Tisková zpráva Jana Hocka

Nově vzniklé stezky Via Czechia představují zatím nejodvážněji vedené dálkové trasy v České republice. Jedná se o nejdelší, důkladně zmapované a zdokumentované dálkové trasy v České republice. Jedná se o dvě trasy, propojující nejzápadnější a nejvýchodnější body naší země – Severní stezka a Jižní stezka. Ve své základní pěší podobě měří Severní stezka 1058 km a Jižní stezka je jen o něco málo kratší – 1 051 km.

Více informací, včetně online map ke stažení najdete na www.viaczechia.cz


Pod vrcholem Poledník, Šumava. Šumava nabízí jeden z nejlepších terénů v Česku pro dálkové lyžování, ubytování najdete každých 25 km, takže lze lyžovat nalehko

Trasy jsou rozděleny na logické úseky, s uzlovými body dobře dostupnými veřejnou dopravou, lze je tedy absolvovat postupně po částech – podle časových možností, chuti, kondice apod. Stezky jsou koncipovány tak, aby každá etapa končila v místě kde lze spát pod střechou, kvalitní turistické ubytování je k dispozici minimálně každých 20 až 25 km. Přibližně u poloviny etap je k dispozici kemp nebo oficiální tábořiště. Autor obou stezek, Jan Hocek, nezapomněl při plánování ani na lyžaře, a tak lze jejich podstatnou část projet na běžkách, backcountry lyžích nebo se skialpinistickou výbavou. Severní stezka nabízí celkem 519 km převážně strojově upravovaných lyžařských tras, Jižní stezka pak dalších 319 km lyžařských tras. Za dostatečné sněhové pokrývky pak lze přidat další kilometry, které již většinou vedou mimo značené lyžařské trasy a jejich zdolání tak patří k dobrodružnějším výpravám.


Kunštátská kaple na hřebenech Orlických hor je jednou z nejvýše položených sakrálních staveb v Česku

Jednotlivé lyžařské úseky Via Czechia vedou těmito pohořími (postupně po směru hodinových ručiček od nejzápadnějšího bodu ČR): Smrčiny – Krušné hory – Lužické hory – Jizerské hory – Krkonoše – Broumovská vrchovina (Jestřebí hory) – Orlické hory – Králický Sněžník – Rychlebské hory – Hrubý Jeseník – Moravskoslezské Beskydy – Javorníky – Bílé Karpaty – Novohradské hory – Šumava – Český les.

Trasy vedou většinou po značených a upravovaných běžkařských tratích a dálkových magistrálách, které jsou vhodné i pro vícedenní putování. Mezi ideální pohoří pro přejezd Severní stezky na běžkách patří Krušné hory, Jizerské hory, Krkonoše, Králický Sněžník, Rychlebské hory a Hrubý Jeseník. Na Jižní stezce pak nejlepší trasy nabízí česko-slovenský hřeben Moravskoslezských Beskyd a Javorníků, Novohradské hory a Šumava.


Pytlácké kameny, Jizerské hory. Jizerky nabízejí nejenom skvělé strojově upravené trasy, ale zdejší skalní vyhlídky můžete prozkoumávat i na backcountry lyžích

V některých pohořích (například v Lužických horách nebo v Českém lese) dálkové upravované trasy neexistují, zde spíše narazíte na prošlapané stopy nebo si užijete panenský sníh a prošlápnete si stopu vlastní. Do takových hor je proto lepší vyrazit na širších a robustnějších lyžích typu backcountry. Skialpinisté pak mohou vyzkoušet náročnější terény Krkonoš, Králického Sněžníku, Beskyd nebo šumavského hřebene Plechého.


Známá socha slůněte pod vrcholem Králického Sněžníku

Z pestrých terénů stezek Via Czechia si vybere každý lyžař a projet jejich všechny úseky může být výzva i na několik let!