Tour de Barents zahájilo ve středu 6. dubna svůj čtyřdenní podnik závodem na 6 km pro ženy a 12 km pro muže klasickou technikou intervalovým startem. V omezeném startovním poli závodníků má své zastoupení i naše lyžování. Do Skandinávie se vypravili za tradičně dobře honorovanými závody (10 tisíc eur pro vítěze) kromě Lukáše Bauera i další dva „dukláci“ Martin Koukal a Ondra Horyna.

Ze zahraničních špiček se mezi ženami registrovala Petra Majdič (SLO), Krista Lahteenmäki (FIN), Kristin Stoermer Steira (NOR) nebo Slovenka Alena Procházková. V mužské kategorii jsou to kromě Bauera například Maurice Manificat a Jean Marc Gaillard (oba FRA), Matti Heikkinen a Sami Jauhojärvi (oba FIN), Tobias Angerer (GER), Jaak Mae (EST) nebo Slovák Martin Bajčičák.

Hned první závod potrvrdil role favoritů. Svou poslení sezonu si zjevně s velkým gustem užívá Petra Majdič a i zde ukázala, že to v klasice umí. S přehledem nechala za sebou v následujícím pořadí Finky Niskanen a Lahteenmäki i Slovenku Procházkouvou. „Závod probíhal skvěle, přesto, že jsem nejezdila klasiku již dva týdny“, říká Majdič a pokračuje, „Trať byla výborná s minimem kopců a rychlou stopou“. Její plány jsou nasbírat co nejvíce bodů před závěrečným výjezdem do kopce v Ounasvaara, kde se necítí příliš silná.

V mužské kategorii se po celý závod o vítězství přetahoval Jauhojärvi a Manificat. To nakonec uhájil trochu překvapivě Francouz, doposud bodující převážně v bruslařské technice. „Dost jsem na své klasice v letošní sezoně zapracoval a vyplatilo se to, stejně jako i skvěle připravené lyže“, řekl v cíli Manificat. O tom, že Francouzi dobře namazali, svědčí i třetí místo Gaillarda. Lukáš Bauer dojel čtvrtý se ztrátou 14,7 sekund na vítěze a jen necelých 5 sekund na třetí místo. Koukal a Horyna se již dívali na záda vítězům s několikaminutovými odstupy, Koukal dojel 25. a 2:13,4 za Manificatem, Horyna 29. se ztrátou 3:06,1.

Tour de Barents pokračovalo včera ve finském Inari podvečerními hormadnými starty volnou technikou. Ženskou desítku vyhrála opět Majdič tentokrát o celý vagón (30 sekund) před Norkou Kristinou Steira, a Finkou Marii Lukkanen. Procházková dojela pátá. V mužské patnáctce opět kralovali Francouzi. Tentokrát vyhrál Gaillard před Heikkinenem a Bajčičákem, se kterým prohrál náš Bauer až ve fotofiniši a získal tak již druhou bramboru. Koukal s Horynou výrazně zrychlili a obsadili 10. respektive 15. místo s relativně minimálními ztrátami na vítěze. Celkově je zatím Bauer 4. Koukal 15. a Horyna 20.

Nyní se týmy přesouvají do Rovaniemi a po dni volna si to borci rozdají nejdříve v klasických sprintech a nakonec v závěrečném stoupání na 8,8 km a 13,2 km opět bruslením Gundersonovou metodou startu. Závod mužete sledovat i na Eurosportu 2.