Planica Nordic Centre je slovinské středisko běžeckého lyžování blízko obce Rateče nedaleko hranic S Itálií a Rakouskem. Středisko se nachází nedaleko Kranjske Gory v Hornokraňském regionu. Areál leží na začátku doliny Tamar, na které se nachází známý vrch Jalovec. Součástí areálu jsou kromě běžkařských tratí také skokanské můstky různé velikosti. Historie lyžování v Planici sahá až do roku 1926, kdy se dolině Tamar konaly první závody v běhu na lyžích.


Mamutí můstek Letalnica v Planici, autor: archiv objevuj-slovinsko.cz

Jak jsem v úvodu zmínil, středisko se nachází blízko vesnice Rateče, do které se dá dostat z třech různých světových stran. Asi nejvyužívanější cesta je přes průsmyk Wurzenpass, což je hraniční přechod mezi Slovinském a Rakouskem. Další možností přístupu je ze slovinského vnitrozemí údolím řeky Sávy. Poslední variantou je příjezd z italské strany ze směru od Tarvisia. Pro české lyžaře je nejrychlejší trasa po ose České Budějovice – Linz – Salzburg - Villach. Vzdálenost z Prahy do Planice je přibližně 600 km a časově se dá zvládnout za 7 hodin.

Díky podmínkám můžete vyzkoušet tréninkovou metodu „spi vysoko-trénuj nízko“. Součástí hotelu jsou hypoxické pokoje, které simulují pobyt ve vysoké nadmořské výšce (až do výšky 6000 m.n.m.). Kromě pokojů se vyšší nadmořská výška dá simulovat i v posilovně. V hotelu se též nachází tělocvična, sauny, masážní a konferenční místnosti. Součástí areálu hotelu jsou i sportovní hřiště. Kromě hotelu se v okolních obcích nachází velké množství apartmánových domů, které jsou vzdálené maximálně 20 minut cesty od areálu.

Lyžařský stadion se nachází na levé straně od vstupu do areálu. V okolí stadionu se nachází 7 km tratí, které splňují požadavky na pořádání závodů nejvyšší kategorie. Tratě jsou dostatečně široké a proto jsou vhodné na nácvik techniky. Kromě homologovaných okruhů se v případě dostatečného množství sněhu upravuje 40 km tratí. Úseky tratí vedou po loukách mezi Planicou a Rateče, část z nich dokonce překračuje italské hranice. Nejkrásnější trasa vede údolím Tamar k Planinskému Domu a je vhodná i pro méně zdatné lyžaře. Jelikož je Planica v nízké nadmořské výšce, ve středisku bývá často problém se sněhem. Sezóna se otvírá začátkem prosince (v závislosti na počasí) a končí v polovině března. Naproti lyžařskému stadionu v západní části střediska se nachází 8 skokanských můstků. Kromě největšího můstku pro pro lety na lyžích jsou zbylé můstky využívány celoročně. Velikost můstků je různá, proto jsou vhodné na tréninky závodníků různých věkových kategorií.


Kranjska Gora, autor: Matevž Lenarčič, archiv objevuj-slovinsko.cz

S rozvojem infrastruktury se ve středisku začaly konat i závody nejvyšší úrovně. Slovinsko je považováno za skokanskou velmoc a proto se zde pravidelně konají mistrovství světa v letech na lyžích. Nejbližší mistrovství světa se zde bude konat v prosinci 2020. Kromě toho je Planica dějištěm Světového poháru ve skocích na lyžích. V běžeckých disciplínách se zde na mezinárodní úrovni konají závody Světového poháru a kontinentálního poháru Alpen cup. Na národní úrovni je Planica hostitelem Her bez hranic (No borders cup) – závodu, kterých se účastní závodníci ze tří států, Itálie, Rakouska a Slovinska. Každá země zorganizuje jedno kolo závodů v dané sezóně. Kromě toho je Planica dějištěm národních mistrovství republiky a závodů místní úrovně. V letním období se ve středisku organizují závody Letní Grand Prix v severské kombinaci a národních mistrovství republiky v běhu na kolečkových lyžích. V roce 2023 bude Planica hostitelem MS v severských disciplínách, neboť v hlasování o místě pořádání porazila norský Trondheim.

Pokud jste využili všechny tratě na běžecké lyžování, můžete vyzkoušet některou ze sjezdových tratí v nedaleké Kranjské Goře. Sjezdovky pod Ciprnikom splňují kriteria pro závody nejvyšší kategorie, proto má Kranjska Gora místo v kalendáří SP alpských lyžařů. Na regeneraci můžete využít místní wellness centrum. Pro společenské vyžití jsou zde pro vás dvě kasina a několik muzeí. Místní speciality si můžete vychutnat v některé z restaurací ve městě.


Kranjska Gora, autor: Boris Pretnar, archiv objevuj-slovinsko.cz

Planica v létě

Výhodou areálu je celoroční využité. Lyžařský stadion se v létě mění na fotbalové hřiště s umělou trávou, pod stadionem je třípodlažní garáž v létě sloužící jako 800 m dlouhý lyžařský tunel. Součástí areálu je i 3 km dlouhá dráha pro inlajny či kolce. Kromě toho se na stadionu nachází větrný tunel, který slouží k tréninku skokanů na lyžích. Od areálu vede cyklostezka směrem na východ až do hlavního města Lublaně a směrem na západ do Itálie. S okolními horami je Planica ideálním místem na tréninkové kempy pro všechny věkové kategorii. Už víte, kdy do Planice přijedete vy?