Okolí Prahy

V okolí Senohrab se to běžkaři jen hemží, proto apelujeme na dodržování pravidel správného parkování a doporučujeme využít spíše vlakovou dopravu jak z Prahy, tak z Benešova. Možnosti parkování jsou v Senohrabech velmi omezené.
Ti, co mají rádi klid a nemusí mít zrovna strojově upravenou stopu, mohou vyrazit také do Brd, kde je na hřebenech aktuálně 30 cm sněhu, v nižších polohách zhruba 10-15 cm.

Česká Sibiř a Táborsko

Zpráva ze středy od společenství obcí Čertovo břemeno: během úterního dne připadlo cca 10 cm nového sněhu. V průběhu dnešního dne budeme upravovat stopu rolbou: Libenice - Cunkov - Ounuz - Jistebnice - Křivošín - Libenice Podle předpovědi počasí očekáváme další sněžení v noci ze čtvrtka na pátek. Další stopy budou upravovány nejdříve během pátečního dne. Vyčkejte prosím na další aktualizaci na
Čertovo břemeno na Jistebnicku. Na Polánce leží nyní okolo 30 cm sněhu. Ze situace vychází doporučení pro běžkaře - turisty: lesní okruhy si projet, pro běžkaře - sportovce: zvolit spíš Hartvíkovský okruh nebo Jarní (přes Vodici). Kromě parkoviště v Hartvíkově můžete využít parkoviště na J okraji Blaničky, skútr zajel i k hřbitovu v Pohnání a tradičně je využívána k parkování také náves ve Vodici. Mapu projetých tras najdete na stránkách OS Polánka .

Krkonoše

Ze západních Krkonoš lze doporučit okolí Harrachova. Rolby vyjíždějí většinou 3x v týdnu. Pro krátké svezení dobře poslouží okruhy buď na Novém Světě – biatlonový areál nebo závodní tratě u Čertovy hory ve spojení s Janovou cestou.
Oblast Míseček a Benecka– častější úprava probíhá pouze na závodních okruzích, ostatní trasy jsou upravované pouze před víkendem.
Na Roudnici bude o víkendu probíhat virtuální závod Jilemnická 50. V nižších polohách lze vyrazit na okruhy v Jilemnici Na Hraběnce nebo ve Vrchlabí – Vejsplachy.
Okolí Černé hory – zde vyjíždějí rolby častěji, využít můžete kabinkovou lanovku, která je v provozu denně.
Dalšími nástupními místy pro vás mohou být např. Portášky, Dolní Malá Úpa, Horní Malá Úpa, Rýchory nebo Žacléř. Přesné trasy najdete opět na bilestopy.cz

Jizerské hory

Zde není třeba žádných podrobných informací. Podmínky jsou ideální, stopy upravované téměř denně. Nejaktuálnější info najdete jednak na bilestopy.cz nebo na facebooku Jizerske o.p.s.
Komu se již omrzely výlety v okolí Bedřichova, nechť zajede objevovat zimní krajinu v okolí Příchovic – Skiareál U Čápa, nebo vyrazí z Kořenova či do okolí Pasek nad Jizerou.

Lužické hory

Zde si letošní zimu opravdu užívají. Zejména v okolí Polevska a Cvikovské okruhy vyjíždějí skútry téměř denně. Jen připomínáme, že stopy jsou v převážné míře pouze na klasiku. Trasy pro bruslení najdete u Polevska.
Kratší okruhy skútry upravují obce Rybniště nebo Prysk.
Na některých lesních úsecích ale opět popadalo pod tíhou nového sněhu několik stromů. Buďte tedy obezřetní. Nejaktuálnější informace se dozvíte na stránkách Ski Polevsko


Šumava

Na Šumavě panují ideální podmínky. Stopy jsou upravovány přibližně 2x týdně. Nejčerstvější úprava proběhla dnes na Železnorudsku, v okolí Modravy a Kvildy, okruhy u Zadova nebo u Frymburku.
Aktuálnost sledujte na bilestopy.cz

Český les

V okolí Capartic se podmínky po oblevě vylepšily. Aktuální stav sněhu je 25 cm a okruhy byly upraveny 27. a 28. 1. Aktuální zprávy o stavu tras najdete na snehari.cz

Vysočina

I Vysočina čeká na novou vydatnější nadílku sněhu. Obleva se podepsala na kvalitě i rozsahu strojových úprav. Podle webu Lyžařské Novoměstsko je stav následující: najeté jsou trasy mezi Skleným a Vlachovicemi pro psí spřežení. Pokud na tratě vyrazíte, buďte ohleduplní k cvičitelům psích spřežení a dávejte jim přednost. Dále vyjela rolba z Vysočina Areny směrem na Vlachovice a Tři Studně. Upravila i okruh u Rokytna a cestou zpět trasu Medlovským údolím ke Koupališti a upravila i příměstský okruh. Na trasách jsou místy krtince, ale jinak jsou sjízdné.
Podle webové kamery se dá stále dobře lyžovat také na louce u Amfiteátru v JihlavěKrušné hory

