Praha a okolí

Již v úvodu bylo zmíněno, že naše hlavní město dostalo celkem slušnou sněhovou nadílku. Zprávy od běžkařů hlásí, že se dají využít parky a lesy na okrajích Prahy, např. Letňany, Hostivař, Klánovický les, Kunratický les. Centru nejblíže je obora Hvězda, kde jsou velmi dobré podmínky a strojově upravované stopy, nebo park na Letné nebo na Ladronce. Na většině míst se jedná o vyšlápnuté stopy na klasiku, ve Hvězdě, v Kunratickém lese a na Ladronce se dá bruslit, stejně jako na některých cestách, které nejsou ošetřeny posypem. Ladův kraj: pro ty, co se rádi kochají doporučujeme vyšlápnuté stopy v okolí obcí Tehov, Tehovec nebo Svojetice. Po dohodě Říčan se senohrabským oddílem budou v pátek najety skútrem stopy v okolí města. Senohraby: zde se začalo opět upravovat skútrem v úterý. Protože se jedná o prašanový sníh bez podkladu, jsou podmínky vhodnější na klasiku. Po častější úpravě a vymrznutí se ale zlepší podmínky i pro bruslení. Informace o parkovištích najdete ve videu z 9. 2. na facebooku Sokola Senohraby.
Brdy: na hřebeni leží 10–15 cm prachového sněhu, některé cesty jsou vypluhované, někde probíhá těžba dřeva. Avšak nadšenci a milovníci objevování si určitě najdou trasy nerušenou zimní přírodou.
Golf Beroun– běžecké trasy byly obnoveny. Nástup u růžového sněhuláka u klubového domu.


Čertovo břemeno

Zpráva z jejich webu říká: dnes proběhla kontrola stavu sněhové pokrývky na běžeckých trasách. Vlivem větru dochází k nerovnoměrnému rozmístění sněhu, některé lokality mají pouze 5 cm sněhu. Po dohodě s rolbařem se pokusíme v pátek dopoledne upravit pouze trasu z Cunkova na Ounuz včetně okruhů. Vzhledem k tomu, že se neočekává další sněžení, zatím neplánujeme další úpravu stop.

Táborsko

O.s. Polánka hlásí, že kvůli větru a sněžení byla strojová úprava odložena na čtvrteční večer. V pondělí byl upraven Velký hartvíkovský okruh (pro bruslení a klasiku) a Jarní okruh přes Vodici (pro klasiku s úzkým pásem pro částečné bruslení či spíš bezpečnější sjezd). Stopa je většinou dobrá. Lesní silničky byly dnes bohužel také „upraveny“ – radlicí, takže předpokládáme, že nebudou pro běžkaře sjízdné. Pokud připadne další sníh, budeme uvažovat i o upravení nějakých lesních úseků a návazných stop k parkovištím.

Krkonoše

Pozor na uzavření okresu Trutnov! Nedostanete se např. do středisek Špindlerův Mlýn, Vrchlabí, Janské Lázně, Pec pod Sněžkou. Horní Mísečky a cesta na Zlaté návrší leží na samé hranici okresu, ovšem Vítkovice, Benecko nebo Jilemnice jsou již v okrese Semily a sem byste se dostat měli.
Dostupnými místy pro nástup na upravené trasy budou o tomto víkendu např. Harrachov – úprava na Čertově hoře a směrem na Dvoračky probíhá ve čtvrtek, dále pak Rokytnice nad Jizerou, Vysoké n. Jiz., Jestřabí nebo Roudnice.
Jilemnice podle informací ze Ski Jilemnice se po nedělním přídělu sněhu opět mohlo vyjet rolbou. Byl upraven okruh u sběrny a oblast Kozince na obě techniky. Dráha upravena skútrem a manžetou na skate. Stará dráha k silnici za sběrnu srovnaná rolbou. Cesta lesem od sběrny směr Roztoky rolbou se stopou po kraji, cesta ke Klimentovu vrchu skate i klasika, ale méně sněhu. Další úprava dnes večer (11. 2.)
Mapu úpravy tras v Krkonoších najdete na bilestopy.cz

