Na start závodu na 10 km volně se postavily české reprezentantky s vědomím, že bez ohledu na pořadí ve stíhačce budou body udělovány na základě výsledných časů z tohoto závodu. S nejnižším číslem šla do závodu Kateřina Razýmová – startovala jako třicátá. Po celý závod jela sama, postupně sjížděla své soupeřky a nakonec vybojovala 22. místo! Od první Norky Therese Johaugové ji dělily 2 minuty a 27 sekund.

Její čas 25:50 byl ovšem 14. nejrychlejší! Díky tomu bere body do světového poháru právě za tuto příčku. Nejrychleji běžela Johaugová, která trať v Ruce prolétla za 25:06.

„Musím říct, že jsem si spravila náladu po sobotě. I když je skate moje slabší disciplína a startovala jsem až ze 30. místa, tak se mi dařilo postupně sjíždět soupeřky. Celý závod jsem si sice odtáhla sama, ale když člověk sjíždí, tak je to pro něho povzbuzení a dodává mu to síly. Takže 14. nejrychlejší čas považuji s ohledem na to, že jsem nejela ve skupině, za dobrý výkon. Cítila jsem, že mám hodně sil,“ zhodnotila ho Kateřina Razýmová.

Jako druhá z Češek startovala s číslem 53 Kateřina Janatová. Také ona své postavení postupně zlepšovala. V polovině závodu byla na 49. příčce, cílem pak proběhla na 48. pozici. Na první pozici ztratila 4:21. Také její čas ovšem stačí na mnohem lepší výsledek v tomto samostatném závodu, ve kterém se dostala na bodované pozice. Obsadila 30. příčku za 26:27.

Třetí českou zástupkyní byla Petra Nováková, která vstupovala do závodu na 58. pozici. V průběžné výsledkové listině svou pozici pomalu vylepšovala, až proběhla cílem jako 56. Její ztráta na čelo činila při průjezdu cílem 5:49. Výsledný čas jí v závodě o body přisoudil 53. místo.

Jako poslední vlétla do závodu Petra Hynčicová. Stejně jako další české reprezentantky dokázala své umístění zlepšit – z 62. startovní pozice se na náročné desetikilometrové trati posunula na konečné 59. místo se ztrátou 6:25. V závodě o body ji přitom patří 52. místo.

„Dneska vládne spokojenost. Máme radost, že Katka Razýmová i Katka Janatová jsou na bodovaných pozicích, což je dobré pro jejich klid. Obecně můžeme říct, že se výkony zlepšily a závod se vydařil, což je důležité i směrem k další přípravě v Davosu,“ řekl Jan Franc, trenér reprezentačního týmu žen.


Výsledky

Světový pohár, Ruka (Finsko), 29. listopadu 2020

Ženy, stíhačka 10 km volně:

1. Therese Johaugová (NOR) 25:06, 2. Tatiana Sorinová (RUS) +47, 3. Ebba Anderssonová (SWE) +49 … 22. Kateřina Razýmová +2:27, 48. Kateřina Janatová +4:22, 56. Petra Nováková +5:50, 59. Petra Hynčicová +6:25


Zdroj: Svaz lyžařů ČR