Tento článek vyšel v časopise SNOW 125.


V čem spatřuješ největší „alchymii“?

Asi v tom, jak lyže nastavit, aby se dobře zalepily. Nastavení lisu a slepení lyže můžeme obrazně nazvat srdcem lyže. Protože to, podle mého názoru, nejvíce ovlivňuje vlastnosti lyže a určuje, na jaké podmínky bude lyže vhodná. Jestli spíš na mokré či studené sněhy, měkčí či tvrdší.

Vyvíjíte pouze závodní modely lyží, nebo i turistické verze?

Naší prioritou je vývoj závodních modelů, ale není to tak, že bychom byli čistě specializovaní a zabývali se pouze závodními lyžemi. Všechny naše poznatky, které ze závodních lyží získáme, se snažíme přenášet na nižší modely tak, aby i z nich měli zákazníci dobrý pocit na sněhu. Stejně to funguje i v jiných továrnách.

Jak před sezónou víš, prakticky ještě před tím, než se lyže potká se sněhem, které jsou ty nejlepší pro ty nejlepší závodníky?

Jak jsem zmiňoval, důležitá je první fáze – zalepení lyže. Poté prochází další výrobou, přesnějším a přesnějším opracováním, až z toho vyleze závodní lyže. V každém kroku se může stát určitá chyba, proto celý průběh výroby pečlivě kontrolujeme. Lyže může být skvěle zalepená i s dobrými parametry, ale když se stane nějaký problém při následném opracování, nebude vhodná pro ty nejlepší závodníky. Takže v průběhu výroby probíhá několik kontrolních měření, a když vše proběhne správně, na konci výroby získáme změřenou lyži se štítkem. Poté lyže spárujeme a vybereme podle typu závodníka optimální tvrdost a strukturu.
Jezdíte testovat lyže do tunelu, kde je technický sníh a jiné podmínky než v zimě v terénu. Jedná se o vhodný test? Nebylo by lepší testování na ledovci?
S testováním v tunelu v německém Oberhofu mám dobré zkušenosti, tamní sníh totiž používají organizátoři z části na zimní světové poháry. Výsledky většiny testů, co jsme tam absolvovali, byly podobné všem testům na umělých snězích, které jsme poté celou sezónu potkávali. Spíš mám problém s testováním na ledovci. Dřív jsem využíval všechny možnosti a místa testování, ale sníh na ledovci je jiné struktury. Zjistil jsem, že když lyže vyšly na ledovci, tak v následující sezóně nevycházely ani na přírodních, ani na technických snězích v nižších nadmořských výškách. Test v tunelu má hodně pozitiv, je svým způsobem laboratorní, nefouká tam vítr, dá se dobře sjíždět a sníh je podobný – vyrobený umělou technologií jako na jiných místech světa. Testování lyží v létě v tunelu je, podle mě, tou nejlepší volbou.


Vít Fousek s naší juniorskou nadějí Tomášem Lukešem


Testujete i nové značky skluznic. Budete v tomto směru něco měnit?

Vývoj nemůže nikdy ustat. Začali jsme s ním po dlouhé odmlce, kdy ve Sportenu, za předchozího vedení, probíhal vývoj běžek v minimálním rozsahu, navíc značka Kästle nevyráběla běžecké lyže 30 let. Takže musíme tuto časovou ztrátu dohnat, což si myslím, že se nám zatím daří. Ale musíme jít dál, abychom neztratili krok se světem. Neustálé testování skluznic, struktur a konstrukcí je naše práce. Musíme vybrat ze skluznic tu nejlepší, aby závodníci a zákazníci byli spokojení, abychom se vyrovnali tomu nejlepšímu, co trh nabízí.

A co struktury, plánujete nějaké změny oproti loňské sezóně?

Podobně jako u skluznic. Testujeme struktury, které máme, a zkoušíme novou metodu broušení a přípravu struktury tak, aby byla co nejčistší a její výkon stoupal. Letos jsme pokročili, skluznice je lépe opracovaná. Teď jen čekáme, až budeme mít reálné výstupy od závodníků a zda se naše domněnky o její kvalitě potvrdí.

Můžeš nám laikům vysvětlit, v čem se liší konstrukce lyží na prašan, na sníh kolem nuly, na teplé podmínky či na technický sníh?

Hlavní rozdíl mezi lyžemi na různé podmínky vzniká v nastavení lyže při lepení, což určuje tvar a tvrdost lyže. Potom samozřejmě na to navazuje typ skluznice, dále úprava skluznice broušením a finální struktura. Tyto faktory ovlivňují konstrukci lyže na daný sníh.

V čem se liší konstrukce závodních a turistických lyží?

Nejvíce se liší materiálem. U vyšších modelů se klade důraz na lehké a co možná nejpevnější materiály – karbon, voštinové jádro, minimální podíl dřeva, špičková lepidla a další kvalitní věci. Tyto materiály však nemůžeme použít v takovém rozsahu i na turistické lyži, kde hraje roli samozřejmě cena. Takže se snažíme u nižších kategorií lyží zachovat podobné složení jako u závodních, ale musíme přihlížet k ceně. Naším cílem je, aby zákazník získal za co nejnižší cenu lyži s co nejlepším výkonem.

Když se ohlédneš zpět, kde jste udělali největší pokrok?

Po třech letech se nám podařilo dodělat úplně nové závodní lyže. Dokončujeme celou řadu klasických lyží v nové formě s novým jádrem a novou úpravou. Letos na ISPO byla představena skejtová lyže, v příští sezóně k ní přibude celá klasická řada, která se rozšířila o jednu délku. Dříve byla závodní řada vyráběna ve třech délkách po 8 cm, teď ve čtyřech s rozdílem 5 cm. Zdá se, že výsledek je dobrý, protože všechny ohlasy od závodníků jsou kladné, což jsme si potvrdili i v rámci interního testování. Beru to jako největší úspěch našeho týmu, bez dobrého osazenstva a schopných lidí bychom nebyli schopní v tak krátkém čase danou práci stihnout.

V čem naopak vidíš největší slabinu?

Těch je vždycky dost. Jednou z nich je čas. Není na různé věci tolik času, jak bych si představoval. Nejde, aby se člověk rozdělil na dvě poloviny, a musí zvážit, co je největší prioritou. Přibývají ale schopní lidé, kteří by nám v tom měli do budoucna pomáhat. Já bych chtěl všechno nejlépe hned, ale myslím, že i tak jsme udělali kus práce za krátkou dobu, a výrazné slabiny nevidím.

Na čem budete nadále pracovat v další sezóně?

Budeme ladit lyže dál, aby se pořád zlepšovala jejich kvalita a výkon. Máme řadu projektů, které bychom chtěli rozvíjet. Když jsem na tuto pozici nastupoval, měl jsem zvláštní pocit, že něco vím, a že až se nám to povede promítnout do reality, nebudu mít co dělat. Ale pořád se mi líhnou v hlavě nějaké nápady a vize, kam by se mělo jít a co zlepšovat. Uvidíme, jak vše budeme zvládat a jaká bude situace. Hlavně aby byly dobré zimy, lidé zdraví a aby měli chuť sportovat a pořizovat lyže. Jinak by vývoj ztrácel smysl.