Rok 2021 začne pro fanoušky běžeckého lyžování velkolepě! Na Nový rok je totiž naplánován start 15. ročníku Tour de Ski. Prestižní etapový závod začne ve švýcarském Val Müstair, kde na závodníky čekají ve výšce 1 700 m n. m. tři etapy – sprint, 10/15 km klasicky s hromadným startem a nakonec stíhačka na 10/15 km volně.

Na start sprintu se ve Švýcarsku postaví devítka českých reprezentantů – Michal Novák, Petr Knop, Adam Fellner, Ondřej Černý, Kateřina Razýmová, Kateřina Janatová, Petra Nováková, Petra Hynčicová a Tereza Beranová. Sprinteři Černý s Beranovou se hned po první etapě od týmu odpojí a na celkové pořadí pak pojede zbývající sedmička českých reprezentantů.

„Tour je po fyzické stránce mimořádně náročná, závodníky stojí spoustu energie. A start v 1700 metrech pak tu zátěž hned od prvních dnů ještě zvyšuje,“ vysvětluje Vasil Husák, kouč mužské reprezentace, proč ryzí sprinteři nebudou po první etapě pokračovat.

„Tour bude zajímavá hned od první etapy, protože trať sprintu je ve Švýcarsku hodně atraktivní. A co se týče výšky, věřím, že kdo si na Tour přiveze kvalitní formu, problém mu to dělat nebude,“ říká Jan Franc, trenér reprezentace žen.


Závod v Toblachu může být zlomový

Ze Švýcarska se pak Tour přesouvá do italského Toblachu, kde se bude závodit 5. a 6. ledna. Na závodníky nejprve čeká 10/15 km volně, o den později pak stíhačka klasicky na stejných distancích. „Stíhací závod v Toblachu může být zlomový, protože se na závodnících začíná podepisovat únava, hrozí dojetí o kolo a roli hrají i další faktory,“ říká Vasil Husák.

Tour de Ski jako tradičně vyvrcholí ve Val di Fiemme. Od 8. do 10. ledna čeká na účastníky postupně 10/15 km klasicky s hromadným startem, sprint a nakonec drsná 10km etapa volně, která vyvrcholí třiapůlkilometrovým výstupem s převýšením 420 m a maximálním stoupáním 28 % po sjezdovce Olympia III v areálu Alpe Cermis. „Neupínáme se k jednomu závodu, ale budeme se koukat především na celkové pořadí. Věřím, že Katka Razýmová může atakovat nejlepší desítku. Kdyby se Katce Janatové podařilo být do 20. místa, je to super. Všechny holky mají výkonnost na to, aby dojížděly do 30. místa, tedy na bodovaných příčkách,“ říká Jan Franc.

„Jsem přesvědčen o tom, že Michal Novák má díky své univerzálnosti velký potenciál, který by se měl odrazit v celkovém pořadí Tour. Etapové závody jsou pro něho jako stvořené. Všichni kluci jsou dál než v předchozích sezonách, takže věřím v jejich výsledkové zlepšení,“ říká Vasil Husák.


Bez diváků, bez Norů, ale se silnými Švédy

Také Tour de Ski se stejně jako předcházející závody této sezony uskuteční bez diváků, důvodem jsou protiepidemická opatření. Kromě fanoušků bude chybět také norská reprezentace, která se dle oficiálního vyjádření týmu obává nákazy onemocněním COVID-19. Už nyní je proto jasné, že Norky přeruší svou sedmiletou vládu v celkovém pořadí ženského závodu. V závodě mužů bude celkové první místo obhajovat Rus Alexandr Bolšunov.

Do startovní listiny se vracejí velmi silné týmy Švédska a Finska, které vynechaly závody v Davosu a Drážďanech. „Švédsko je mimořádně silné, budou tu Finky, Američanky, Rusky… Těch kvalitních závodnic je tolik, že kromě Therese Johaugové nebude startovní pole nijak zásadně ochuzené,“ říká k ženskému závodu Jan Franc. Do místa závodu zamířila česká reprezentace ve středu 30. prosince, servisní tým odcestoval s novým servisním kamionem už o den dřív. Silvestra tak budou čeští reprezentanti slavit už ve Švýcarsku. „Už 31. prosince máme první trénink na tratích, večer tak žádná oslava nebude. Půjdeme spát, abychom šetřili síly,“ říká se smíchem Vasil Husák.

Snad čeští reprezentanti vykročí do roku 2021 co nejlépe! .