Jizerské hory

Nejdůležitější informaci pro tuto oblast je omezení vjezdu do obce Bedřichov v pátek a v neděli. Je to z důvodu konání závodu Jizerská 50. Kromě obce Bedřichov bude v pátek uzavřen pro veřejnost i stadion od 14:00 do 19:00 a v neděli trasa závodu Jizerská 50. Podrobné informace týkající se uzávěrek a omezení najdete na webu Jizerské 50 www.jiz50.cz
Jizerská ops samozřejmě upravuje i další trasy – jejich výčet najdete na jejich stránkách Oblast okolo Pasek nad Jizerou, Příchovic, Kořenova a Polubného bude dostupná bez omezení. I zde probíhá pravidelná strojová úprava. Mapu a aktuálnost úpravy najdete na bilestopy.cz

Lužické hory

Tuto zimu, kdy jsou Lužické hory dostatečně zásobovány příděly sněhu, se zdejší technika při údržbě běžkařských tras prakticky nezastaví. Nově jsou upraveny cyklostezky Varhany z České Lípy nebo z Nového Boru do Sloupu.
Zvýšená návštěvnost se projevuje v problémech s parkováním, proto upozorňujeme na zákaz parkování na silnici v oblasti v okolí Polevska na Jedličné a U Kapličky. Místa jsou pravidelně kontrolována policií. Na Práchni využívejte k parkování parkoviště u Panské skály. Aktuálně upravované trasy se již kompletně zobrazují na bilestopy.cz.
Další informace ohledně posílené autobusové dopravy, možnostech parkování a probíhajících úpravách najdete také na
ski polevsko nebo Lužická magistrála

Šumava

Jih republiky byl ještě koncem minulého a počátkem tohoto týdne pod vlivem teplejšího proudění vzduchu. Místo sněžení tam spíše pršelo. Nyní je podkladový sníh zmrzlý, na vyfoukaných místech mohou koukat kamínky. Na zledovatělém podkladu je několik centimetrů čerstvého prachového sněhu.
Železnorudsko: ve čtvrtek upraveny trasy Belvedér – Pancíř – Můstek – Brunst – Gerlova Huť
Prášily: čerstvě projeto od Hůrky, jezero Laka, Gsenget, Ždánidla, magistrála na Poledník, Javoří cesta k bývalé Javoří pile nebo na Velký Bor.
Trasy z Modravy byly upraveny v úterý.
Z Kvildy je čerstvá úprava k pramenům Vltavy, na Bučinu a Bučinskou cestou zpět.
Areál na Zadově projíždí závodní okruhy pravidelně.
Sníh připadl i v okolí Lipna, což umožnilo úpravu okruhů v okolí Frymburku.
Další strojovou přípravu stop sledujte na “bilestopy.cz“:https://bilestopy.cz/map/area/sumava

Český les

Z Čerchova a Capartic jsou hlášeny upravené nebo částečně upravené okruhy. Nicméně sněhu zbylo málo a nová sněhová pokrývka není ještě tak dostatečná, aby překryla všechna kritická místa. Dávejte tedy pozor na možnost výskytu kamínků.

Vysočina

Web Lyžařské Novoměstsko hlásí: sněhu nám přibývá, sněhoměrná stanice v Herálci hlásí již přes 20 cm sněhu a i přímo v Novém Městě již tak 10 cm bude. Právě z důvodu neustávajícího sněžení a větru je většina stop upravených v minulých dnech zavátých. Na další výjezd techniky tak budeme muset počkat, než se počasí trochu ustálí.
Jihlavsko : V nočních hodinách jsme upravili okruh na Novém Hojkově a Větrov pro oba styly. Stopa je ale trochu zapadaná ranním sněžením. Upravili jsme také „Heulos arenu“ v centru Jihlavy pro oba styly. Úpravu okruhu Vysoká plá­nujeme provést v pátek ráno. 
Velké Dářko: podle zprávy z 9.2. připadlo pár centimetrů sněhu a krásně mrzlo. Byly najety stropy na Světnov a Cikháj. Nové stopy vedou z Radostína přes Dářko, Škrdlovice, Světnov, Cikháj a Karlov.

