Už potřinácté v řadě startuje světový pohár v běžeckém lyžování ve finském Kuusamu, kde se tentokrát závodí kvůli protiepidemickým opatřením bez přítomnosti diváků. Program Ruka Nordic zahájil sprint klasicky na trati o délce 1,4 kilometru, do jehož kvalifikace nastoupilo sedm českých reprezentantů. Českým mužům se vstup do sezony vydařil. Hned dva se probojovali z kvalifikace do hlavního závodu. Luděk Šeller obsadil v kvalifikaci 18. místo, když na nejrychlejšího Nora Johannese Hösflota Klaeba ztratil 9 sekund a poprvé ve své kariéře postoupil ve světovém poháru z kvalifikace sprintu.


Mezi nejlepších 30 závodníků prošel ze 27. pozice také Michal Novák se ztrátou 10,5 vteřiny. Svá slova „ve sprintu bude velký úspěch postoupit z kvalifikace“ z předsezonní tiskové konference tak velmi rychle proměnil v realitu. Ve čtvrtfinále se Michal Novák dlouho držel na druhé pozici, v rozhodujícím stoupání před nájezdem do finiše ale propadl na nepostupové příčky. Nakonec doběhl ve své jízdě na šesté pozici za silnými Nory, Švédy a Finy.


„Jsem rád za postup z kvalifikace. Fyzicky se cítím opravdu velmi dobře. Ve čtvrtfinálové jízdě se mi podařilo získat výhodnou pozici. Bohužel jsem měl problémy s lyžemi, které mě nepodržely v závěrečném stoupání,“ uvedl Michal Novák. Luděk Šeller sice dokázal ve svém čtvrtfinále porazit olympijského vítěze ve sprintu dvojic Fina Iiva Niskanena, na postup ale také nedosáhl, když obsadil pátou příčku. „Kvalifikace se mi jela velmi dobře, také lyže jsem měl připravené skvěle. Z kopce sice tolik nejely, ale se servisem jsme si řekli, že tady je důležitější, aby dobře stoupaly kvůli tomu závěrečnému kopci. Díky tomu jsem také porazil Niskanena. Z bodů ve svěťáku jsem nadšenej, konečně to vyšlo! Dík za to patří i celému reprezentačnímu týmu a Sport Clubu Plzeň,“ usmíval se v cíli český reprezentant. Do kvalifikace zasáhli také Jan Pechoušek, který obsadil 54. místo. Na postupové příčky ztratil pět vteřin, na vítězného Klaeba pak 15,67 s. 60. místo ve výsledkové listině patří Adamu Fellnerovi, jenž zaostal za vítězem o 17,27 sekundy.


Janatovou dělily od postupu 4 vteřiny


Nejrychlejší Češkou byla Kateřina Janatová, která doběhla na 42. místě. Po absolvování 1,4 kilometru dlouhé trati ji dělily od postupových míst necelé čtyři sekundy, od vítězné Norky Ane Appelkvist Stensethová pak 14,95 s. „Jelo se mi dobře! I když je škoda, že lyže byly trochu hladší, než bych potřebovala. Na rovinatém profilu by to nevadilo, ale tady je součástí trati prudké stoupaní, kde mi trochu chyběl odraz. I tak to považuji za dobrý začátek a doufám, že to bude stejně jako loni můj jediný sprint, ve kterém jsem nepostoupila,“ zhodnotila závod Kateřina Janatová.


Kateřina Janatová


44. místo ve výsledkové listině patří Tereze Beranové. Talentovaná česká reprezentantka, která tento týden oslavila 22. narozeniny, finišovala se ztrátou 15,63 s na první místo a 4,5 sekundy na postup. „Před závodem jsem se cítila velmi dobře, ale z výsledku nemám úplně radost. Lyže jely skvěle, ale bohužel nestoupaly v tom kopci tak, jak bych si potřebovala, což je na zdejší trati hlavně pro nás holky důležité,“ uvedla česká reprezentantka. Úplně prvním závodníkem, který vstoupil do nového ročníku Světového poháru, byla Kateřina Razýmová. Česká reprezentantka šla na start kvalifikace s číslem 1. Štěstí k postupu jí ale nepřineslo – obsadila 49. místo. Od nejrychlejší ženy kvalifikace ji dělilo 18,3 vteřiny, od postupu mezi 30 nejlepších pak 7,5 vteřiny. V sobotu závodní program pokračuje distančními závody klasicky. Ženy se na 10km trať vydají v 9.40 hodin, muže čeká 15 km od 12.45. Oba závody můžete v přímém přenosu sledovat na ČT Sport.

Jan Pechoušek

Výsledky
Světový pohár, Ruka (Finsko), 27. listopadu 2020 Sprint klasicky, muži: 1. Erik Valnes (NOR), 2. Johannes Hösflot Klaebo (NOR), 3. Emil Iversen (NOR) … 22. Luděk Šeller, 29. Michal Novák. 54. Jan Pechoušek, 60. Adam Fellner Sprint klasicky, ženy: 1. Linn Svahnová (SWE), 2. Maja Dahlqvistová (SWE), 3. Jonna Sundlingová (SWE) … 42. Kateřina Janatová, 44. Tereza Beranová, 49. Kateřina Razýmová.
Kompletní výsledky najdete zde.