Tento článek vyšel ve zkrácené verzi v časopise SNOW 126.
„Naším úkolem je zajistit bezproblémové zavedení zákazu fluoru tak, aby výsledky měření byly absolutně spravedlivé pro všechny závodníky. Nadcházející sezónu proto chceme využít k dalším laboratorním i terénním testům, které k takovému zavedení povedou. Čas navíc nám dává také možnost správně nastavit systém budoucích kontrol a připravit dostatečné množství měřicích zařízení, abychom byli schopni obsáhnout závody všech kategorií spadající pod FIS. Navzdory posunutí termínu zavedení zůstává Mezinárodní lyžařská federace plně odhodlána co nejrychleji realizovat závodění bez fluorovaných vosků ve všech disciplínách a na všech úrovních lyžování a snowboardingu,“ uvedl Roman Kumpošt.

Odložení termínu platnosti zákazu hodnotí pozitivně členové českých servisních týmů, ačkoliv byli připraveni se s novými okolnostmi vypořádat už v aktuální sezóně. I s ohledem na řadu opatření ve spojitosti s covidem-19 ovšem kvitují, že jim odpadla starost navíc. Přesto je nutné zvyknout si na novou realitu, v níž se nad fluorovými vosky pomalu, ale jistě smráká. Co o tom soudí čtveřice odborníků, které jsme oslovili? Jaký je jejich osobní názor?
Ptali jsme se…

1) Jaký je váš osobní názor na zákaz flouorových vosků?
2) Jak tento zákaz ovlivní závodní lyžování?
3) Co je podle vás vhodná náhrada?

Vít Fousek

bývalý servisman české reprezentace a osobní servisman Lukáše Bauera

1) Za mě osobně musím říct, že to absolutně nechápu. Já nemám nic proti ekologii, ale myslím si, že v dnešní době, kdy jsou moře plná plastového odpadu a polovina světa nedodržuje emisní limity atd., je asi fluor ve voscích ten nejmenší ekologický problém.
Spíš mám dojem, že za touto snahou o „čisté vosky“ je tlak některých vlivných firem, které měly problém s výrobou vlastních fluorových produktů. Bohužel, pro mě to je politika, obchod a velké peníze. A jak se říká – když neprodávám já, tak nebude prodávat nikdo.

2) Já jsem přesvědčen, že to velmi ovlivní lyžování. Dokud nebudou na trhu vosky bez fluoru, které budou rychlejší a schopné fungovat na stejné vzdálenosti jako současné, tak vznikne prostor pro podvody. Bude to jako s dopingem, taky je to zakázané a pořád to někdo zkouší. Ale obávám se, že přesnost testování v terénu na závodech bude velice problematická.

3) Jak jsem již zmínil výše, náhrada zatím není. A možná až bude, tak nikdo neví, jestli nebude ještě více zatěžující pro životní prostředí než tolik diskutovaný fluor.