Krušné hory

Kvůli uzavření okresů Cheb a Sokolov se nedostanete např. na Přebuz, Rolavu nebo Bublavu. Aktuální informace Krušnohorské magistrály – KH západ: předpovědím navzdory nám na horách od noci vytrvale sněží a stopy zapadávají. Dle aktuální situace bychom upravili v noci na pátek alespoň část tras, rozsáhlejší úprava by pak proběhla v noci na sobotu.
Na čtvrteční odpoledne je plánovaná úprava osvětleného kolečka v Perninku, kam se můžete bez čelovky vydat i po setmění (lampy zhasínají ve 21 hod.).
Připomínáme, že na horách stále panují poměrně silné mrazy a teplota přes den zpravidla nestoupá nad -10°C.
Východní Krušné hory: nejvíce navštěvovanou částí je oblast okolo Dlouhé Louky, Flájí, Mračného vrchu nebo Moldavy. Poslední úprava proběhla po víkendovém sněžení. Sněžník : pondělní úprava skútrem trochu zapadala prašanem, ale i tak byly stopy stále perfektní a svezení příjemné. Další úprava proběhne před víkendem v pátek odpoledne.

Podrobné mapy upravených tras a nejaktuálnější informace ze západní části jsou na webu krusnehoryaktiv­ne.cz

Orlické hory

Od čtvrtečního rána připadlo cca 7 cm prachového sněhu a fouká čerstvý severní vítr. Poslední strojová úprava proběhla na okruhu v Orlickém Záhoří ve středu. Znovu rolby vyjedou opět na víkend. Dostatek sněhu umožní upravit trasy i do nižších nástupních poloh – Bartošovice v O.h., Rokytnice v O.h., nebo Zdobnice. Samozřejmostí jsou upravené okruhy v Deštném a Ski arena v Orlickém Záhoří. Nástupní místa s dostatkem parkovacích míst jsou přímo v Deštném u kostela za Národním domem nebo od Kozího chlívku, z Mezivrší nebo z Orlického Záhoří.
Aktuálnost úpravy najdete na destne.info/be­zecketrate

Adršpach a Hronov

Sněhová nadílka zlepšila situaci i v okolí Hronova – čerstvě jsou upraveny trasy směrem k Mladkovu, dále okolo Police nad Metují a také v Adršpachu. Pozor pouze na uzavírku okresu Trutnov, která zasáhne např. obce Hodkovice, Janovice nebo Jívka.

Králický Sněžník a Rychlebské hory

Suchý vrch a Buková hora: v týdnu proběhla úprava okruhů u Červené Vody, z Jamného n. O. na Suchý vrch až k dělostřelecké tvrzi Bouda.
Králický Sněžník a Rychlebské hory Na Dolní Moravě byly ve středu upraveny snad všechny možné trasy. Nastoupit můžete už ve Velké Moravě nebo ve Ski areálu Větrný Vrch.
V Dolní Moravě mohou běžkaři využít lanovku, která bude o víkendu opět v provozu.
Staré Město – ve čtvrtek upraveno přes Holý vrch do Ostružné.
Na Paprsku jsou trasy tradičně v perfektním stavu a čerstvě upravené.
Podrobná mapa tras je na bilestopy.cz

Jeseníky

Ve městě Jeseník projela rolba okruh na golfu a dále trasu směr Adolfovice – odtud buď na Ramzovou do Horní Lipové nebo do Bělé pod Pradědem a Filipovic.
Krátký okruh byl upraven také v Rejvízu.
Z Červenohorského sedla je aktuálně upravena trasa na Vřesovou studánku, na druhou stranu pak na Švýcárnu, Praděd a Ovčárnu.
Obnova stop započala také v Rýmařově, Karlově pod Pradědem, v okolí Karlovy Studánky nebo Vrbna pod Pradědem.
Údržbu na víkend můžete sledovat na bilestopy.cz

Beskydy

Velké Karlovice – Makov – Třeštík – Benešky – Soláň: upraveno ve čtvrtek, Javornická magistrála bude upravena také na víkend.
Cáb – Tanečnice - Soláň – v týdnu byla zledovatělá trasa projeta rolbou bez stopovače, takže sjízdnost se zlepšila.
Nejlepší podmínky jsou samozřejmě v okolí Pusteven, kde je dostatek sněhu.
Valašské Meziříčí hlásí krátké upravené okruhy s nástupem u Penzionu Na kraji lesa.
Další oblasti se strojovou úpravou jsou v okolí Lysé hory – nástup např. v Papežově, magistrála z Bílé, pro krátkou projížďku lze využít okruh na golfovém hřišti v Čeladné.
Aktuálnost úprav sledujte na bilestopy.cz