Co je rozhodující ve výběru lyží pro volnou (skate) a klasickou techniku

➢ DÉLKA LYŽÍ

Doporučujeme řídit se výškou postavy lyžaře, přičemž délka lyže na volnou techniku odpovídá výšce postavy + 5 cm. U klasických lyží přičítáme k výšce postavy 10-15 cm.

➢ TVRDOST LYŽÍ

Rozlišujeme 3 tvrdosti lyží, a to hard, medium, soft. Výběr tvrdosti lyží závisí na tělesné hmotnosti a technických dovednostech lyžaře. Obecně lze konstatovat, že průměrně zdatný lyžař s hmotností 7580 kg využije ideálně střední tvrdosti lyže.

➢ STRUKTURA SKLUZNICE

Struktura skluznice je důležitá především u závodních modelů a je vytvářena podle teploty a struktury sněhu. Můžeme vybírat ze tří základních struktur a to: COLD, UNIVERSAL a HOT.

Výběr modelů podle sportovního zaměření

LYŽE

➢ ZÁVODNÍ: S/Lab , S/Race, S/max

Jako vlajková loď v obou kategoriích je modelová řada S/Lab. Jedná se o špičkové vybavení především pro závodníky s nejvyššími ambicemi, ale samozřejmě je dostupné i pro nadšence z řad hobíků. Ti možná více ocení lyže z řady S/Race a S/max.

➢ VYTRVALOSTNÍ: RC 10 eSkin; RC 8 eskin; RC 7 eSkin; Aero 9 eSkin

Velmi oblíbené řady na klasiku jsou v našich luzích a hájích Aero 9 eSkin a RC 8 eSkin. Jedná se spíše o sportovně rekreační řady lyží, které zaujmou designem, funkčními vlastnostmi, a především příznivou cenou. Na příští sezonu Salomon nabídne velmi výkonnou lyži pod názvem S/max eSkin se zcela novým jádrem, které je šetrné k životnímu prostředí. Její střed je z recyklovaného materiálu. Jádro lyže obsahuje zhruba 9 recyklovaných plastových lahví. Lyže tak získala velmi nízkou hmotnost, optimální tvrdost a zároveň nabízí i velmi slušnou životnost. V nabídce bude s novou technologií skinových pásů a revolučním vázáním SHIFT-IN, kde si lze nastavit ideální těžiště za pomoci jednoduchého mechanismu, aniž byste museli odepnout botu z vázání.

Ve skatu jsou velmi oblíbené řady lyží RS 8 Skate a pro náročnější a fyzicky vyspělejší běžkaře pak modely S/Max Carbon Skate. RS 8 je již dlouhodobě vyráběný model, který nabízí velmi dobrý poměr cena/výkon. U S/Max Carbon Skate je použita technologie, která je osvědčená ze závodů SP a nabízí tak lyžaři mnohem dynamičtější odraz a prodloužený skluz.

➢ TURISTICKÉ: Snowscape 9 skin; Escape 6 skin; Snowscape 7

Tato kategorie lyží se vyznačuje velikou univerzálností. Můžete s nimi vyrazit jak do stopy, tak i do zasněžených, málo upravených plání. Lyže jsou v odrazové části vybaveny skin pásy, nebo takzvanými šupinami. To zajišťuje takřka stoprocentní odraz, bez nutnosti nanášet stoupací vosk.

OBUV

Pokud chcete investovat do celého běžkařského kompletu, začněte od bot. Nejprve se zaměřte na Vaši výkonnost a podle toho zvolte ideální model boty. Následně si vyberte vázání a lyže. V tomto ohledu se nevyplácí přeceňovat či podceňovat svoji výkonnost a technické dovednosti. Top závodní boty pro Vás mohou být málo komfortní, naopak turistické boty zase málo sportovně zaměřené.

➢ SKATE: Závodní řady S/Lab a S/Race

Z nižší výkonnostní řady pak můžete vybírat z modelů RS a lze použít i model Pro Combi, který lze využít pro oba běžkařské styly.

➢ KLASIKA: Závodní řady S/Lab a S/Race.

V nižší výkonnostní řadě jsou modely s označením RC, a to od RC 10 Carbon Classic, až po RC 7

Turistická modely zastupuje řada Escape. U této modelové řady jde především o dostatečné zateplení a velkou míru pohodlí.

VÁZÁNÍ

Lze vybírat ze dvou typů vázání a je potřeba dávat pozor, aby byl systém vázání kompatibilní s obuví!

U systému SNS je v tuto chvíli nabídka 8 modelů vázání napříč všemi kategoriemi a 13 modelů kompatibilní obuvi.

Známější a do budoucna více používaný je pak systém PROLINK (NNN), který je opět nabízen ve všech kategoriích a dále v revoluční variantě SHIFT-IN s jednoduchou možností nastavení ideálního těžiště. Posunutím vázání dozadu dosáhnete lepšího skluzu a posunutím vázání dopředu dosáhnete lepší stability při stoupání. V neutrální poloze 0 pak dosáhnete toho nejlepšího od obojího.