Adéla Boudíková

běžkyně na lyžích a šéfredaktorka časopisu NORDIC

1) Už několik let se celosvětově řeší zákaz výroby látek obsahujících vyšší podíl fluorových molekul, které se v přírodě přirozeně neodbourají. Tento rok měl být zlomový.
Co by se ale stalo, kdyby se měl odstranit veškerý fluor? To by prakticky znamenalo, že by se muselo veškeré vybavení používané závodníky a servismany vyhodit, od již použitých závodních lyží po servisácký materiál, což by bylo pro většinu mančaftů likvidační (což by nakonec zlikvidovalo i FIS). Naštěstí se před sezónou ukázalo, že testovací mašina, která měla u lyžařů-profíků v cíli zjistit přítomnost fluoru, nefunguje na 100 %, takže se plánovaný první krok zákazu odsouvá o rok. Ekologie je důležitá, ale jestli žížaly na Holmenkollenu obsahují pětkrát vyšší koncentraci fluoru než ty, které žijí jinde, tak je to asi v jejich půdní činnosti neohrozí. Nejvíce jsou jedovatým výparům fluoru vystaveni servismani, ale v dnešní době už snad každý ví, že by měl používat respirátor a dobře místnost odvětrávat, pak je riziko inhalace nízké. Někteří hobíci na to kašlou, ale ti si chystají většinou jeden pár lyží maximálně jednou za týden na závod, takže by měli také nejspíš vyváznout bez následků.
2) Obyčejný turista nepotřebuje mazat vysoce fluorové parafíny a prášky, ale u lepších závodníků jsou prakticky nezbytné. Velmi záleží na druhu sněhu a podmínkách. Pokud bude ledová stopa, pojede na ní i žehlicí prkno. Na prašanu, který obsahuje málo vody, ani vodoodpudivé fluorové prášky nepotřebujete. Stačí obyčejný parafín. Ale jakmile budete závodit na jarních či technických snězích, nebo, nedej Bože, na vatě (vlhký čerstvý sníh kolem nuly), je rozdíl ve voscích markantní.
Jestliže místo fluorového prášku použijete bezfluorový parafín, je to, jako kdybyste přesedli z Porsche do Oktávky. Za těchto podmínek by mohl trénovaný amatér s naprášenými lyžemi porazit profesionála na bezfluorových lyžích. A to se v dálkových bězích na lyžích, kde všichni startují dohromady, může směle stát. Navíc s práškem si můžete střihnout závod soupaží, ale jestli se vrátíme v mazání o 100 let zpět, tak se v laufech zase můžeme těšit na zlatou dobrou klasiku, protože odjet soupaží třeba Vasův běh na 90 km na pomalém sněhu, prakticky na svíčku, si netroufne ani Anders Aukland. Nebo respektive troufne, ale nevejde se do nejlepší stovky.
Bohužel fluorové vosky se svezly na jedné vlně s dalšími svými příbuznými – teflonovými pánvičkami a gore-texovým oblečením a zřejmě se určitému zákazu do budoucna opravdu eliťáci nevyhnou. Jen doufejme, že bude rozumný a ne totální. Hobíci se bát nemusí. Pokud si nebudou hrát na velké ekology tam, kde to není potřeba, tak si namažou to nejrychlejší, co ještě v šuplíku najdou, dokud se jejich zásoby nevyplýtvají. Nikdo jejich napráškované lyže kontrolovat nebude a proč by se nadřeli, když mohou jezdit rychleji? Navíc žijeme v České republice. Jestli pořadatelé budou spoléhat, že budou naši závodníci poslušní a poctiví, tak se šeredně pletou. Proč bych to nenamazal, když to maže Pepa, ne?


Vít Zahula

servisman švýcarského národního týmu v běhu na lyžích a bývalý osobní servisman Lukáše Bauera

1) Původní plán od FIS zakázat používání všech typů fluoru od sezóny 20/21 mi přišel velmi uspěchaný. V této chvíli neexistuje ani přesně stanovená hranice ani spolehlivě fungující přístroj, který by fluor na skluznici lyže detekoval. Zároveň nebyla nastavena srozumitelná a neprůstřelná pravidla pro případ, že by závodník neprošel kontrolou. A to vše ještě 8 dní před zahájením Světového poháru v alpských disciplínách, než FIS toto nařízení zrušila.
Obecně lze říci, že zbavit náš sport PFOA (perfluorooktanové kyseliny), tedy fluorokarbonu C8, která je ve většině stávajících prášků na mazání lyží, je správně. Zatěžuje to nejen životní prostředí, ale také zdraví servismanů, kteří s tím přicházejí denně do styku, navíc poločas rozpadu v krvi je 3,5 roku. Nicméně pokud by se FIS řídila chemickými předpisy EU, mohl by se nadále používat fluorokarbon C6, který lze vyrobit PFOA free. S tímto fluorokarbonem C6 už delší dobu firmy vyrábějící vosky ve vývoji pracují a kvalitativně jsou naprosto srovnatelné se zdraví více škodlivým C8. V letošní sezóně jsme tyto produkty používali na nejednom Světovém poháru. V takovém scénáři bych viděl jen velmi malý či úplně zbytečný prostor k podvodům v používání starých produktů s C8, které se kvůli legislativě už vyrábět nemůžou.

2) Všechny lyžařské disciplíny budou pomalejší. Od léta pracujeme na fluor-free projektu, když jsme začali testovat produkty, které fluor vůbec neobsahují. Je vcelku jasné, že na rozdíl od fluorovaných vosků, které jsou velmi otěru, vodě i špíně vzdorné, jsou tyto produkty, co se týče skluzu, o řád horší. Rozdíl se výrazně zvětšuje s procentuálním nárůstem vody ve sněhu. Obecně řečeno, čím více sníh taje a je špinavý, tím je rozdíl větší. Naopak při velkých mrazech, kdy je sníh téměř suchý, fluor moc dobře nefunguje a jsou tam rozdíly jen minimální. Málo se také mluví o stoupacích voscích pro mazání klasických lyží, jsou podmínky, kdy je velmi obtížné výborně namazat na stoupání bez vosků s příměsí fluoru.

