Jak vás vlastně napadlo vyrábět závodní karbonové hole? Proč zrovna hole?

To je asi nejčastější dotaz na nás :-) Zní to totiž trochu bláznivě, jen tak si založit vlastní značku holí. Ale ta myšlenka vznikala postupně. Když jsme si sami kupovali hůlky na běžky, nechápali jsme, proč hubená, lehká karbonová tyčka stojí jedenáct tisíc. Řekli jsme si, že to musí jít i jinak. Začali jsme tak nezávazně pátrat, a když jsme po několika pokusech sehnali karbonový tubus, který v testech na Technické Univerzitě v Liberci dopadl perfektně, šli jsme do toho. Nejdřív to byl spíše koníček a zkoušení, kam se s vývojem vlastních holí dostaneme. Až později jsme si uvědomili, že jsme schopni vytvořit solidní hole, které můžeme nabídnout i veřejnosti.


Proč zrovna HAAKON? Nebyl by příznačnější český název?

To by asi byl. My jsme ale chtěli jít ke kořenům běžeckého lyžování. Ze začátku padalo hodně návrhů. Kdybychom dali na radu některých našich kreativních kamarádů, mohli jsme se tu dnes bavit o značce Doprdelky :-) (pozn. red. na motiv současné značky Comperdell). Nakonec až výlet na závod Birkebeinerrennet v Norsku nás inspiroval ke jménu HAAKON. Haakon Haakonson se totiž narodil jako chudé dítě v drsných norských horách a jako jediný možný následník trůnu musel být zachráněn a převezen na běžkách stovky kilometrů norskou krajinou. Nakonec se stal největším vladařem norské historie. Závod „Birken“ se pak jezdí jako připomenutí této náročné záchrany. Je to silný příběh a to se nám líbilo.Jak jste začínali?

Původní myšlenku už znáte. V praxi to pak znamenalo docela náročné hledání dodavatelů, kteří by uměli splnit naše požadavky. Pomohly kontakty od lyžařů, ale hlavně vlastní objíždění výrobců v Čechách i v zahraničí. Nakonec se nám povedlo většinu komponentů sehnat v ČR a hlavně navázat spolupráci s Technickou Univerzitou v Liberci (TUL), která nám nabízí přístup k nejnovějším technologiím.


Nedá nám to a musíme zeptat … Firmu jste založili společně vy dva, manželé. Jak to funguje doma, zvládáte to jako manželský pár, nebo to někdy drhne?

Jasně, že to drhne :-) Kde to nedrhne. Stane se, že se někdy ve firmě něco nepodaří, tak to spolu musíme řešit - třeba když se Michal rozhodne dělat účetní doklady :-) Pořád se ale učíme oddělovat pracovní život od soukromého, protože máme dvě malé děti a chceme, abychom byli zdravá fungující rodina. Vesměs se ale jako pár docela dobře doplňujeme a tvoříme silný pracovní tým.


Zpátky k holím. Jak dlouho trval celý proces od první myšlenky až po finální otestovaný produkt?

První myšlenka se zrodila někdy v průběhu sezóny 2016/2017. Vrátili jsme se po několika letech ze zahraničí s pouštním a subtropickým klimatem, takže jsme na běžecké lyžování koukali novýma, odpočatýma očima. Tehdy to byla opravdu jen myšlenka, která zrála. Za dva roky jsme pak měli v ruce první vzorky a tuto sezónu můžeme představit hotové hole.


Holí na běžky už je na trhu ale spousta. Proč by nás měly HAAKON hůlky zajímat, jsou něčím výjimečné?

Máte pravdu, holí je mraky. My máme ale jiné možnosti - jsme malá firma, nemáme ruce svázané korporátními procesy a děláme si věci po svém. Chceme hůlky pro lidi. Ptáme se jich, co potřebují a jak jim my můžeme pomoct. Z toho vznikla nabídka Garance výměny tubusu. Lidé si mohou připlatit v řádu jednotek stovek Kč a tím mají zaručenou výměnu zlomeného tubusu po dobu tří let. Jinými slovy, jakmile zlomíte hůlku, zdarma vám posíláme nový tubus. Takže máte hůlky jako nové. Je to odvážný krok, ale je to přesně to, co lidi potřebují a my jim to chceme umožnit. Mimo to jsou hůlky svěží, v originálních barevných kombinacích a hlavně kvalita - i nejnižší modely mají perfektní vlastnosti.Zažili jste nějaký zádrhel? Něco, co vás dva překvapilo, možná odradilo od realizace celého projektu?

Byly momenty, kdy jsme seděli, koukali na sebe a přemýšleli, jestli pokračovat dál. Nejdůležitější moment byl, když jsme zjistili náklady na formy pro výrobu plastových dílů. To byla chvíle, kdy jsme se rozhodovali, jestli to úplně odpískat anebo do toho jít ve velkém.


Možná je jeden ze zádrhelů i nynější situace s Covid-19. Ovlivňuje Vás to?

Ano i ne. Prodej jako takový můžeme dělat online. Ale mrzí nás, že nevyšlo mnoho sportovních akcí, na které jsme byli připraveni. Těšili jsme se, že se budeme potkávat s lyžaři a že si budou moci hole prohlédnout a vyzkoušet. Baví nás být v kontaktu s lidmi a nechceme dělat značku HAAKON jen od stolu. V současné chvíli to ale jinak nejde.


Co vás čeká teď?

Hodně práce. Nyní už jsou hůlky komplet sestavené a můžeme je konečně lidem nabídnout na letošní sníh. Spouštíme vlastní e-shop na www.haakonsport.cz, ale oslovujeme i prodejce v ČR i zahraničí. Také plánujeme co nejdříve rozšiřovat sortiment o letní zboží. Těšíme se na to a doufáme, že se nám podaří vytvořit pro běžecké lyžování něco výjimečného. Něco, na co budou běžkaři v Čechách pyšní.


www.haakonsport.cz