Jak se těšíš na další závod Visma Ski Classics – legendární Vasův běh? Jaký výsledek by sis přál?

Na další závod se těším, protože se v této sezoně cítím daleko lépe než v předešlých letech. I přesto, že mě provázely problémy se zlomenou rukou před sezonou a se zlomenou lyží nebo hůlkou v průběhu závodů. Na Vasově běhu udělám maximum, abych se dostal do TOP 20.


V minulosti ses do historie nejslavnějšího dálkového běhu zapsal dlouhým, 60kilometrovým únikem. Jak na tuhle epizodu vzpomínáš? Věřil jsi, že by z toho mohlo být i něco víc?

Je to krásná vzpomínka a doufám, že ji někdy zopakuji a dotáhnu to až do cíle. Před těmi čtyřmi lety jsem do toho šel, protože jsem vycítil možnost, ale věděl jsem, že to bude těžké. Můj názor je, že se to musí neustále zkoušet a ono to jednou vyjde, člověk se otrká.


Jak náročných je 90 km na Vasově běhu – i v rámci laufů hodně velká porce kilometrů? Je potřeba speciální příprava, pohlídat si jinak průběh?

Je to určitě speciální závod. Každý ví, že musí maximálně uspořit energii a snažit se pořádně stravovat jak před závodem, tak i v jeho průběhu. Určitě je dobré každých pět kilometrů něco sníst a vypít. Využívám nejen občerstvení od servisu, ale sám si vezu nějaké zásoby, abych nevynechal jedinou možnost. Já i tým využíváme Enervit.


Jak se na trati občerstvuješ?

Snažím se jíst postupně od pomalých cukrů a čím více kilometrů mám za sebou, dostávám do sebe rychlé cukry až cukry s kofeinem. Stálý přísun cukrů a tekutin je velice důležitý, protože jinak může přijít rychlý a nečekaný „konec“ závodu, kdy mi prostě „dojde“ a v tu chvíli nevíte, zda se vůbec dostanete do cíle.


Dá se v průběhu sezony ještě natrénovat směrem třeba k Vasově běhu, který následuje po třítýdenní závodní pauze?

O tom nejsem přesvědčený. Je důležité mít dobrý základ z léta a poté je to především o ladění formy. V průběhu sezóny zařazuji dlouhé tréninky kolem 3 hodin a víc by před takovým závodem mohlo být kontraproduktivní. Od Jizerské 50 se snažím jít každý den právě 3 hodiny tréninku. Nejdřív jsem se snažil dostat trošku do síly a teď už je to spíš opět o ladění formy směrem k Vasově běhu.


Dá se tedy říct, že to hlavní pro sezonu je potřeba natrénovat ještě před jejím začátkem?

V tomto ohledu se snažím být jako Egypťan a postavit velice kvalitní pyramidu s pevným základem v objemu. Čím blíže k sezóně, tím zkracuji hodiny na tréninku, abych se připravil co nejlépe na její vrchol.


Na Jizerské 50 jsi bral 23. místo. Jak jsi se svým výsledkem a výkonem spokojený?

V každém závodě mě bohužel potkal nějaký karambol a stalo se to i na Jizerské 50 – v polovině závodu jsem zlomil lyži. Ale nevzdal jsem to a dojel na 23. místě, což je, myslím, velký úspěch, protože lyže nebyla připravena od servisu.


Zatím jsi druhým nejlepším Čechem v individuálním pořadí seriálu dálkových běhů Visma Ski Classics, patří ti 29. příčka. Jsi s tím zatím spokojený?

Nejsem, protože by to mohlo být lepší. Ještě ale nepatřím do starého železa a pořád je čas něco zlepšit.


(Foto: Radek Karko/Vltava Fund Ski team)