Do Östersundu se Michal Novák a Kateřina Razýmová přesunuli hned po Světovém poháru ve Falunu. Podle plánu za nimi ve čtvrtek odcestovala také Kateřina Janatová, která má v rámci Tour absolvovat pouze první tři etapy a následně pojede domů, aby se mohla připravit na MS do 23 let.

Na startu úvodního závodu prvního ročníku Ski Tour ale budou stát nakonec jen dva Češi, chybět bude Kateřina Razýmová, kterou od úterý trápí vysoké teploty. „Horečka pořád neklesá. Vůbec nevím, kde jsem k tomu přišla, protože dodržujeme veškerá opatření, o rouškách a dezinfekci nemluvě,“ nechápe Razýmová, co zapříčinilo zdravotní problémy. Etapové závody jsou pro ni letos zakleté. Už na Tour de Ski si vybrala první porci smůly, když ji opět kvůli zdravotním potížím byla nucena předčasně ukončit. „Bohužel je to druhá Tour v sezoně. Mrzí mě to neuvěřitelně, moc jsem se těšila,“ přiznala. „Byla zde možnost si zazávodit na šesti závodech, poprat se o TOP 20 ve Světovém poháru. Navíc jsem ve Falunu cítila, že se dostávám do formy,“ věřila si na dobrá umístění. „Budu se s tím muset poprat, psychicky je to náročné,“ uzavřela Razýmová.

Na Ski Tour 2020 se nepředstaví ani další výrazná osobnost ženské reprezentace Petra Nováková. Po vydařeném úvodu sezony, kdy se pravidelně pohybovala na bodovaných pozicích a blýskla se třeba dvanáctým místem na Světovém poháru v Davosu, jí narušilo průběh zimy onemocnění, kvůli kterému odstoupila z Tour de Ski. A po něm se šestadvacetiletá závodnice stále nenachází ve stoprocentní formě. Rozhodla se proto pro delší odpočinek a do konce sezony se nepostaví na start žádného závodu. „Po onemocnění na Tour de Ski pořád nejsem úplně ve stavu, kdy bych byla schopna podávat výkony na té nejvyšší úrovni," uvedla Nováková. „Myslím, že s ohledem i na další okolnosti pro mě proto bude nejlepší, když si dám od závodění pauzu," dodala.

Skandinávská tour by se měla logisticky podobat legendární Tour de Ski. Specifické ale budou přesuny týmů, při kterých se musí povinně cestovat jen vlaky a autobusy. Přejezdy mezi jednotlivými místy však nejsou tak dlouhé jako na Tour de Ski, což ve finále může být přijatelnější jak pro závodníky, tak pro servisní týmy.

Další zajímavé zpestření, které Ski Tour 2020 nabídne, bude 750 metrů dlouhý sprint do sjezdovky v rámci třetí etapy. V té čtvrté zase závodníci budou muset zvládnout trať o délce 38 kilometrů, během níž se bude přejíždět ze Storlienu do Merakeru, což lze připodobnit etapě, která se jezdila na Tour de Ski z Cortini do Toblachu.


Zdroj: Svaz lyžařů ČR