S číslem deset startovala ve Vysočina Areně ve stíhačce klasicky Kateřina Razýmová. V průběhu závodu se jí podařilo držet kontakt a posunout se o dvě pozice na 8. místo. „Teď mě to jedno místečko mrzí, když jsem prohrála tady v posledním kilometru s Kerttu Niskanenovou, se kterou jsem bojovala hned od začátku,“ řekla Razýmová. Po včerejším závodě ji konečně opadla nervozita. „Dnes to pro mě bylo úplně jiné, protože jsem už vůbec nebyla nervózní, užila jsem si to jak před startem, tak i samotný závod. V top desítce se ale stále cítím jako na návštěvě,“ přiznala Razýmová.

Sníh na trati byl při nedělním závodě různý a bylo těžké na tak proměnlivé podmínky namazat. „Vrchní pasáž se otevřela až půl hodiny před startem, neprojelo tam moc lidí a zůstal tam čerstvý nový sníh, proto to bylo odlišné než všude jinde. Lyže na stoupání byly perfektní, z kopce dolů by to možná chtělo trochu rychlejší, ale nahoru to bylo super,“ okomentovala Razýmová. Po delší době navíc jela závod klasickou technikou. „Byla jsem hodně ráda, že jsme jely klasicky. Už je to pro nás skoro netradiční styl. Tím, že v Plzni víc běháme přes zimu, než jezdíme, tak ta klasika je tomu víc podobná a mám ji určitě radši,“ uvedla. Nyní se Razýmová z celého programu nejvíce těší do Lahti, kde byla na svém prvním mistrovství světa dospělých a hned následující rok tam bodovala i v klasické desítce.

Umístění v top 20 si opět připsala i Kateřina Janatová na 16. pozici. „Musím říct, že jsem z toho dnes měla obavy, ale nakonec jsem si to užila ještě víc a i se cítila lépe,“ radovala se Janatová. V zádech měla skupinu zkušených klasiček, která ji postupně dojela. „Čekala jsem, že mě dojedou ještě dřív, takže jsem to nad své očekávání udržela až do cíle, tam už mě přejely celkem rychle a snažila jsem se už jen držet a nevzdávat to,“ přiznala.

Po náročném programu v posledních týdnech Janatová vynechá Světová pohár v Oberstdorfu příští víkend a bude trénovat a odpočívat. „Ono se to nezdá, ale když člověk neustále závodí, tak toho moc nepotrénuje. Těším se, že si doma dát kávu a něco si přečtu.

Česká reprezentantka Petra Nováková si ve stíhacím závodě polepšila a posunula se na 36. pozici, Sandra Schützová byla 49., Petra Hynčicová 50. Hned tři Češky se seřadily za sebou a to 55. Klára Moravcová, 56. Barbora Havlíčková a 57. Anna Sixtová, Zuzana Holíková skončila 60.

Z českých zástupců se na patnáctikilometrové trati umístil nejvýše Petr Knop na 38. pozici a hned v závěsu za ním 39. Adam Fellner. „Dnešní závod byl docela těžký, protože stopy už při sobě moc nedržely. Měli jsme ale velmi dobré lyže, stoupalo nám to skoro nejlépe ze startovního pole. Jen jsme možná mohli zvolit trošku hladší mázu, aby to jelo lépe z kopce,“ uvedl Knop. „Myslím, že jsem odvedl dobrý závod a jsem rád, že jsem se dokázal srovnat v klasice. Jen je škoda, že se to neposunulo víc k té třicítce,“ zhodnotil svůj výkon.

Další Češi Miroslav Rypl skončil 55., Tomáš Kalivoda o příčku za ním 56., Jonáš Bešťák 58., Vladimír Kozlovský 62., Tomáš Lukeš 66.

Suverénní výkon opět předvedla norská závodnice Therese Johaugová s více než minutovým náskokem na Rusku Natalii Nepryaevovou, bronz vybojovala další Norka Ingvild Flugstad Oestbergová. Jízdu o prvenství si dokázal ve stíhačce s přehledem pohlídat Rus Alexandr Bolšunov. Skvělý výkon předvedl a stříbro vybojoval Nor Johannes Hoesflot Klaebo, na bronz dosáhl jeho krajan Simen Hegstad Krueger.

Zdroj: Svaz lyžařů ČR