Ještě v pondělí, necelý týden před Jizerskou 50 se zdálo, že organizátoři budou muset uspořádat závod na 3 km krátkých okruzích a i na nich by to bylo v některých pasážích "o lyže". V úterý a další dny napadla dostatečná vrstva přírodního sněhu, aby se mohl odjet závod v plném rozsahu za krásných zimních podmínek a za krásného slunečného počasí. Dnes den po Jizerské je na programu opět velká obleva a sníh zřejmě zase roztaje.


(Foto: Počasí na Jizerce v pondělí 2.2.2020)(Foto: Stav tratí v Jizerských horách ve čtvrtek...)


Samotný závod byl velmi zajímavý od začátku až do konce jak v mužské, tak ženské kategorii. Netaktizovalo se. Na první dlouhý kopec - Rozmezí se jelo obrovské tempo, kde se osamostatnila skupina asi 20 závodníků a v ženách dvě závodnice Korsgrenová a Norgrenová, které z tempa nepolevily ani v další části závodu. Naháněla je další skupina, včetně naší Kateřiny Smutné, které se pohybovaly asi 20-30sec za nimi. Korsgrenová ve výjezdu ze Smědavy na Norgrenovou nestačila a ta si pohlídala vedení až do cíle. Korsgrenovou však ještě dojela a předjela asi 10 km před cílem Emilie Flettenová. Kateřina Smutná bojovala v tříčlenné skupince a dojela na pátém místě. Pro Českou televizi v cíli hodnotila závod: „Třetí místo bylo kousek. Viděla jsem ji před sebou. Škoda, že to nebylo ještě tři kilometry. Posledních deset kilometrů jsem cítila, že se ve mně najednou někde vzala energie, byli tam diváci a konečně to šlo. Ale bylo to pozdě. Tak páté místo, musím být spokojená i s tím.“

V mužské kategorii se pohybovala 20ti členná skupina do stejného stoupání ze Smědavy, kde se, podobně jako v kategorii žen, odpoutali závodníci bojující o pódium. Pět závodníků vyvinulo obrovské tempo a peloton je neměl šanci sjet. Vítězem se v cílovém spurtu stal A. Nygaard před O. Kardinem a P. Eliassenem. Šestý dojel Max Novak, závodník s českými kořeny, před nestárnoucím A. Auklandem. Nejlepším z našich závodníků byl Jiří Pliska na 21. místě a takto popisoval závod:. „Těžké to bylo, rychlé tempo ve všech kopcích. Na větru se jelo pomalu, tam se dalo odpočinout. Tak patnáct kilometrů před cílem jsem dostal křeče, takž jsem měl co dělat, abych stihl uviset skupinu a dojet až sem,“ komentoval Pliska průběh závodu, při kterém se připomínalo 50. výročí expedice Peru, kde patnáct českých horolezců zahynulo pod kamením na Huascaránu.


Muži: 1. Nygaard (Nor./Ragde Eiendom) 1:59:08,2, 2. Kardin (Švéd./Ragde Eiendom) -0,6, 3. Eliassen (Nor./Ragde Eiendom) -0,8, 4. Pedersen (Nor./Kaffebryg­geriet) -1,1, 5. Gjerdalen (Nor./Ragde Eiendom) -1,3, 6. Novak (Švéd./Ramudden) -1:25,7, ...21. Pliska -1:43,7, 28. Sedláček (oba ČR/Silvini Madshus) -5:34,0, 33. Řezáč (ČR/Slavia pojišťovna) -7:17,9.

Ženy: 1. Johanssonová Norgrenová (Švéd./Lager 157) 2:16:21,3, 2. Fletenová (Nor./Ragde Eiendom) -43,4, 3. Korsgrenová (Švéd./Ramudden) -55,1, ...5. Smutná (ČR/eD system Bauer) -1:15,2, 13. Grohová (ČR/Silvini Madshus) -14:45,8, 15. Sixtová (ČR/eD system Bauer) -17:16,4.