Navzdory výraznému oteplení v posledních dnech připravili pořadatelé na můstku K 90 kvalitní podmínky. Nepříjemným soupeřem jednadvaceti závodníků však byl točící se vítr. Tomáš Slavík, který byl před startem hlavním favoritem na prvenství, si s ním však bez problémů poradil a s 95,5 metry předvedl nejdelší skok dne. "Když je forma, tak se dá skákat v jakémkoliv počasí. Příjemně mě překvapil kvalitní nájezd a se svým výkonem jsem velice spokojen," zhodnotil Tomáš Slavík, nejúspěšnější český reprezentant této sezony, svůj vstup do soutěže.

Velice dobře si ve skoku vedl také jeho oddílový i reprezentační kolega Aleš Vodseďálek. Doskočil na značku 92,5 m a na Slavíka tak před během ztrácel 34 vteřin. Pavel Churavý s 87,5 m odvedl svůj letošní standard, navíc jeho příprava na domácí šampionát byla poněkud nezvyklá. "Od návratu z posledního závodu Světového poháru v Lahti jsem nestál na lyžích. Ani jsem nemohl - tento týden totiž absolvuji v Praze vojenský kurz a jsem rád, že mě uvolnili k tomuto závodu," komentoval svou účast Pavel Churavý.

Ve skokanské části však zcela vyhořel jeden z velkých kandidátů na medaili a obhájce titulu Miroslav Dvořák. Už tréninkové kolo (jen 72,5 m) signalizovalo, že není v obvyklé pohodě a že mu zdejší můstek nevyhovuje. V samotném závodě však dopadl ještě hůř - pozdě se odrazil a dopadl na metu pouhých 61 m! "Ucítil jsem silný poryv větru a nebyla šance s tím cokoliv udělat. Myslím, že jsem měl dostat pokyn ke skoku později, než se vítr utiší. Podmínky podle mne v tu chvíli nebyly zcela regulérní," ulevil si zklamaný Miroslav Dvořák. S tím však nesouhlasí ředitel závodu Ivo Gréger: "V okamžiku, kdy Dvořák dostal pokyn ke startu, byly podmínky regulérní." Ve výsledkové listině tak Dvořákovo jméno zelo na posledním místě se ztrátou 5:30 min, a přestože uvažoval o odstoupení ze závodu, nakonec k běhu nastoupil.

Okruh dlouhý 2,5 km absolvovali účastníci šampionátu čtyřikrát a pro většinu z nich to byla náročná zkouška připravenosti. Měkký sníh se bořil a vyrovnali se s ním jen ti nejlepší. Své tažení za premiérovým zimním českým titulem v severské kombinaci dotáhl v běhu suverénně do konce Tomáš Slavík. "Všechno, co je poprvé, je krásné! Formu jsem samozřejmě cítil, ale před závodem jsem čekal velkou bitvu s Mirkem Dvořákem, který je z nás nejlepší běžec. Trať byla pomalá a náročná, ale při teplotě 15 stupňů Celsia se není co divit. Hodně mi pomohla měsíční přestávka ve Světovém poháru na počátku letošního roku. Měl jsem čas pořádně potrénovat a díky tomu mi konec sezony včetně mistrovství světa v Oslu parádně vyšel. Pořádné oslavy však uspořádám až v dubnu, kdy budu mít třicátiny," prohlásil v cíli Tomáš Slavík.

Závod se tak vlastně zúžil pouze na souboj dvojice Churavý-Vodseďálek o stříbrnou medaili. Ještě v polovině běhu vedl o 20 vteřin Aleš Vodseďálek, ale ve třetím okruhu Pavel Churavý zabral, ztrátu zlikvidoval a naopak si vypracoval dostatečný náskok. "Vzhledem ke všem okolnostem druhé místo beru. Ve třetím okruhu jsem maximálně zrychlil, ale v tom posledním už jsem cítil, že síly odcházejí. Motivaci do další kariéry však mám velkou - už příští sezonu chci opět bodovat ve Světovém poháru," přiznal nejzkušenější český reprezentant Pavel Churavý.

Miroslav Dvořák přesvědčil o svých běžeckých kvalitách, v cíli nakonec skončil pátý a byl o 1:06 minuty rychlejší než vítězný Slavík.

Výsledky mistrovství České republiky v severské kombinaci v Harrachově - K 90/10 km:

1. Tomáš Slavík 29:02,5
2. Pavel Churavý -1:36,3
3. Aleš Vodseďálek -2:09,6
4. Tomáš Matura -3:46,0
5. Miroslav Dvorák -4:24,7
6. Lukáš Havránek (všichni Dukla Liberec) -4:26,6
7. Jan Kozák (Nové Město na Moravě) -5:00,6
8. Kryštof Tišer (Ski klub Harrachov) -5:15,4
9. Adam Oplištil (Dukla Liberec) -5:52,5
10. Miroslav Daněk (Lomnice nad Popelkou) -7:52,5.