O to větší radost může nastat, jste-li rodičem dvou či více takto úspěšných dětí. Není výjimkou, že se v různých sportovních odvětvích na startovní čáře vrcholových akcí objevují sourozenecké dvojice. V biatlonu to do nedávna byli bratři Fourcadovi, Bøeovi, Claudeovi, Gowovi a Eberhardovi, sourozenci Eckhoffovi a Bergerovi, sestry Gasparinovy a také sestry Fialkovy. Do zákulisí sportovního a osobního života těchto slovenských biatlonových sester Ivony a Paulíny Fialkových jsme nahlédli v Nordic magazínu č. 54, který vyšel včera. Zde si můžete přečíst několik doplňujících otázek, na které slovenské krásky odpověděly.


Kdybyste nedělaly biatlon, jaký by to byl sport?

P: No, těžká otázka. Opravdu nevím, jaký bych dělala sport, kdybych nedělala biatlon.

I: Pravděpodobně bych se věnovala atletice. Mojí parketou vždy byly běhy. Byla doba, kdy jsem se rozhodovala, jestli se nedám cestou atletiky, ale biatlon zvítězil.


Máte raději zimu nebo léto?

P: Já mám jednoznačně raději léto, ač dělám zimní sport a mám ho ráda. Teplé počasí mi nedělá problémy ani při tréninku. Vím, že s tím mají v létě někteří sportovci problémy.

I: U mě je situace podobná. V době předzávodního a závodního období jsem zimy přesycená a vždy se těším na teplé měsíce. Nejraději mám babí léto.


Jak často v rámci přípravy trénujete na Slovensku (např. Osrblie, Štrbské pleso)? Nebo trávíte více času v zahraničí?

P: Snažíme se destinace pravidelně střídat, dá se však říci, že více času trávíme v zahraničí. Samozřejmě zavítáme i do Tater například na túry s holemi. Část přípravy jsme trávily i v Osrblie, převažovala však soustředění v rakouském Obertilliachu a Ramsau am Dachstein, německém Ruhpoldingu a švýcarském Lenzerheide.


Kde jste se připravovaly v posledních měsících před startem sezóny?

P: Na podzim jsme byly dvakrát v rakouském Ramsau am Dachstein na ledovci. Lyžování jsme kombinovaly s během, posilovnou, střelbou a jízdou na kolečkových lyžích.

I: V listopadu jsme strávily 17 dní ve švýcarském Lenzerheide. Tam jsme se připravovaly pouze na sněhu, poté následovaly 2 dny doma a cesta do švédského Östersundu na první kolo světového poháru v biatlonu.


Jaké byly podmínky v Lenzerheide takto začátkem listopadu?

P: Já na začátku soustředění onemocněla, byla to taková moje povinná nemoc před sezónou. Naštěstí jsem se z toho celkem rychle dostala a na konci soustředění už jsem se cítila lépe než vloni touto dobou.

I: Když jsme přijely 8. listopadu na místo, byl připraven okruh o délce asi 1,5 km s návazností na střelnici. Místní postupně dodělávali technický sníh a navíc přišlo sněžení, takže podmínky byly čím dál lepší. Na delší vytrvalostní tréninky jsme jezdily do 40 minut vzdáleného Davosu, kde měli připravený okruh o délce 16 km. Na začátku soustředění se s v Lenzerheide připravovaly také Francouzky a Ukrajinky, na konci se tam objevily domácí Švýcarky, se kterými jsme absolvovaly společný měřený trénink.(Mezi sestrami je pouze zdravá rivalita, která je prospěšná. V současnosti jsou sparingpartnerky; Foto: Instagram)(Ivona Fialková, zatím výsledkově zaostávala za svou starší sestrou Paulinou, která se loni často radovala z pódiových umístění. Ale na současném Mistrovství světa v biatlonu si mladší sestra Ivona senzačně dojela pro 6. místo ve stíhacím závodě, což je jejím kariérním maximem; Foto: Instagram)(Sestry Fialkovy vybudovaly kolem sebe v posledních letech tým, jehož součástí je trenérka střelby, kondiční trenér, fyzioterapeut a servisman, a kvalitní výsledky se dostavují; Foto: Instagram)(Součástí týmu je i zkušený fyzioterapeut, s kterým na sobě pracují 2x denně; Foto: Instagram)