Brýle na lyže jsou nedílnou součástí lyžařské výbavy

Oči je třeba chránit nejen v létě, ale i v zimě. Lyžařské brýle chrání oči nejen před větrem a sněhem, ale také proti mechanickému poškození a UV záření. Očím navíc poskytují tepelnou ochranu před chladem, ve zhoršených světelných podmínkách pomáhají zlepšit vidění. Platí to i pro brýle na běžecké lyžování.

Jak vybrat ty pravé běžkařské brýle?

Na první pohled vypadají všechny lyžařské brýle stejně, drobně se liší v detailech a designu. Při podrobnějším zkoumání ale zjistíte, že se liší mnohem víc. Na co se při jejich výběru zaměřit?

I lyžařské brýle vám musí bezvadně sednout

Nejen dioptrické brýle vám musí perfektně padnout na obličej. Když si vybíráte lyžařské brýle, zaměřte se na velikost jejich rámečku. Potřebujete malé brýle na lyže, střední lyžařské brýle, nebo ty velké?

Nejdůležitější součástí brýlí na lyže je zorník

Provedení zorníku má ohromný vliv na optické vlastnosti brýlí.

  • Ploché zorníky jsou zakřivené jen horizontálně, vertikální zakřivení nemají.
  • Sférické zorníky se pyšní zakřivením v obou směrech, což znamená, že zlepšují periferní vidění, méně také zkreslují.

Jaké provedení brýlí potřebujete?

Vystačíte si s klasickými lyžařskými brýlemi, nebo potřebujete ty speciálně upravené a určené k použití přes dioptrické brýle?

Víte, že lyžařské brýle určené k nošení přes ty dioptrické, jsou hlubší a na bocích mívají výřezy na nožičky brýlí?

Běžkaři

Brýle se nesmí mlžit

Dalším důležitým parametrem, který nesmíte podcenit, je schopnost brýlí odolat zamlžování. Pobyt na horách si přeci chcete užít na plno. Když si ale brýle budete každou chvilku otírat, abyste vůbec viděli na cestu, bude to mít k idylce daleko.

Náš tip: Vsaďte na brýle s dvojitými zorníky, kvalitním odvětráváním, které mlžení brání a anti-fog úpravou.

Kolik světla mohou brýle propustit?

Světelná propustnost zorníku určuje, do jakých podmínek jsou brýle ideální. Do slunečních podmínek se hodí brýle s propustností do 20 %, do mlhy jsou ideální brýle s propustností kolem 90 %. Po čirých zorníkách sáhněte při večerním lyžování.

Víte, že na trhu najdete i brýle s výměnnými zorníky?

Náš tip na závěr: Mezi nejlepší lyžařské brýle patří ty fotochromatické, u kterých zorníky reagují na intenzitu světla a přizpůsobují se jí. Fajn jsou i polarizační lyžařské brýle, které předchází únavě očí a brání také oslnění.