Orlické hory

Nejlepší informace máme z Orlických hor, protože tam máme naši vlastní zpravodajku. Na hřebenech leží minimálně 20 cm sněhu, v Deštném a okolí zhruba 10 - 15 cm. Stopy na hřebenech jsou pouze vyšlápnuté, bruslení je hodně náročné kvůli hlubokému sněhu. Na starších lyžích se dá vyrazit i z nižších poloh, např. přímo z Deštného nebo Orlického Záhoří. Z Šerlišského mlýna, Luisina údolí, Šerlichu nebo Mezivrší už je to naprosto bez problémů i na lepších lyžích. Pozor ale na cestě z Polomského kopce k Vrchmezí, kam byly na podzim do cesty navezeny hrubé kameny.
Zpráva o strojové úpravě je zatím pouze ze Ski centra Říčky: jistě bude upravena "bunkrovka" Homole - Mezivrší a pokud to sněhové podmínky dovolí, bude našim cílem upravit tratě až na Panské pole. Vše by mělo být připraveno na sobotní ráno.


Rychlebské hory

Tradiční sázkou na jistotu jsou stopy upravované panem Mikou z Paprsku, který upravuje ihned, jakmile je to možné a tato oblast patří mezi ty s nejlepší a nejdelší úpravou. Jeho web hlásí 30 cm sněhu a 78 km stop, stav stopy je vidět na Bilestopy.cz v sekci Kladské pomezí, 8.1.


Jeseníky

Podle příspěvků na KZS je v úseku Červenohorské sedlo - Švýcarna - Praděd, strojově upravená stopa


Beskydy

Podle příspěvků na KZS sjízdný úsek Pustevny-3 km od chaty Mír, stopa neprojetá, Pustevny-Radhošť a Pustevny-Velká sjezdovka (k chatě) 6.1. ještě tratě neupravené, stopa vyjeta pouze od běžců,


Jizerské hory

Podle webu Jizerskohorské o.p.s. je magistrála upravena, po celé trase jsou stopy pro klasiku mimo úsek Bedřichov - Nová Louka a část Soušské silnice.


Krušné hory

Web Sdružení Krušnohorská bílá stopa ukazuje, že jeho hlavní oblast, okolí Dlouhé Louky, má upraveny všechny okruhy, tedy celkem 62 km, sněhu je 20-25 km, kvalita sněhu velmi dobrá, všude manšestr i stopa (někde i dvě), opatrně na konci úseku Žebrácký roh.


Lužické hory

Dle příspěvků na KZS dobrá situace na pomezí CZ/D u Jonsdorfu. Nástupní místo na hranicích s Krompachem. Stopy jsou projety jen běžkaři, ale sněhu je dost. Podle Honzy ze Ski Polevsko (@KZS) dnes (8.1.) poprvé vyjíždí skútr Ski Polevsko z Polevska na Jedličnou a dále lesem k Jezírku, na Ledovec na Polevském vrchu a kolem Kapličky k vysílači na Prácheň. Zatím tratě pouze ujíždíme bez stopy, další dny se pokusíme řezat stopu. Pozor na vyčuhující podklad.


Krkonoše

Dle příspěvků na KZS okruh z Benecka od hotelu Žalý přes rovinku Třídomí, Horní Mísečky, Zlaté návrší a zpátky na Benecko přes Janovu horu celou cestu souvislá sněhová vrstva. Na Benecku upraveny tratě po sjezd na rovinku. Dale na rovinku hluboký sníh, od rovinky už sněhu méně, ale povrch rovný. Od závory až na Mísečky sněhu dostatek. Na Mísečkách upraveny okruhy po 7mičku dále svážnice. Cesta na Zlaté návrší rovněž projetá.


Šumava

Největší část Šumavy sleduje web Bilastopa.cz. Hornoplánsko: stopy upraveny
Stožecko, Strážensko, Novopecko: sněhová pokrývka 20-25 cm, v lesních úsecích 5-10 cm. Vzhledem k nízké sněhové pokrývce v lesních úsecích se 8.1. plánuje úprava stop zejména na otevřených prostranstvích (Stožecká luka, okolí Raškova nad Novou Pecí)
Zadov, Churáňov, Nové Hutě: výška sněhu: do 26 cm, nového do 10 cm, v lyžařských stopách do 15 cm. Sníh je prachový. 7. 1. 2021 dop. byly rolbou upraveny trasy v celkové délce 5 km v těchto úsecích:

  • Churáňovské louky,
  • Lyžařský stadion Churáňov,
  • Zadov (pension U Lenců) – Pláně – s odbočkou ke skok. můstku.


