Tento dnes už historický vývojový krok Atomicu znamenal pro většinu tuzemských lyžařů překvapivou reinkarnaci lyží s mohérovými stoupacími pásy z osmdesátých let, o nichž jsme povětšinou jen četli či slýchali, protože na tehdejším socialistickém trhu se takové běžky nevyskytovaly. Zato v současnosti, necelou dekádu od své novodobé premiéry, se skinové lyže zabydlely v sortimentu všech hlavních značek a získávají si stále větší popularitu zejména u nezávodících lyžařů všech úrovní.

Není divu; každý, kdo kdy na klasických běžkách stál, ten problém důvěrně zná: naučit se lyžovat na rozumné úrovni není příliš složité, zato naučit se připravovat si lyže tak, aby to na nich za všech povětrnostních a sněhových okolností slušně jelo, je náročné po všech stránkách. Zvolit si a správně aplikovat vhodný vosk je čas konzumující věda. Vyžaduje to letité praktické zkušenosti, detailní informace o sněhu na trati, o stávajícím i nadcházejícím počasí, vyžaduje to schopnost se správně rozhodnout. Většině rekreačních lyžařů tohle chybí.


Testéři Tom Řepík a Zuzka Kocumová na NORDIC Skitestu 2010 s průkopnickými Skintecy na nohou


Naštěstí pro ně je tu plnohodnotná alternativa, kterou před deseti lety znovuobjevil Atomic a kterou si zamilovává rok od roku stále víc běžkařů.

Editor magazínu NORDIC Tom Řepík organizuje redakční skitest mj. nemazacích běžeckých lyží, do něhož značky nasadily různé úrovně svých skinových modelů. Tom stál i u zrodu tehdejšího skitestu, v němž se objevily první Skintecy. Vzpomíná: „Dobře si na ně pamatuju. Atomic své Skintecy osadil na svou nejvyšší řadu a šlo o takovou raritu, že pořád zůstávala obuta na něčích nohách. Ty lyže najezdily určitě nejvíc kilometrů ze všech. Naprosto jsme netušili, co od toho pro nás neznámého povrchu ve stoupací komoře, navíc přichyceného magnetem, máme čekat. V tamní sněhové podmínce ale jely i se odrážely solidně, proti namazaným klasickým modelům nejvyšší řady nezůstávaly příliš pozadu, krom jediného – byly vinou magnetické kazety citelně těžší a komplikovaly přenos váhy. To je ale historie, dnes je všechno jinak.“


Atomic Redster Skintec C9


Tom má v současném NORDIC Skitestu za Atomic sportovní model Skintec Hard Pro C3 v délce 200 cm. Jak se mu jeví? „Tahle lyže se mi chová klidně, umírněně, jistě, ve skluzu je výrazně stabilní; to je prozatím nejsilnější dojem z C3. Na nezávodní řadu jde o žádané vlastnosti. Ve srovnání se skinovými vyššími modely jiných značek není tak atletická, ale opět – to se od C3 neočekává. Nezklamala mě v žádné situaci, přijde mi univerzálně spolehlivá – tak bych ji zhodnotil jednou frází.“


Atomic Skintec Pro C3


„Při vlastním testování se v terénu potkávám s desítkami lyžařů, zvědavých, co za polepené lyže to vozíme na nohou, často na každé noze jinou běžku. I mě zajímá, co mají na nohou oni a jak jim to v daných podmínkách jede. Pokud to dovolí kompatibilita vázání, často si na část společné trasy s nimi prohodím lyže a vzájemně se podělíme o pocity z nich. Uplynulou zimu jsem potkal dost rekreačních lyžařů na skinových Atomicích nižších řad C3 až C1; obvykle byli vysmátí a zdáli se být spokojení s tím, na čem jeli. Vzpomínám si na čtyřčlennou pražskou rodinu na jarních prázdninách, která jela na skinových Atomicích kompletně. Pochvalovali si známé věci – žádné starosti s vosky, spolehlivý odraz na každém sněhu, nemožnost ojet neexistující mázu, rozumně dobrý skluz bez ambic na rychlost,“ popisuje Tom a uzavírá: „Mohérový materiál do Skintecu, který Atomic používá napříč všemi modely, může za většinu kladných jízdních vlastností Atomiců. Když vzpomenu na první magnetické kazety, Skintec za deset let urazil pozoruhodný kus cesty.“


Atomic Skintec Pro C3