I když letošní lyžařskou sezonu komplikuje pandemie covidu-19, možná patříte mezi ty, kteří tajně doufají, až se budou moct bez větších problémů vydat za hranice. Kromě dobře zvolené destinace a řádného vybavení nezapomeňte ani na bezpečnost při jízdě vozem. Zkuste online srovnávač, díky kterému objevíte nejvýhodnější havarijní pojištění. V ceně sjednání máte navíc prohlídku automobilu zdarma, která se před cestou jistě hodí.

Nad Tatrou se blýská

Za upravenými běžeckými tratěmi přitom není třeba jezdit daleko. Slovenští sousedé se pyšní krásnou přírodou i každoroční vydatnou sněhovou nadílkou. Pokud máte dobrodružnou povahu, oceníte pohoří Velká Fatra. Vydejte se na přechod hřebenovky s výstupem na Ostredok, nejvyšší horu Velké Fatry, která měří 1 595 m n. m. Cesta vede ze vsi Turecká u Banské Bystrice a rozvrhnout si ji můžete i do několika dní.

Panenská i divoká příroda

Odměnou za vaši dřinu vám bude téměř nedotčená panenská příroda. Hřebenové túry se vyplatí sjíždět na turistických lyžích. Zvažte, zda zvolíte skialpy, telemarky nebo terénní běžky. V potaz berte také to, že se v tomto přírodním terénu střídají prudké kopce s rovinkami. Začínající běžkaři tak musí zvážit především své fyzické síly.

Tip: Mezi nejoblíbenější túry patří hřebenovka po červené Veľkofatranské magistrále. Trasa mezi nejznámějšími vrcholky Krížna a Ploská by vám měla zabrat něco kolem tří hodin.

Tisíce naježděných kilometrů

Vydat se můžete také za našimi sousedy na jih. Je libo největší síť běžeckých stop v Rakousku? Pak zamiřte do Korutan. Křižuje je až tisíc kilometrů tras a jsou oblíbenou běžkařskou destinací i u rodin s dětmi.

Tip: Pokud vás přestanou bavit běžky a zatoužíte po změně, Korutany jsou skvělým místem pro objevování. Zkuste outdoorové sporty nebo načerpejte energii v některém z lázeňských rezortů či aquaparků.

Vsaďte na tamní lesy

Na jižní straně rakouských Alp můžete vyrazit na běžky například do národního parku Vysoké Taury, kde je k dispozici síť běžeckých drah o celkové délce přes 200 km. Další zasněžená krajina se před vámi rozprostře kolem jezera Millstätter See. Běžecké tratě v délce kolem 70 km se tu linou kolem vody a čekají na to, až je zdoláte.