Pochopení celého článku by pomohlo, kdybyste si přečetli miniseriál věnovaný tomu, jak fungují terčová zařízení a jak se vytváří TV grafika a vysílání ze závodu, který jsme vydali v časopisu NORDIC č. 55 a č. 56, ale nutné to samozřejmě není.

Když otevřeme webovou stránku Datacenteru a naklikáme si ženskou štafetu v Anterselvě:

máme možnost prohlížet tato data:


Km x.x = časy na mezičasech, Shooting = střelba, Exchange = předávka, Leg = úsek štafety, Shooting time = čas střelby (mezi odmáčknutími na terminálu stavového sudího, více viz miniseriál), Range time = čas na střelnici včetně příjezdu a odjezdu ze stavu (měřen pomocí transpondéru a čtečky), Lap time = čas v jednotlivých kolech úseku, Course time = běžecký čas na úseku

Mám tento pohled rád, protože je na něm hezky vidět, kde jsou jaké předávky, mezičasy a střelby, např. vidíme, jak vypadá 1. kolo (takže na 1. úseku, takže v Leg 1): po prvních 700 metrech budeme mít mezičasy přesně po kilometru a kam vychází střelby:Můžeme začít třeba tím, že si projdeme naši sestavu:

Vidíme, že máme startovní číslo 10, první úsek běží Evka (startuje ze 4.řady), další úseky Jess, Makula a končí Lucka, což je pro naši analýzu jejího vlivu na závod úplně nejlepší. Uvidíme ji jako finišmanku.

Kdykoli během závodu se můžeme přesvědčit, že Datacenter je skutečně online služba, zde je důkaz, že nám Datacenter ukazuje to samé, co grafika v přímém TV přenosu. Takto se ukazuje předávka č. 2 v TV grafice:


A takto v Datacenteru:


Jelikož jsou rozestupy těsné, kdo chce závod takto sledovat, musí se připravit, že to bude jízda na horské dráze, alespoň já tedy nestíhám dělat snímky obrazovek dostatečně rychle.
Na druhé předávce předávala Jessica Makule +1:17.3 za v té chvíli vedoucími Němkami. Už z pohledu na počty trestných kola a dobití (0+4) vidíme, že alespoň ve své druhé polovině děvčata nejela nijak tragicky špatný závod.

V 7.kole, tedy v prvním kole třetího (Makulina) úseku na mezičase 13.7.km zase koukneme do Datacentra, protože režisér na mezičase možná na Makulu nepočká a grafika uteče jinam. Stíhám screenshot TV grafiky čela závodu:


Datacenter je menší stres, odtud grafika nemizí:


Na tomto mezičase 13.7 km byla Makula desátá +1:19.3. Zapamatujte si obě hodnoty. A všimněte si dvou extrémů – Němek na průběžném prvním místě s 0+2 a 17.Švédek s 3+3 (to není překlep – Švédky spáchaly 3 trestná kola, dokonce všechna 3 po jedné střelbě (čtvrté), to se nevidí každý den).

Datacenter je online služba, ale není problém si najít výsledek třeba 1.kola. Evka 18. se ztrátou +17.7

Po závodě si všechny tyto údaje můžeme v klidu dohledat i offline v tzv. Competiton analysis, která se stahuje také z webu Datacenteru. Abyste ji nemuseli pracně hledat, máte ji v příloze zde, včetně mého barevného značení a poznámek, naší štafety se týká strana 6.

Zpět k Evce: kumulovaný (cumulative) běžecký čas měla (4:58.8 + 17.7) = 5:16.5, viz též šedé podtržítko v competition analysis:


Zde si musíme říci, co je zde PenaltyTime. Ve vytrvalostním závodě ("individuálu"), kdy netrefený terč znamená pevnou časovou penalizaci 1 minuty, si ho představit umíme. Ale zde, kde netrefy lze opravit dobíjením a po nich následují trestná kola? PenaltyTime je časový úsek mezi koncovou časomírou RangeTime (tedy na výjezdu ze střelby) a časomírou průjezdu kola, která musí být až za trestným kolem. Proto se PenaltyTime objevuje všude, přičemž ve zmíněném vytrvalostním závodě se k němu připočítávají případné trestné minuty.

Celkový čas v 1. kole (Lap1 Loop time) měla Evka 6:43.6 . Tento čas je součtem běžeckého času 5:16.5 + range time 1:18.3 + penalty time 8,7 = cumulative time 6:43.6). Když se vrátíme do Datacenteru, tak jeho Lap Time 1 samozřejmě ukazuje celkový čas včetně střelby:


A pro nevěřící Tomáše (i já jsem nevěřícím Tomášem) doplňuji kontrolní součet, že čas Lisy Vitozzi 5:53,7 + ztráta Evky 49.9 = kumulovaný Evčin čas 6:42.6. Takže máme důkaz, že jak TV grafika, tak Datacenter, tak offline analýza ukazuje to samé a správně.


