Snažil jsem se napříč Českem kontaktovat několik spolků, které pravděpodobně nejsou známé celostátně, ale ve svém okolí ano, protože se srdnatě snaží vytvořit všem zájemcům co nejlepší lyžařské podmínky. Přestože na to většinou nemají ani příznivou nadmořskou výšku a leckdy tudíž ani sníh (technický sníh má z účastníků ankety pouze jediný spolek). Všem osloveným spolkům jsem položil stejných devět otázek:


  1. Kolikrát jste v minulé sezóně 2019/2020 vyjeli upravovat?
  2. Kolik dnů šlo v minulé sezóně ve vámi upravených stopách běžkovat?
  3. Stihli jste v minulé sezóně ve svých stopách uspořádat nějaký závod; pořádáte nějaký při příznivějších podmínkách?
  4. Kolik kilometrů stop upravujete během příznivých podmínek?
  5. Od jakého roku upravujete?
  6. Pamatujete tak špatné sněhové podmínky, jako byly v minulé sezóně?
  7. Když pominu čas členů věnovaný spolku zdarma, kolik vás stojí úprava stop v jedné průměrné sezóně?
  8. Chystali jste tehdy na (jak se později ukázalo špatnou) sezónu nějakou novinku, např. rozšíření vaší působnosti (délky upravovaných stop, atd.)?
  9. Víte o nějakém špičkovém sportovci, který k vám jezdí trénovat či závodit (když jsou podmínky dobré)?


S některými respondenty jsem telefonoval, s některými si psal. V mnoha případech šlo o velice zajímavá povídání plná pozoruhodných informací, ty nejzajímavější jsem se pokusil zachovat. Mnou sledované části Česka jsem si čistě interně rozdělil na tyto zóny:
1 - Vysočina a její okolí
2 - Brdy a Podbrdí
3 - Jičínsko a Podkrkonoší
4 - Pražské (při vší úctě!) okolí
5 - Slavné české lesy-Slavkovský, Český, Černé


Pořadí není abecední, ale úplně náhodné také ne, každopádně je mé subjektivní a abych ukázal, že pro mne není mantrou, rovnou na začátku ho poruším a nezačnu svou milovanou Vysočinou, ale naopak v Brdech na Strašicku. Tento článek by vám měl ukázat, jak tam vypadala loňská běžkařská sezóna a jaké tam panují podmínky pro běžkování obecně. Vítejte v mých srdečních oblastech, mezi které patří i:

Strašicko - Brdy


Obec Strašice (2500 obyvatel, nadm. výška okolo 500 m n.m.) je brdským návštěvníkům známé místo, neboť jde o logické východiště cest do k cílům uvnitř bývalého vojenského prostoru, konkrétně např. k loveckému zámečku Tři trubky, Padrťským rybníkům, po cestě Aliance (zvané Aliánce), po které se dá dostat až na nejvyšší vrchol Brd Tok (865 m) či na známou dopadovou plochu Jordán. V létě jde o místo příznivě dostupné veřejnou dopravou, do Strašic jezdí autobusy z Hořovic a Rokycan, do centra Strašic je to od nejbližšího vlaku v Mýtě jen 5,5 km. Autem jste ve Strašicích také pohodlně, z exitu 50 (Mýto) dálnice D5 je to 11 km.

Kromě skvělé polohy jsou Strašice velmi půvabným místem, kde uvidíte jak roubené chalupy, tak místa teprve nedávno opuštěná armádou; část prostoru má armáda nadále ve využívání a velká část prostoru dosud není vyčištěna od munice, takže pravidlo o používání pouze značených cest zde platí dvounásob. Síť cest značených KČT se v hlavní partii Brd neustále rozrůstá, takže každá zakoupená klasická mapa je stará již v okamžiku jejího prvního rozbalení. Jelikož jsem ortodoxní mapičkář, nové cesty do mapy zakresluji alespoň fixkou a holt po čase vždy koupím mapu novou.

