídnete, dřevěný domek na kamenném základu totiž není vyšší než nějakých šest metrů a krčí se ve stínu železné vysílací věže.


Rozhledna Marťákov kopec připomíná středověkoustrážní věž


Výhledy a scenérie se v závěru výletu mění každou chvíli, cesta tu vede lesem, chvilku po loukách, pak se zase proplete kolem chalup sněhem zasypaných horských osad a občas dokonce narazíte na umělecký výtvor, jako třeba na svérázný „kamenný strom“.

Když přejedete vyhlídkový vrchol Jakubovský vrch, objeví se před vámi dnešní poslední rozhledna Marťákov kopec, připomínající středověkou strážní věž. Cíl u hotelu Husárik nad Čadcou už odtud není daleko.


Oblast Kysuckých Javorníků je krajem horských osad, z nichž mnohé se šplhají doslova až na hřebeny hor