Tato oblast se dočkala asi nejvydatnější nadílky nového sněhu. Zejména v oblasti od Bublavy, přes Přebuz, Pernink, Horní Blatnou, Boží Dar až na Horní Halži jsou stopy několikrát týdně upravovány. Nezapomeňte tedy podpořit místní finančním příspěvkem.
Jednou z příjemných novinek před nadcházejícím víkendem je otevření občerstvení na Cihelně od středy do neděle v čase od 9 do 17-18 hodin. Dá se zde také za 40 Kč zaparkovat. Další výdejní okénko bude o víkendu otevřeno v Penzionu H. Stopa k němu bude na víkend upravena.
Kromě této oblasti se upravuje také magistrála a vedlejší lyžařské cesty u Dlouhé Louky, Flájí a Moldavy.
Podrobné mapy upravených tras a nejaktuálnější informace jsou na webu krusnehoryaktiv­ne.cz.

Orlické hory

Vydatnější sněhová nadílka se po oblevě Orlickým horách tento týden zatím vyhýbala. Napadlo přibližně 5 cm, do strojově upravených stop se tak stále dostával starý zmrzlý sníh. Vyhlídky jsou ale slibné, takže během pátku a soboty by mělo připadnout více centimetrů. Strojová úprava probíhá většinou 2x týdně, rolby z Říček a Čihalky vyjíždějí většinou jen jednou týdně před víkendem. Stále se dá do stop nastoupit přímo v Deštném, v Rokytnici v. O.h., Olešnici u Čihalky nebo v Orlickém Záhoří. Z hřebenových nástupních míst je vhodnější Mezivrší, díky velkému parkovišti. Parkoviště na Šerlichu, v Luisině údolí nebo na Šerlišském mlýně mají kapacitu velmi malou a jsou zejména o víkendech velmi časně zaplněná.
Aktuálnost úpravy najdete na destne.info/be­zecketrate

Náchodsko a Broumovsko

Na Náchodsku se sněhová pokrývka bohužel neudržela. V Adršpachu zůstalo několik centimetrů starého zmrzlého podkladu, po kterém se dalo docela slušně bruslit, ale strojová úprava neprobíhala.


Králický Sněžník a Rychlebské hory

Oblast Suchého vrchu a Bukové hory poznamenala obleva z minulého týdne. Připadlo zatím jen malé množství sněhu, takže strojová úprava je momentálně staršího data. Vyskytují se zde ledové plotny a i stopa je dost zledovatělá. Vhodné na horší lyže a spíše jen výletovou turistiku. Hlášeno je ale vydatnější sněžení, které by mohlo situaci zlepšit.
Naopak ideální podmínky jsou stále v oblasti Králického Sněžníku a Rychlebských hor. Bohatá síť pravidelně upravovaných stop prakticky tyto oblasti propojuje. Nástupní místa jsou v Horní Moravě- možnost využít lanovku, nebo u závory, v Hynčicích, Kunčicích, ve Starém Městě nebo Vrbně pod Pradědem – využijte parkoviště v lomu nebo lanovku na Paprsek.
Podrobná mapa tras je na bilestopy.cz

Jeseníky

I v těchto horách se pravidelně upravují magistrály v okolí Pradědu, možná nástupní místa jsou na Ovčárně, na Hvězdě, v Karlově, Nové Vsi nebo na Skřítku.
V okolí Červenohorského sedla byl nově upraven kousek Milionové cesty po křižovatku na Velký Klín.
V Koutech nad Desnou můžete využít lanovku ve dnech čtvrtek – neděle od 9 do 16 hodin. Přiblížíte se tak okruhům okolo horní vodní nádrže Dlouhé Stráně a Mravenečníku.


Beskydy

Info z facebooku Valašsko: Velké Karlovice hlásí upraveno na klasiku. Hřeben od Soláně na Bumbálku upraveno. Javorníky by dle infa ze Slovenska měly být z Kasáren na Ztracenec také upraveny na víkend.
Kohutka směr Ztracenec upraveno. Kolem Cábu je udělané kolečko a na víkend, pokud vydrží padat sníh, tak i Vsetínské Beskydy budou do soboty upraveny.
Magistrála je také upravena z Bumbálky okruh do Bílé. Z Bíle pak i na Kozí hřbety a samozřejmě také trasy okolo Pusteven.
Aktuálnost úprav sledujte na bilestopy.cz