Ve švédském Östersundu se uskutečnil úvodní závod prvního ročníku Ski Tour 2020. Z české reprezentace do něj nastoupili pouze dva zástupci Kateřina Janatová a Michal Novák. Lépe si vedl Michal Novák, který si 29. místem připsal první body. „Dnešní závod opravdu bolel, bylo to neskutečně náročné, na pokraji života a smrti,“ komentoval s nadsázkou Novák. „Musím říct, že poprvé po Kuusamu a Davosu je letos opravdu velká konkurence, sotva mi to vydalo na body. I tak je ale deset vteřin na 20. místo super, Norům navíc jely lyže úplně neskutečně. My jsme měli taky skvělé lyže, i když ne takové rakety jako ti Norové,“ uvedl Novák. Za ne zrovna ideální volbu považuje posun času startů do odpoledních hodin. „Posouvají se kvůli televizi. Zrovna dneska mám dojem, že první na startu měli nevýhodu v podobě pomalejšího sněhu,“ vysvětlil Novák.

Na desetikilometrové trati se mezi top 30 nepodařilo probojovat Kateřině Janatové na 37. místě, od bodů ji však dělilo pouhých čtrnáct sekund. „Spokojená jsem tak napůl, cítila jsem se dobře, ale chyběl tomu nějaký impulz,“ řekla po závodě Janatová. Velmi ji však nadchl celý koncept nové Tour. „Moc se mi tu líbí, hlavně ty tratě tady v Östersundu jsou opravdu těžké,“ uvedla. Nadšená je také z možnosti vlakové dopravy při přesunech. „Starat se o životní prostředí je nutnost. Je skvělé, že je zde povinností jet vlakem. Pokud někdo nenastoupí, je diskvalifikován,“ popisovala přísné organizační podmínky. Do nedělní stíhačky se už Janatová těší. „Je to pouhých čtrnáct sekund na body, pokusím se o ně porvat,“ dodala.

Desítku volnou technikou ovládly norské závodnice v čele s Therese Johaugovou. Pro druhé místo si se ztrátou 45,6 desetin sekundy přijela Heidi Wengová a třetí skončila Ingvild Flugstad Oestbergová. Ani mezi muži nedošlo k překvapení a nejvyšší příčky obsadily opět norské barvy. Vítězem patnáctikilometrové trati se stal Sjur Roethe, stříbrný dojel Simen Hegstad Krueger a na bronz dosáhl Finn Haagen Krogh. V neděli je na programu stíhací závod klasickou technikou.


Zdroj: Svaz lyžařů ČR