S lyžařskými cestami je to trochu jiné. Ty v terénu označeny nejsou a není mi známa existence běžkařské mapy. Navíc kromě Strašic a nedalekého Těškova (ten řadím spíše k masivu Radeč než k Brdům) nevím o jiné oblast s úpravou stop v této části Brd. Jistotou je, že díky blízkosti Hořovic, Rokycan, Příbrami, ale i Plzně a Prahy mají ty nejpoužívanější cesty vyšlápnutu i jednu běžkařskou stopu a orientovat se dá podle mnoha typů značení: podle teď již husté sítě KČT, podle cyklotras a podle cedulí s názvy cest (např. Hořovská cesta). Daní za blízkost měst a toto zasíťování je samozřejmá nutnost koexistence běžkařů s pěšími, běžci či cyklisty na fatbicích. Mé zážitky z oné koexistence jsou příznivé, přišlo mi, že všichni jsou smíření s tím, že Brdy musí sdílet s dalšími, nesetkal jsem se s tím, že by někdo ničil stopu schválně, ale ani s neoprávněnou kritikou od lyžařů k pěším za občasnou nutnost jít běžkařskou stopou, dokonce ani s kritikou fatbikerů. Brdy zkrátka po většinu roku slouží jiným než běžkařům a je to trochu poznat.

Na některých místech je stopa vytvořena něčím větším, pravděpodobně dřevařským kamionem. Takových míst jsem pár našel a ta stopa byla (alespoň pro mne) úplně vyhovující, však se podívejte:

Zřejmě nezamýšlená úprava na Dobrotivské cestě (cyklotrase 2252)

Zamýšlenou strojovou úpravu stop na Strašicku organizuje Informační centrum Strašice a Muzeum Středních Brd a prakticky vykonává pan Petr Dezort, jednatel firmy Kovovýroba Dezort, spol. s r.o., který telefonicky odpověděl na položené otázky v tomto smyslu: V sezóně 2019/2020 upravovat nevyjel, protože nešlo lyžovat (jinak to lze 2-3 týdny). Závody nepořádají, délka stop během standardní zimy je zhruba 40 km. Upravuje od roku 2015 a horší zimu nepamatuje – bída je sice pořád, ale minule byla největší. K ruce má jednoho rolbaře, nikdo mu nepřispívá, stojí to 5 až 50 000 Kč, jednou mu obec Těně dala 5 000 Kč, jenže ten rok zrovna neupravoval, tak jim za to protislužbou něco vyrobil. Novinky žádné nechystali a o nikom zvlášť známým, kdo by se proháněl jejich stopami, neví. Zajímavostí je, že jakožto kovovýroba mají stopovač vlastní sériové výroby typu Snow Force I, který prodali mimo jiné i do výše zmíněného Těškova.

Stav v aktuální sezóně 2020/2021 je o mnoho radostnější. Dle facebookového profilu strašického infocentra a Muzea Středních Brd vyjeli v této sezóně upravovat již vícekrát, poprvé zřejmě 8.1., upravují úsek Strašice – Těně – Zaječov a to jak na klasiku, tak na bruslení.

Stopa Strašice-Těně, foto FB, Renáta Převrátilová, Informační centrum Strašice, Muzeum Středních Brd

Jelikož nejsou k dispozici lepší mapky, použil jsem printscreen z FB a doplnil popis pro ty, co z mapky nepoznali, na co koukají. Strojově upravená trasa vede pouze po polích a doporučené nástupní místo jsou Strašice u Muzea dopravy v areálu bývalých kasáren.
V případě Strašic je Facebook jediná šance, jak se o stavu stop dozvědět, protože reporty ze Strašic na stránky Kamzasnehem.cz pronikají málokdy. Na strašickém FB mne zaujala tato informace: neberte si hodobóžové běžky. Miluji, když to někdo pojímá kreativně, a to se ve Strašicích děje. Nevadí-li vám kombinace stop upravených strojem k tomu určeným (stopařem Snow Force I), strojem k tomu neurčeným (lesnickým kamionem) a lidskou silou, není v Brdech problémem vytvořit si lauf libovolné délky, příklad toho mého (z Těň přes Zaječov/Dolní Kvaň, Jordán, Tok a Tři trubky) vidíte zde:

Příklad laufu 27 km přes nejkrásnější místa Středních Brd

Přijďte pobejt!