Cílem značky je slovy majitelů poskytnout vysoce kvalitní hole z 100% karbonu s nejlepším poměrem cena/výkon na trhu, oslovit širokou veřejnost i profesionální závodníky, nabídnout český výrobek, originální design a jako jediná značka servis v podobě Garance výměny tubusu při zlomení nebo týmový design holí na zakázku. Haakon na trhu figuruje jako výrobce, v současné chvíli tedy navazuje spolupráci se specializovanými prodejnami i e-shopy po celé ČR a se zahraničními distributory ve Francii, Itálii, Švédsku a Finsku. Její moto je: Začínáme v Jizerských horách, ale míříme mezi světové značky běžeckého lyžování.

Hole jsou nabízeny v širokém cenovém rozpětí pro profesionální závodníky, hobby běžkaře i dětské závodníky, od 1.290 – 8.390 Kč. Kvalita se liší použitím různých typů karbonových tkanin – nejvyšší modely jsou vyrobeny z UHMC (Ultra vysoko-modulárního karbonu) vhodné pro závodníky Světových pohárů, naopak nejnižší model je z 80% karbonu, tedy hole kompozitové. Rukojeť je ze směsi karbonu i u nejnižších modelů, je to zcela nový systém zavírání poutek na vrut s ocelovým hrotem, vyvinut a vyroben Technickou Univerzitou v Liberci. Poutka jsou ušitá na Broumovsku, karbidový hrot z oblasti Jeseníků. Kvalita je na prvním místě.

HAAKON ELITE ULTRA

Haakon Elite Ultra je druhým nejlepším modelem značky vyrobeným ze 100% UHM karbonu, primárně určeným pro výkonnostní i vrcholové závodění. Hole v pozoruhodném designu národní trikolóry jsou pocitově extrémně lehké a velmi tuhé – za mě snášejí srovnání s libovolnými topmodely závodních holí různých značek, které jsem měl v minulosti v rukou. Mají vysoko položené těžiště, což umožňuje snadnou manipulaci s holí a dodává jí živý švih; hůlka se lyžaři jakoby sama vrací do ruky, upnuté mimochodem v bezvadně stabilním a pevném systému poutka Easy Twist.

Bezpochyby jde o premianta na trhu holí v poměru cena (5 790 Kč) vs. výkon – v situaci, kdy kvalitativně srovnatelné hole stojí i dvojnásobek.

Šéfredaktorka NORDICu a profi laufařka Vltava Fund Ski Teamu Adéla Boudíková o stejném modelu prohlašuje: „Jezdím už pár let dálkové běhy na lyžích soupaží a často jsem během závodu musela dotahovat poutka, protože se mi povolovaly. Široká manžeta, systém dopínání poutka a kvalitní madlo holí Haakon sedí perfektně. Pro laufaře jsou tyto komponenty téměř nejdůležitější, protože jsou jediným bodem styku hole a lyžaře, zvlášť když máte jet desítky kilometrů jen „rukama“. Samozřejmě nízká hmotnost hole, tuhost, dobrý pocit při švihu jsou také zásadní parametry kvalitních holí, ale všechny tato značka bez nadsázky splňuje."

HAAKON PRO SPEED W

Naše začátečnická testérka Petra hodnotila tyto ryze ženské základní modely, stále vyrobené z 100% karbonu. Kromě prý dokonale líbivé barvy (jemná pistáciová v kombinaci s růžovou) si pochvalovala abnormální tuhost a velmi nízkou hmotnost hole; díky 100% karbonu jsou lehčí a tužší než jakékoli jiné začátečnické hole, obvykle kompozitové. Karbonové tkanivo je v tubusu holí speciálně vrstveno pro extrémně vysokou odolnost – na základě informací od výrobce jde o jeden z nejodolnějších modelů značky. Hole Petře příjemně švihaly a líbilo se jí v jednoduchém upínacím systému poutek.

Hůl nabízená za 2 590 Kč je nejspíš nejnižší cenovkou, za níž lze v oboru pořídit novou celokarbonovou běžeckou hůl.