Ačkoliv mu měl mandát předsedy po druhém zvolení do funkce v roce 2018 skončit až po dalších zimních olympijských hrách v roce 2022, na jednání rady úseku ve středu 21. října Pavel Benc oznámil svou rezignaci. Jeho dosavadní funkce by se neslučovala s vedením Armádního sportovního centra Dukla, do kterého byl na začátku října jmenován po vítězství ve výběrovém řízení.

„Každé odcházení bývá nostalgické. Ve Svazu lyžařů ČR jsem prožil jedno z nejkrásnějších období jako sportovec a potom působil z té druhé strany jako funkcionář. I v této roli jsem se ale vždy snažil vžít do role sportovců a trenérů. Reprezentační kariéra a zkušenosti, které jsem během ní načerpal, mi k tomu velmi pomohly,“ říká Benc. „Na působení ve svazu tak budu vzpomínat rád, přineslo mi do života obohacení a radost,“ dodává.

Odcházet bude podle svých slov s čistým stolem, klidnou hlavou a pocitem, že se běžecké lyžování aktuálně nachází v dobré kondici, a to po sportovní i organizační stránce. „Nejvíce mě těší, že se úsek podařilo obsadit mladými lidmi – od vedení přes reprezentační trenéry až po realizační týmy. Mají tah na branku a potřebný entuziasmus. Jejich práce není rutinní, zachytávají moderní trendy,“ kvituje. Po generační výměně a výsledkově hubených letech se české běžecké lyžování v průběhu minulé sezony opět začalo výrazněji prosazovat v elitním seriálu Světového poháru. A Benc věří, že výkonnostně půjde česká běžecká reprezentace postupně ještě výše.

„Družstvo žen se stalo po dlouhé době opět kompaktním celkem. A loňské výsledky nejen Katky Razýmové byly spíše z říše snů. Za zlepšujícími se výsledky kluků je také patrná systematická práce. I mladí závodníci, kteří jsou momentálně zařazeni do reprezentačního výběru do 23 let, mají potenciál a předpoklady dalšího sportovního růstu. To je rozhodně potěšující, musí však vydržet ve tvrdé práci a nic neuspěchat,“ říká Benc. Velkou zásluhou na vzrůstající tendenci podle něj mají současní trenéři reprezentace. „Za Honzou Francem u žen i Vasilem Husákem u mužů je vidět obrovské penzum práce. Ani jeden z nich neměl při přebírání reprezentace jednoduchou pozici, oba byli bez zkušeností s vedením národního týmu a realizačních týmů. Zpočátku schytávali kritiku, své současné postavení si ale vybojovali, za což si jich velmi vážím,“ popisuje.

Velmi pozitivně hodnotí také účinkování finského trenéra Ilky Jarvy, který u národního týmu působil od roku 2017 do roku 2019. „Byl to kus odvahy především od ředitele úseku Lukáše Sachera. Nebylo jednoduché se s tlakem a kritikou vypořádat. Zdejší lyžařské prostředí nebylo na experiment se zahraničním trenérem úplně připravené, Ilka i my jako vedení jsme to měli velmi složité. Ale jednoznačně se ukázalo, že to bylo ku prospěchu věci, mělo to svůj neoddiskutovatelný význam. Reprezentační trenéři s Ilkou alespoň na dálku komunikují dodnes,“ říká dnes už bývalý šéf.

Z organizace, ve které působil většinu svého sportovního i profesního života, se nyní přesouvá do jiné, o které ale vlastně platí to samé. Na začátku října se stal ředitelem ASC Dukla, pod kterou celou sportovní kariéru závodil. Na základě vyhraného výběrového řízení, které ministerstvo obrany vypsalo letos v červenci, v čele prestižní sportovní instituce nahradil Jaroslava Priščáka.

„Mou výhodou je fakt, že prostředí armádního sportu poměrně dobře znám. I tak jsem ovšem nucen se učit řadu nových věcí, což je ale normální a beru to jako součást svého profesního rozvoje. Našel jsem podporu pracovního okolí například v osobě Katky Neumannové a celého rezortu ministerstva obrany, za což jsem velmi rád. Pomáhá mi to se v nové pozici a novém prostředí cítit komfortněji,“ říká Benc. Ve vedení Dukly se necelý měsíc od svého jmenování stále seznamuje s novým prostředím a agendou. „Zatím je to hodně o schůzkách, poznávání nových kolegů, funkcionářů. Budu chtít například co nejdříve objet všechny odloučené Armádní sportovní oddíly, abych pochytil jejich specifika a potřeby,“ plánuje Benc. „Dukla je pro mě velká výzva, další výrazný krok v mém profesním životě. Běh na lyžích a lyžování obecně budu ale nadále pečlivě sledovat a fandit mu. Chtěl bych poděkovat všem bývalým kolegům za spolupráci a přeji vedení svazu, závodníkům i trenérům mnoho úspěchů,“ uzavírá.

Zdroj: Tisková zpráva Svazu lyžařů ČR