Kvalita stop je dobrá, ale místy ještě zhoršená kvůli nižší sněhové pokrývce. Ostatní trasy jsou rolbou, kvůli nízké sněhové pokrývce, neupravitelné, jinak jsou prošlapané od lyžařů a sjízdné s opatrností.

Kvildsko: výška sněhu 20 – 25 cm, stopy se strojově zatím neupravují.
Modravsko: nyní je strojově upravována trasa Modrava – Rybárna – Javoří pila – Tříjezerní slať – Modrava – 12 km, poté budou upraveny trasyModrava – Březník – 7,5 km, Ptačí nádrž – Černá hora – Pramen Vltavy – 5 km, Na Ztraceném – Ptačí nádrž – Černohorská nádrž – Filipova Huť k závoře a zpět na Černohorskou nádrž – Modravský most – Modrava – 11 km


Český les

Spolek Sněhaři Domažlice udržující stopy na Čerchově a Caparticku má tento stav: Capartice – rolbou upraven okruh na louce 2,5 km, Čerchov – upraven Čerchovský okruh a Signálka


Vysočina

Podle webu Lyžařské Novoměstsko je (cituji) "trochu" sněhu, ale sníh je mokrý, zespodu odtává a není ho zatím dostatečná vrstva pro strojovou úpravu. Podle příspěvků na KZS mezi Vlachovicemi a Bílou skálou jsou upravené okruhy na skate i klasiku v délce cca 6 km. Na skate je to velice slušné, ale stopa na klasiku se někdy promáčkla až na trávu.
Vysočina Arena je dle webu uzavřena.
Šance je na Žďársku, dle webu projektu Ski Žďársko je na Skiareálu Martina Koukala a Řádkově louce uválcován 6 m široký pás na bruslení. Celý okruh má cca 5 km. Na vyříznutí klasické stopy je nedostatečná výška sněhové pokrývky. V tuto chvíli nebudou upravovat už nic jiného.
Ještě lepší zprávy hlásí lyžařské Jihlavsko: Dnes dopoledne jsme upravili základní okruh v lokalitě Nový Hojkov pro oba lyžařské styly - celková délka upraveného okruhu je 4,5 km. Dál jsme upravili uválcováním základní (závodní) okruh Vysoká v délce 5 km, tj. zatím bez stopy pro klasický styl. Naopak pouze stopovačem na klasiku jsme jednostopou upravili propojení Vysoká - zastávka MHD Vysoká , rozc. a okruh Okrouhlík II - zde místy vylézá tráva či mokrý podklad, ale sjízdné to je. Užívejte pohybu v přírodě a prosíme, dodržujte aktuální vládní opatření.
Při západní hranici Vysočiny s Táborskem leží oblast Polánka. Ta hlásí že se podařilo upravit pěknou stopu na klasiku a bruslení (v šířce 1 našeho válce) po lukách a polích kolem Hartvíkova, v délce asi 2 km. Stopu najdete hned za prvními chalupami Hartvíkova vlevo od příjezdové silničky nebo za kostelem - podívejte se na trasy (okruh není projetý celý). Parkoviště jsme zatím neupravovali, můžete parkovat podél místních komunikací. Zatím napadlo kolem 15 cm sněhu, v lese je ho méně. Zítra večer budeme v úpravě stop podle možností pokračovat. Sněhoměrná stanice Polánka 7.1. ráno: 17 cm


Česká Sibiř (Jistebnicko)

Dle webu sdružení Čertovo břemeno běžkařské stopy budou upravovány rolbou od pátečního rána 8. ledna. Nástup na trasu - parkoviště Libenice - Ounuz, Cunkov - Jistebnice. Aktuallizace informací budou zveřejňovat průběžně. Dle příspěvků na KZS je sněhu na České Sibiři kolem 16-22 cm, kolem Smilkova OK, z Chlístova od parkoviště projetá pěkná stopa ve stopě po traktoru směr Javorová skála, chtělo by to ještě 5cm sněhu, ve stopě tam "prosvítá" tráva, ale nedrhne to.

Poznámka: Zkratka KZS znamemá web KamZaSnehem.cz