"Na hřebenech budeme každý den bojovat s počasím, takže potřebujeme podporu fanoušků,“ vysvětluje pro server idnes.cz (zdroj viz níže) producent filmu Ondřej Beránek, proč se rozhodli pro internetovou sbírku. Kampaň na portálu Donio poběží do 30. listopadu s cílem vybrat minimálně půl milionu a ideálně dva miliony korun.


„Půl milionu je jeden natáčecí den navíc. Milion korun znamená možnost natočit lepší scény závodu lyžařů, za půldruhého milionu vzkřísíme pomocí počítačů starou Labskou boudu v původní romantické podobě. A za dva miliony uděláme zimu opravdu mrazivou,“ slíbil producent spolu s bonusy pro dárce, a to od repliky Hančových lyží až po běžkařský výlet s herci.


Když se podíváte na web Donio.cz, zjistíte, že k bylo vybráno přes 1 023 700 Kč (stav k 13.12.2020) z aktuálního cíle - jednoho a půl milionu Kč. Navíc zjistíte, že kromě zmiňovaných dárků za pomoc v řádech tisíců Kč lze přispět i menším obnosem a získat například kovovou píšťalku s logem filmu, ručně pletené krkonošské ponožky či herci podepsanou pohlednici zaslanou z Labské boudy. Myslím, že jakožto sběratel pohlednic mám zcela jasno...

(Edit. 5.11.2020) V duchu díla Alexandera Fleminga vyzkoušeno přímo na sobě. Tu pohlednici rozhodně moc chci. Dosud jsem s crowdfundingem měl poměrně málo zkušeností, každopádně zde je sympatické, že mailem ihned obdržíte potvrzení o daru, navíc jisté kouzlo má i to webové poděkování plné sněhu, které ve mne způsobuje těšení se na film a novou sezónu.Snad ta pohlednice, která mi má dorazit, nebude mít v krkonošských závějích stejný osud, jako měli Bohumil Hanč s Václavem Vrbatou. Tak ať tak, přeji tvůrcům filmu, ať se dílo podaří!Zdroj:
https://www.idnes.cz/…ilmvideo_spm
https://www.donio.cz/poslednizavod

Odpovědi na kvízové otázky z úvodu článku: Ad 1) na Zlatém návrší, tedy nad Horními Mísečkami, 2) tamtéž, 3) Bohumil Hanč byl lyžař, kterému v extrémních podmínkách mezinárodního lyžařského závodu šel pomoci jeho přítel Václav Vrbata, který, ač sám lyžař, byl na tomto závodě jen divákem; sice každý na jiném místě, ale zemřeli oba, proto mají společný pomník, 4) 24.3.1913, 5) mohl a také pomohl – český Němec Emerich Rath, 6) víme toho poměrně hodně, ale představitelům socialistického režimu se nehodilo do karet oslavovat Němce, takže jméno Emericha Ratha bylo uměle posouváno do úplného zapomnění. Film Poslední závod je (kromě kapitol několika knih a internetových článků) zřejmě nejviditelnějším počinem jak si jeho památku připomenout