Čtvrté kolo (první kolo úseku Jess) vypadalo až neskutečně:


Jessica v něm předvedla 8. nejrychlejší běžecký čas (viz též v competition analysis zeleně označený Loop time 5:36.1 + 19.8 = 5:55.9)


Navíc měla 6. nejrychlejší ležku (co se týká shooting time), což potvrdila o kolo později, kdy měla 7. nejrychlejší stojku (dle shooting time; i přes jedno dobití) a 9. běžecký čas. Klobouk dolů, Jess je skvělý snajpr a velmi dobrá běžkyně k tomu.

7. kolo v podání Makuly (první na jejím úseku) byl neskutečný fofr, což tady tak nevynikne:

Ale zato tady ano:


Ano, druhý nejlepší běžecký čas, škoda těch dvou dobíjení (shooting: 0+2) ….

V Datacenteru si můžeme najít třeba i dlouhodobé statistiky střelby:


A vidíme, že střelecká špička je jinde. Každopádně po 5. střelbě byla Makula 12.:

Jenže pak Makula v dalším kole i přes 1 dobíjení na ležce měla 2. a ve svém posledním kole 3. nejrychlejší čas, takže její předávka Lucce byla na 7.místě:Lucka udržela 7. místo ještě i po ležce (střelba 0+1):


(výsledný čas result spočítáte jako cumulative time 56:28.7 + ztráta 1:13.8 = 57:42.5, v competition analysis označeno světle modře)

Po stojce, kterou měla za 0+2, Lucka odjížděla do třetího kola na 10.místě:


(viz též cumulative time 1:02:41.5 + 1:09.1 = 1:03:50.6, v competition analysis označeno tmavě modře)

Cílová grafika, naše děvčata mezi 10 nejlepšími, ale právě a jen desátá, Lucka už nikoho nepředjela:


Nyní se tedy pojďme trochu více zaměřit na Lucku. Makula jí předávala na 7. místě s +1:16, Lucka doběhla desátá s +1:10. Jak vidíte, přestože si pohoršila v pořadí, ztrátu stáhla, trenéři asi vědí, koho vybírat na poslední úsek….
Ověříme si v celkových výsledcích Datacenteru:


Lucka měla ležku 0+1, stojku 0+2, celkem 0+3, což je (jak vidno) mimo famózní střelkyně Jess český standard. Ztrátu na vítězku (+1:10.2) měla dokonce nejkratší ze všech členek štafety, i skvělá běžkyně Makula měla větší (+1:16.5).

Makula měla ve svém 1.kole svého úseku (celkově sedmém) druhý nejrychlejší běžecký čas (+2.8 s za vítězkou)

Jen pro zajímavost, závodnicí s nejrychlejším běžeckým časem v tomto kole byla:


Lucka měla v 1. kole svého úseku (celkově desátém) pátý běžecký čas, range time (což je čas strávený na střelnici včetně příjezdu a odjezdu) měla 56,2 (desátý, ale Lucka jednou dobíjela).

Ty časy nejsou nijak ostudné, např. členka vítězných Rusek Světlana Mironová měla range i shooting time na své ležce na 3.úseku dokonce ještě delší. Jen pro ilustraci o top možnostech: na čtvrtém úseku ležku odpálila nejrychleji Hanna Oebergová (shooting time 21,2, range time 43,1 a byla to vůbec nejrychlejší ležka v celém závodě.

Každopádně čas strávený ve svém 1.kole (loop time) měla Lucka 41,7, pátý nejrychlejší. Tento čas je součtem času běžeckého, range time a penalty time (ve třetím kole, které nekončí střelbou, je tedy rovný času běžeckému). Druhé kolo bylo pro Lucku horší střelecky, se dvěma dobíjeními měla shooting time 46.7, range time 1:08.7. Ale téměř podobně to na stojce spáchala ještě na ležce skvělá Hanna Oebergová, která na stojce měla jako Lucka také dvě dobíjení, ale dokázala ze střelnice zmizet za 55,7 (range time).

Naštěstí měla Lucka dobrý (šestý) běžecký čas (4:51.3) i ve druhém kole:

Ten zvýraznila i ve svém třetím kole, kdy ho měla dokonce druhý nejrychlejší za Hannou Oebergovou:


Hanna nejrychlejší ležkou a nejrychlejším běžeckým časem napravovala kolaps své mladší sestry Elviry, která na stojce 2.úseku spáchala 3 trestná kola.

