Opět náročné podmínky čekaly dnes na startující na Vasově běhu. Až do včerejšího večera by se mohl jet závod v rekordním čase. Umělý sníh na většině trati tomu napovídal. Jenže vše se změnilo během noci. Stejně jako loni napadla na poslední chvíli asi 20 cm pokrývka nového sněhu, která sice působila pro divácké oko jako hezká kulisa, ale pro závodníky musela být 90km porce v této podmínce velmi náročná.

Závod byl díky vrchařské prémii na 3. km zajímavý hned od svého začátku. V mužské kategorii se utvořila asi 10ti členná skupinka, která dlouho spolupracovala, ale postupně od půlky tratě závodníci odpadali. Nejúspěšnější z této skupiny byl Nor Syrstad (v cíli 3. místo), jenž dlouho držel tempo s dalšími dvěma Nory Eliassenem a Hoelgaardem, kteří ho dojeli asi 30 km před cílem z hlavního pelotonu. Poté se poslední dva zmínění osamostatnili, Eliassen byl v cílovém spurtu rychlejší, a tak si zajistil již druhé prvenství v tomto závodě, právě před Hoelgaardem. Nejlepším z Čechů byl na 17. místě Stanislav Řezáč, jenž na Vasově běhu startoval již po 22.

V kategorii žen se hned od začátku postarala o neuvěřitelné tempo Švédka Korsgrenová, která se pohybovala velmi vysoko i v mužích. Do půlky trati ji sekundovala pouze Norgrenová. Té však pomalu docházely síly a dokonce se jí časově přibližovala třetí Kateřina Smutná. Korsgrenová si dojela pro suverénní vítězství a zapsala si nejlepší umístění ženy v mužské kategorii - 58. místo. Smutná si dojela pro třetí místo po třetí v řadě a se svým výsledkem byla spokojená: „Jsem maximálně spokojená! Na víc nebylo a třetí místo je super, jsem za něj strašně ráda. Ani jsem v to nedoufala po těch čtvrtých a pátých místech v minulých závodech. Další brambory bych už snad nepřežila,“ smála se po dojezdu nejlepší česká závodnice. „Dneska mě poprvé nebolela ani záda, která mě trochu trápila v posledních závodech, takže i díky tomu se to možná povedlo. Na konci mi ale šeredně docházelo a posledních deset kilometrů bylo nekonečných!“, uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu.


Výsledky Vasova běhu:


Muži: 1. Eliassen (Nor./Ragde Eiendom) 4:25:14,7, 2. Hoelgaard -0,7, 3. Syrstad (oba Nor./Koteng) -42,5, ...17. Řezáč (ČR/Slavia pojišťovna) -4:08,3, 31. Sedláček -9:30,8, 42. Pliska (oba ČR/Silvini Madshus) -12:05,7


Ženy: 1. Korsgrenová (Švéd./Ramudden) 4:41:02,3, 2. Johanssonová Norgrenová (Švéd./Lager 157) -6:09,1, 3. Smutná (ČR/eD system Bauer) -8:23,5, ...15. Grohová (ČR/Silvini Madshus) -33:19,6, 33. Klementová (ČR/Vltava Fund) -1:05:18,9.