3) Nelze se bavit o náhradě. V horizontu příštích sezón se téměř určitě nevyvine produkt, který by byl kvalitativně srovnatelný s fluorovanými vosky ve formě prášku či urychlovače. V tuto chvíli se vosky bez fluoru mohou přiblížit kvalitou skluzu zhruba parafinům vysoce fluorovým (HF), jenže mezi nimi a prášky je ještě propastný rozdíl. Momentálně výrobci hlavně testují kombinaci parafinů a silikonů, kde silikony poměrně slušně fungují na transformovaných snězích s vyšší vlhkostí. Kam se ale vývoj, který je v tuto chvíli opravdu znovu v plenkách, ubere, lze jen těžko předpokládat.

Ladislav Rygl ml.

lyžař a servisman

1) Mám rád přírodu a uvědomuji si, že je potřeba ji chránit a nepoškozovat, takže mi i zákaz používání fluorových vosků přijde docela logický. Na druhou stranu si ale myslím, že přírodu daleko víc než „hrstka lyžařů“ ničí úplně jiné věci! Fluor je určitě škodlivý, ale když vezmu, kolik ho je ve vosku obsaženo, kolik ho je schopna absorbovat skluznice lyže a kolik ho v ní nakonec po všem tom stahování, kartáčování a dalších úpravách na závod zůstane… Kolik se ho potom vlastně může ze skluznice přenést na sníh a kolik se ho nakonec ze sněhu může dostat až do půdy? Fluorové vosky jsou také velice drahé a rozhodně je nepoužívá každý, kdo si jde o víkendu zalyžovat. I závodníci a týmy používají fluorové vosky prakticky jen na závody. Když to pak celé srovnám s tím, kolik škodlivých látek vypouští každý den do přírody průmysl, doprava, elektrárny, nebo když vidím některé nesmyslné stavební zásahy do přírody, přijde mi to celé jako „tropická bouře ve sklenici vody“!

2) Ano, myslím, že ovlivní. Prakticky za všech sněhových podmínek pojedou lyže s fluorem lépe, než lyže bez fluoru a za určitých podmínek je rozdíl opravdu výrazný! Fluorové vosky mají za sebou desetiletí vývoje a bude trvat možná další desítky let, než výrobci vosků najdou něco, co fluor nahradí. Asi by nebyl problém okamžitě zakázat používání fluoru na závodech Světového poháru nebo v podobných soutěžích. Tam se závodí na uzavřeném okruhu, závodníci jsou všichni předem přihlášeni a registrováni a nikdo cizí se na trať prakticky ani nedostane. Problém vidím spíše v našem odvětví maratonů. Nedokážu si vůbec představit, jak by třeba probíhalo testování bezmála 16 000 závodníků na Vasově běhu anebo jak by měl pořadatel zajistit, aby se na devadesátikilo­metrovou trať nedostal nikdo jin, než závodníci… Jsem opravdu docela rád, že tento zákaz zatím ještě neplatí, i když v budoucnu určitě něco podobného přijde! Myslím si, že výrobci vosků určitě brzy najdou něco, co fluor nahradí a zároveň nebude ničit přírodu. Přijdou nové řady vosků, pochopitelně dražších, než byly ty s fluorem, a za pár let se třeba zjistí, že tyto vosky také nejsou úplně bezpečné… Ale kdo ví?

3) Nejsem chemik, tak na tuto otázku bohužel neumím odpovědět. Ale určitě něco existuje! V počátcích lyžování byly lyže dřevěné a prakticky se nemazaly. Byl ale problém, že na mokrém sněhu „nasákly“ vodou, ztěžkly a po sněhu neklouzaly. Začaly se tedy ošetřovat rybím a dalšími jinými tuky, aby vodu odpuzovaly… Až jsme se dostali k fluoru... Určitě bychom se mohli dočkat nových materiálů při vývoji skluznic nebo nových typů struktur, které budou fungovat lépe i bez fluoru?