Po sobotním úspěchu Michala Nováka v klasickém sprintu se reprezentace běžců na lyžích neztratila ani v nedělní distanci volnou technikou s hromadným startem. Na nejlepší umístění z Čechů dosáhla Kateřina Razýmová na 13. příčce. „Po startu, když se trať zúžila, to bylo trochu napěchované a asi by to chtělo ostřejší lokty a probojovat se víc dopředu hned na začátku,“ přiznala Razýmová.

Závod Razýmové ubíhal skvěle do chvíle, než najela do posledního kola. „Přišlo mi to, jako bych jela dva rozdílně závody. Ta první část se mi jela lehce a mohla jsem pořád přidávat s pocitem, že se stále posouvám vpřed, pak najednou přišel black out,“ popisovala zlom ve třech čtvrtinách závodu. „Vůbec jsem nemohla, přišlo mi, že mi někdo vyměnil nohy a byla jsem ráda, že jsem se vůbec dokodrcala do cíle,“ uvedla s nadsázkou. „Trochu mě to mrzí, protože lyže byly skvělé a cítila jsem se dobře, ale 13. místo je super a doufám, že forma půjde stále nahoru,“ nechybí Razýmové motivace do dalších závodů. Další česká závodnice Petra Hynčicová dojela 60.

Z trojice českých zástupců si nejlépe vedl Petr Knop na 39. pozici. „Bylo to dost drsné, měl jsem štěstí, že jsem se mohl všem kolizím vyhnout. Plán byl udržet se v balíku co nejdéle, ale jelikož se jelo rychle už od začátku, musel jsem improvizovat a průběžně se snažil probojovat vpřed. Ke konci už mi došly síly, navíc mě dojela skupinka a propadl jsem se trochu dozadu,“ popisoval průběh náročného závodu Knop. „Nejlepší třicítka byla blízko a řekl bych, že se tam dalo dostat. Je vidět, že to od minulé sezony jde nahoru a věřím, že jsem schopný jet na body,“ byl spokojený se svým výkonem Knop.

Další čeští závodníci Adam Fellner skončil 54. a Michal Novák závod nedokončil. „Jestli jsem měl včera stoprocentní štěstí, tak dneska bylo nulové. Nevím úplně přesně, jak to bylo, ale někdo do mě ve sjezdu najel, překřížil mi trasu a lyže, upadl a vzal mě sebou,“ popisoval nešťastný moment Novák. „Jsem trochu odřený a malinko cítím rameno, snad to ale bude v pořádku,“ řekl. Tento pád naneštěstí nebyl jediný. „Potom jsem si ještě zlomil hůl a spadl nešikovně podruhé a v pelotonu se propadl,“ tato situace následně vedla k odstoupení Nováka ze závodu.

V těsném finiši se nakonec vítězem stal Rus Alexander Bolshunov jen o 0,8 sekundy před Norem Sjurem Roethem. Bronz získal již s větším odstupem necelých deseti vteřin Rus Ivan Yakimushkin. V ženách opět vládla Norka Therese Johaugová, stříbro získala Švédka Ebba Anderssonová a trojici nejlepších uzavřela Norka Heidi Wengová.

Zdroj: Svaz lyžařů ČR