Běžkování je zdraví prospěšné

Mezi sporty patří běh na lyžích k těm největším spalovačům kalorií a startovačům metabolismu. Je to také nejzdravější a nejbezpečnější zimní sport, vhodný pro malé děti i starší lidi. Na rozdíl od jiných typů aerobních aktivit neničí klouby a procvičuje rovnoměrně celé tělo, včetně toho nejdůležitějšího svalu v těle - srdce. Riziko úrazu je minimální, protože pohyb je vykonávaný vlastní silou bez pomoci gravitace. Děti si běžkováním významně zlepšují koordinaci, rovnováhu a držení těla. Zlepšuje se i jejich vitalita, výdrž, celková kondice a imunita. Běh na lyžích prospívá i psychice: spolu s čerstvým vzduchem totiž způsobuje vyplavování endorfinů, odstraňuje stres i špatnou náladu a přispívá ke zdravému spánku.

Kdy je vhodný čas?

Pokud chcete znát konkrétní věk dítěte, kdy ho máte poprvé postavit na běžky, tak na to neexistuje jednoznačná odpověď. Existuje ovšem všeobecná rada, která zní takto: Až na to bude fyzicky i mentálně připravené! Severské země své děti vedou k běžkování už v mateřských školkách. A to má něco do sebe, protože většina dětí mezi čtvrtým až pátým rokem života zvládá seznamování s běžkami velmi dobře. Některé jsou dokonce schopné se na ně postavit ještě dříve. A jiné si zase tento moment odloží až na školní věk. Šance, že si vaše dítě tento sport oblíbí a bude se mu věnovat i v dospělosti, se zvýší, když s během na lyžích nebudete zbytečně otálet. Ale nejdůležitější je samozřejmě chuť a vůle dítěte. Určitě ho do žádného sportu nenuťte!

Jak děti motivovat a připravit je na běžky?

S fyzickou a psychickou přípravou můžete začít už v teplejších měsících roku. Dobrou pomůckou je klasická koloběžka, na které si dítě může cvičit odrážení jednou nebo druhou nohou. Malé děti asi nebudete muset k běžkování přemlouvat, protože se rády hýbou a zkoušejí nové věci. Mnohem důležitější je jim běžkování neznechutit. Radost z běhu na lyžích poroste a přetrvá, pokud se dítěti bude dařit. Bez vhodné běžecké výbavy to však nepůjde. Základ tvoří kvalitní dětské běžky, boty a hole (Atomic, Rossignol, Sporten, Fischer...). Vybírejte je s ohledem na aktuální výšku, hmotnost a zkušenosti dítěte. Dejte si pozor, aby dítěti při běžkování nebyla zima, ale také, aby se neuhřálo. Ze začátku určitě nejezděte dlouhé trasy, úspěchem je každá na běžkách zvládnutá minuta. Zbytek volného času můžete strávit společným bobováním a sáňkováním.

Pokud sami běžkovat neumíte, pusťte se do boje společně s dítětem. Učení tak může být ještě zábavnější :-)

A jak k běžkování motivovat teenagery?

Teenagery není lehké odtrhnout od počítačů a mobilů. Zvlášť ve věku, kdy se už cítí být dospělí a na všechno mají svůj názor (samozřejmě, že opačný než my!) a chtějí se rozhodovat sami. V takovém případě by mohla zabrat hmotná motivace, jako třeba boty Nike nebo značkové oblečení Under Armour. Z výchovného hlediska to možná není úplně nejsprávnější cesta, ale v tomto případě platí, že účel světí prostředky (viz kapitolu Běžkování je zdraví prospěšné). Až budete hledat vhodné běžky, budete vítáni i v oddělení TopSki se sportovním oblečením pro mladé a dospělé. Do dětského oblečení se váš teenager už nevejde ;-). A určitě si tam najdete něco pěkného a praktického i pro sebe.

Proč jsou uvedené značky cool?

 • Značku Nike zná každý.
 • Botasky Nike nosí mnoho teenagerských idolů – sportovci, herci i zpěvácké hvězdy.
 • Obuv Nike se hodí k teplákům i k sukni.
 • Boty značky Nike jsou velice pohodlné.
 • Všichni ve třídě mají boty Nike, nebo legíny Nike, nebo aspoň kšiltovku Nike.
 • Oblečení Under Armour je také značkové a přinejmenším stejně tak populární jako Nike.
 • V tričkách, mikinách a bundách Under Armour se člověk nezpotí (není tedy cítit potem).
 • Mikina Under Armour zakryje drobné nedostatky postavy, nebo naopak zvýrazní pěknou postavu. A výborně zahřeje.
 • Značka Under Armour, to znamená pohodlí a na dotek příjemný materiál.
 • Věci Under Armour se dají nosit do školy, ve volném čase i na sport.
 • Batoh Under Armour má i Dwayne „The Rock“ Johnson, tuto značku nosí i Anthony Joshua či Stephen Curry.