Dvě části lyže si zaslouží pozornost: skluzná část a odrazová. Na lyži se totiž během jízdy mohou zachytit zbytky stoupacích vosků a jiných nečistot, které následně mohou lyže zpomalovat či brzdit. Popřípadě v teplotních podmínkách kolem 0 °C, kdy padá nový sníh nám může na lyžích namrzat sníh a začnou drhnout, v extrémní situaci na ně namrzne tak silná vrstva sněhu, že je nutné sníh z lyže mechanicky seškrábnout.


Udržujte skluznou a odrazovou část lyže čistou

Péče o skluznou část plochy lyží je stejná jako u tradičních běžek. Můžeme použít běžný parafín, který za tepla zažehlíme, následně ho seškrábneme a vykartáčujeme, nebo použijeme tekuté skluzné vosky (např. TOKO Express Grip and Glide, REX Instant Glide).


(Foto: Technologie „NO WAX“ lyží - lyže se šupinami)(Foto: Technologie „NO WAX“ lyží (lyže s použitím nanotechnologie)(Foto: Technologie „NO WAX“ lyží (lyže s mohérovou vložkou)


Odrazovou část „NO WAX“ lyží se snažíme udržovat čistou a skluznou popř. preventivně ošetřenou přípravkem proti namrzání a odpuzující případné nečistoty.


Čistící přípravky

Stoupací komoru běžeckých lyží se šupinami popř. celou skluznici lyže s nanotechnologií lze očistit běžným smývačem vosků. Obyčejný smývač vosků však nedoporučujeme používat na mohérové vložky, jelikož rozpouštědlo použité ve smývači může narušit soudržnost lepidla použitého v mohérové vložce. K tomuto účelu tedy používejte smývače výhradně určené pro mohérové vložky, které obsahují líh, jenž neuškodí mohérové vložce (např. REX Skin Care Conditioner Spray, REX Skin Cleaner, SWIX Skin Cleaner, TOKO Skin Cleaner, ad.).

Takovýto čistící prostředek nastříkáme na lyži a následně utřeme do sucha čistou papírovou utěrkou, nebo můžeme navlhčit papírovou utěrku čistícím prostředkem a potom tuto část lyže do čista a sucha utřít.


Vylepšení skluznosti lyže

Pro lyže se šupinami, popř. s nanotechnologií, se doporučuje použít přípravky s obsahem sloučeniny fluoru (pro tyto lyže s řešením Nanogrip a Optigrip byl speciálně vyvinut přípravek REX Anti Ice, SWIX N3C, VAUHTI Quick FC Anti-Ice). Stejně jako u čističů i zde platí, že základem těchto přípravků je zpravidla rozpouštědlo, které není vhodné na lyže s mohérovou vložkou. Přípravky pro mohérové vložky, jsou stejně jako čističe na bázi lihu a obsahují sloučeniny fluoru. Tyto přípravky bývají dostupné zpravidla ve formě sprejů - tzn. přípravek na odrazovou část lyže nastříkáme a necháme pár minut zaschnout (např. REX Skin Care Conditioner Spray, STAR Racing Skin Care Wax, TOKO Skin Cleaner, SWIX Skin Care, VAUHTI Skin Ski Cleaner ad.). Pro vylepšení skluzu mohérových vložek u závodních lyží doporučuji sáhnout po tekutém urychlovači nebo fluorovém bloku, který obsahuje sloučenin fluoru více, a tím zajišťuje lepší skluz.

Několik minut péče o 'lyže bez vosku' vám zajistí lepší výkon a delší životnost skluznice. Je to rychlé a snadné.