Výsledné zhodnocení úspěšnosti Lucky v závodě je subjektivní, může být postaveno na různých úhlech pohledu, např. a) Makula Lucce předávala na 7. místě, což Lucka neudržela, b) nerozhodla neschopnost Lucky střílet, ale pomalejší běžecký čas běhu i střelby na 1.úseku běžící Evky:


Jess a Makula na svých úsecích mohutně minimalizovaly škody:


(Jess měla celkově 13.čas na úseku a Makula dokonce 3.)

Competion shooting results od HoRa (což je sice offline dokument, ale k dispozici už několik minut po závodě) nám dokonce umožňuje úplně detailní pohled na to, jak Lucka střílela:
Ležku střílela zleva doprava, netrefila prostřední terč, který opravila 6. střelou (prvním dobitím):


V competiton shooting results vidíme dokonce i časy mezi jednotlivými výstřely, rytmus střelby:


První střela trvá vždy déle, nejprve je třeba připravit zbraň. Pak Lucka střílela v rytmu okolo 2,5 s, šestá střela trvala 7,2 s, protože jí předcházelo dobíjení náboje. Podtržením je označena netrefa.

Stojku střílela naopak, zprava doleva


Opravovala dvakrát, opět střílela zprava doleva, opět jeden z netrefených terčů byl ten prostřední.
Tu závodní střeleckou analýzu máte celou v příloze zde, včetně mého barevného značení a poznámek, naší štafety se týká strana 3.


Pro úplné rýpaly se mohu ještě pokusit vysvětlit odchylky mezi několika daty uvedenými v competion shooting results (vytvářených týmem HoRa, majícím primárně za cíl sběr dat ze střelnice) a competion analysis (vytvářeným týmem Siwidata, majícím primárně za cíl funkci časomíry a tvůrce grafiky závodu) výsledků). Jde tedy o dva systémy, které jsou propojeny, ale pro účely každého jsou relevantní jiná data. Každý z obou týmů si časy pro účely svého protokolu může měřit samostatně a proto se mohou odlišovat. HoRa čas střelby měří cestou stavového rozhodčího, který na terminálu u stavu ručně zadává příjezd a odjezd závodníka. To že tento čas uvedený na desetiny se může lišit o celé sekundy, hlavně při masáku a stihačce, je celkem pochopitelné, jde pouze a jen o lidský faktor. Časy mezi jednotlivými výstřely jsou již měřeny z terče elektronicky a tudíž přesně. Tým HoRa měří časy jen na střelnici a má proto měření průjezdu na začátku a na konci střelnice = range time. Protože nemá časomíru na předávce, dokáže naměřit run time jen na střelnici, což je v případě předávky štafet součet posledního a prvního kola předávajících. Zdůrazňuji, že tyto časy nijak nerozhodují o celkovém umístění, jsou to časy měřené vysloveně jen pro analýzy průběhu závodu. Celkový čas závodu měří tým Siwidata a finiš samozřejmě kontroluje cílová kamera.

Tak co, bylo to napínavé? Možná jsem trochu blázen, ale mně závod přijde napínavý, i kdybych ho v TV vůbec neviděl a jen se prohrabával horou dat od HoRy i Siwidat. Myslím, že data vládnou světu a věřte mi, že trenéři i závodníci po závodě „jedou" ten závod znovu, kdy analyzují všechna data, takže v tom rozhodně nejsem sám. Pokud vám tento poněkud bláznivý počin pomohl v orientaci, jaká data jsou v biatlonovém závodě dostupná a jak je interpretovat, splnil cíl.

Užitečné linky
[1] https://www.biathlonworld.com/ , volba Live broadcasting, případně přímo https://www.eurovisionsports.tv/ibu/ - – živý videopřenos IBU
[2] https://biathlonresults.com/ – DATACENTER IBU, online i offline analýzy a výsledky ze závodů IBU od společnosti Siwidata
[3] https://www.hora2000.de, sekce Download – offline analýzy a výsledky ze závodů IBU od společnosti HoRa
[4] https://biathlontargets.com, sekce Biathlon shooting results - offline analýzy a výsledky ze závodů IBU od společnosti Kurvinen

Poděkování
Opět, stejně jako v případě minisieriálu Kde se vzala Bouškova kulka v našem obýváku (1. část: Terčová zařízení, 2. část: Televizní grafika a vysílání), který vyšel v magazínu NORDIC č. 55 a č. 56 a na který tento materiál volně navazuje, bych chtěl velice poděkovat panu Janu Matoušovi, předsedovi SKP Kornspitz Jablonec nad Nisou (a dvounásobnému medailistovi na MS v jedné osobě) za cenné rady.