Když už venku není sníh

Celý rok se těšíme, až zase budeme moci nazout lyžařské boty, vzít lyže a vyrazit na sjezdovku nebo na běžky. Letos nám to moc dopřáno nebylo, do hor se dostala jen část z nás. Proč ale smutnit? Začněte plánovat nějaký ten výlet do hor aspoň na jaře a užijte si toulky lesem a nezkaženou přírodou.

Jak se na výpravu připravit?

Ať už se vydáte na jednodenní nebo dvoudenní túru do hor, nebo dokonce plánujete výlet s přespáním v penzionu nebo pod stanem, vždy byste s sebou měli mít aspoň základní potřeby, mezi které patří:

  • Turistický batoh
  • Malá cestovní lékárnička
  • Dostatek jídla a pití
  • Teplé tričko, lehkou bundu, pohodlné kalhoty, dobře zvolené boty, pláštěnku

Jak vybrat batoh?

Pro každou výpravu se hodí maličko jiný batoh, proto si na jeho výběru dejte záležet. Když se vydáte na jednodenní túru, určitě s sebou nepotáhnete krosnu, se kterou jezdíte na týdenní výlety. Když zase pojedete na týden, malý batůžek, do kterého se vejde sotva svačina, vám bude k ničemu.

V každém případě ale platí, že batoh vám musí dobře padnout, důležitý je i odvětraný zádový systém (u velkých batohů by měl být i výškově nastavitelný), odlehčené, a přitom pohodlné ramenní popruhy a bederní pás. Oceníte i různé kapsy, poutka a přihrádky.


Jak vybrat vhodné oblečení?

Správně zvolené oblečení je základem každé výpravy, nejen té do hor. Kdo dobře ovládá základy vrstvení oblečení, toho nic nezaskočí. Kdo si v tom není jistý, ten by měl číst dál.

  • První vrstva oblečení má tělo udržet v suchu a teple, musí dobře odvádět pot a rychle schnout. Ideální je oblečení z merino vlny, případně ze syntetiky.
  • Druhá vrstva odvádí pot a pomáhá vám udržet teplo, které si vytvoříte. Asi nejlepší volbou je fleece s vnitřní počesanou chlupatou stranou, která zadrží teplo. Svršek je hladký a odolný.
  • Úkolem třetí vrstvy je ochrana před větrem a taky vlhkostí. Měla by odvádět pot a dýchat. Tady se za ideál považuje softshell, který je prodyšný, přežije i nějaký ten déšť, je větruodolný a hlavně pohodlný a příjemný. Víte, že když vybíráte třeba softshellové kalhoty, můžete vybírat z mnoha typů, nejširší využití ale mají klasické trekové kalhoty?
  • Čtvrtá vrstva je prodyšná, 100% ale chrání i před vlhkostí zvenku a větrem.

Náš tip: Nezapomeňte ani na ochranu očí před větrem, sněhem, proti mechanickému poškození a UV záření.