Jizerské hory

Z Jizerských hor přichází pro běžkaře smutná zpráva od Jizerské ops. Na základě dohody s Lesy ČR, které zahajují práce v lesích, skončila 6.4. 2021 úprava Jizerské magistrály. Jizerská ops uvádí na svém facebooku jako dárek přejezd rolby z Jizerky do Bedřichova, který se bude konat v pátek 9.4. v ranních hodinách.
V dalších dnech si ti, co sem vyrazí na běžky, budou moci vychutnávat Jizerky jako za starých časů, kdy si lyžaři prošlapávali stopy sami. I toto má své nepopsatelné kouzlo, které k jarnímu lyžování patří.

Krkonoše

V našich nejvyšších horách napadlo asi nejvíce nového sněhu a to minimálně 20 cm. V posledních týdnech byla častější úprava v okolí Harrachova. I zde však rolby zatím od Velikonoc nevyjely. Sněhu je dostatek, ale s očekávaným víkendovým oteplením se mohou na osluněných místech pod čerstvým prašanem vyskytovat kameny nebo štěrk. Jsou to místa, kde již nebyl starý podkladový sníh.
Horní Mísečky - o Velikonocích byl upraven okruh 5 km a svážnice.
Aktuální úpravy v Krkonoších můžete najít na bilestopy.cz

Orlické hory 7.4.2021

Orlické hory 7.4.2021

Orlické hory

Nejlepší podmínky pro běžky jsou na hřebenové trase z Šerlichu na Pěticestí. Také zde projela rolba naposledy o uplynulém víkendu. Úprava zapadala zhruba 15 cm nového sněhu. Několik míst bez starého podkladu se vyskytuje v sedle Pod Homolí a na tzv. bunkrovce od Homole k Pěticestí. Jinak je sněhu dostatek. V úseku k Velké Deštné bývá cesta rozdupána od pěších turistů mířících k rozhledně. Tam je třeba dávat pozor hlavně po ránu, kdy je hrbolatý povrch zmrzlý a ve sjezdech pak hrozí nebezpečné pády.
Případná strojová úprava se zobrazí na www.destne.info/bezecketrate/

Rychlebské hory a Jeseníky

Paprsek – dle slov pana Vlasty z hotelu Paprsek už ždímou naftu do rolby z hadrů a o Velikonocích projeli trasy až k polské hranici. Aktuálně byla upravena magistrála nad Petříkov, Pohádka a spojka Malý, Velký Šengen.
Věřme, že těch hadrů nasáklých naftou mají ještě hodně, protože výborné podmínky na běžky zde ještě pár dnů vydrží.
Dolní Morava- i tady přimělo zimní počasí k velikonočnímu úpravě. Občas se vyskytují místa bez starého podkladu a je třeba dávat pozor na možnost škrtnutí o kámen. Ztracené kameny - Alfrédka – Mravencovka - Karlov – nejlepší podmínky jsou až od Mravencovky. Ovšem rolba již byla údajně stažena dolů a další úpravy probíhat nebudou.
Červenohorské sedlo – upraveno o Velkonocích, další zprávy nemáme.
Praděd- trasa mezi Ovčárnou a Pradědem by mohla být ještě i dále upravována. Je to jedno z míst, kde se sníh v Česku drží nejdéle. Aktuálně projela rolba mezi Ovčárnou, Barborkou a také malou část okruhu u závodních tratí.

Beskydy

V těchto horách rolby už bohužel nevyjíždí, i když sněhu je stále dostatek. Lyžuje se v okolí Pusteven, ale pouze ve vyšlápnutých stopách.


Vysočina

Vysočina aréna stále v provozu od 7:00 do 18:00.


Šumava

Na Šumavě vládne klidové období. Ve vyšších polohách je sněhu dostatek, zhruba 10-15 cm připadlo také na loukách, avšak zde již nebyl starý podklad a jarní sluníčko bude tento nový sníh poměrně rychle likvidovat. Na výlet ve vlastní stopě můžete vyrazit například z Modravy směr Černá hora nebo Březník.

Krusnehoryaktivne.cz

Krusnehoryaktiv­ne.cz


Krušné hory

Odtud naopak přicházejí dobré zprávy. Vzhledem k výborným podmínkám, které na horách panují, hlásí web Krusnehoryaktiv­ne.cz tyto informace:
Na čtvrteční ráno je plánován poslední výjezd rolby z Jelení, upravena bude trasa k perninskému nádraží (Bučinská a Schuppenberská cesta) a přes Jelení vrch a Chaloupky na Chaloupecké parkoviště. Rolbou z Abertam budou ve čtvrtek ráno upraveny stopy na Bludnou, Blatenský vrch a do Perninku.
Stopy jsou projeté také v okolí Božího Daru.
Upravené trasy najdete na této mapě.