KASTLE XP20 CLASSIC SKIN 204 cm

Vzdor faktu, že značka mi nově do skitestu dodala i svůj nejvyšší závodní model RX10 Skin, tyto XP20 pokračovaly celou sezónu v hájení si vysokého loňského renomé. Extrémně stabilní lyže (při krojení 41-44-44 mm) ve většině terénních a sněhových situací poskytovaly klidnou, hladkou jízdu; stejně spolehlivě držely ve sjezdech i v jakémkoli točení, včetně rozmoklého, rozbitého oraniště. Poctivě glajdrované skluznice se mi do jejich druhé sezóny ještě lépe rozjely a subjektivně patří mezi několik nejlíp skluzných lyží ve skitestu. Zjara se mi opět potvrdilo podobné, co vloni – těmto lyžím je o krapet lépe v teplejších a vlhčích podmínkách než v mrazu, kde vnímám mírnou pocitovou tupost ve skluzu a možná ani ne až tak citlivý odraz ze skinu (byť ošetřeného příslušným protimrznoucím sprejem), jako je tomu na vlhčím a teplejším povrchu včetně velkého mokra. Další jarní nepříznivou výjimkou je střet skinu s jehličím ve stopě, kdy dochází k drhnutí, ale to je svízel všech skinových lyží. Zmíněná subjektivně pociťovaná rozdílnost skluzné vitality v teplu vs. chladu se projevuje v jarních přechodech ostrého slunce a stínu rázným přibrzďováním v přechodu do vyhřátých slunečných pasáží; mám dojem, že jde dominantně o reakci skinového středu než skluznice. V naprosté většině případů, zejména v teplejších podmínkách, je mohérová vložka solidně drživá a poskytuje citlivě přesný odraz i ve stoupáních, přičemž ve skluzné fázi pohybu se hned dokáže hladce rozjet. Excelentní lyže pro jakékoli nezávodní použití.
ROSSIGNOL R-SKIN PREMIUM 207 cm

Nejvyšší skinový model kultovního francouzského výrobce je postavený na totožné konstrukci lyže, na které závodí šampioni na světových kláních; jen v klenbě lyže je vlepen oranžový, dynamicky tvarovaný mohérový skin se zakulacenou špicí zóny a půlkruhově vykrojeným jejím koncem. Ultralehká a striktně atleticky střižená lyže i tuto sezónu nepřekvapivě excelovala mezi ostatními skitestovými modely. Bezpochyby už dokonale zajetý (ani zdaleka však ještě ojetý) mohérový skin velmi přesně držel podle sněhových podmínek i terénu adekvátně dávkovaný odraz; jen ve vlhkých mrazech jsem mu pravidelně začal pomáhat antimrznoucím sprejem, oproti loňské vesměs teplé sezóně. Konstrukčně je lyže řešená tak, aby pomáhala dynamicky přecházet z odrazové fáze do skluzné, v níž se stoupací komora lyže odlehčí a umožňuje hladké klouzání. Běžky se výborně ovládají v každé terénní i sněhové situaci, i v rozbitějších sjezdech anebo vysokých rychlostech sjezdů zůstává lyže pocitově stabilní a klidná. Přirozeně aby se toho docílilo všude, kde je třeba, je nutno dát lyži nekompromisní razantní impuls. Letos jsem se testérsky věnoval i dojezdovým vzdálenostem jednotlivých modelů a žádný div, že tyto rossignolky dojížděly nejdál, byť jen minimálním náskokem před dalšími. Asi největší devízou tohoto modelu je v jeho druhém roce celková radikální pocitová atletičnost lyže, po mém soudu. Plus vycizelovaná schopnost přesného odrazu z R-skinu, po jeho loňském zajetí a eliminaci namrzání pomocí spreje. Model je vybaven nastavitelným továrním vázáním Turnamic, umožňujícím experimentovat s těžištěm lyže podle osobních preferencí jezdce. Nezapomenutelná, vpravdě už legendární skinová běžka!
KASTLE RX10 CLASSIC SKIN 204 cm

Pro letošní sezónu mi značka vyčlenila testovací model z nejvyšší, ryze závodní řady RX10. Vesměs superlativní hodnocení, které píšu výše o lyžích XP20 této značky, lze vztáhnout i na tento elitní model s tím, že dynamičnost a lehkost je pocitově přeci jen ještě výš (jakkoli jsem do neznámo jaké míry ovlivněn mentálním předsudkem, kdy testérská mysl ví, že nyní jede na modelu A oproti modelu B v hierarchii značky). Byť skluznice testovacích lyží glajdruju po každém lyžování, vnímám, že nejlepší skluzné časy tohoto modelu ještě přijdou, ještě jsem se k nim neproparafínoval. Ani proto nečiním žádný závěr z faktu, že lyže nedojela nejdál v několika dojezdových testech, kdy proti sobě měla modely s rok i víc glajdrovanými skluznicemi. Lépe to lyžím klouzalo v teplejších poměrech, podobně tak i její sestře XP20. Přesto i v mrazech nebo za čerstvého sněhu lyže snesly nejvyšší pocitové nároky bez toho, aby v některém ohledu byly slabé, natož selhaly. Lehkost, dynamika, chtějí precizní impulsy pro odraz, do skluzu přechází hladce a bez komplikací, ovládání v terénních nerovnostech sebejisté, když si o něj lyži řeknete adekvátně sebevědomou razancí. Už po vesměs jen jarním lyžování má tento model své místo v Top 3 skitestu s tím, že nejlepší od něj čekám během další sezóny, kdy se skluznice rozjedou (stejný efekt byl letos znát u XP20). Bez jakýchkoli výhrad výborná lyže, jež snese ty nejvyšší jezdecké nároky.
MADSHUS TERRASONIC INTELLIGRIP 210 cm

I na těchto Madshusech se mi po letošní sněhové sezóně potvrdil můj loňský vjem a současně i to, co obecně bývá o lyžích této značky zákulisně známo – čím studenější podmínky, tím suverénnější výkonnost; čím víc do tepla a mokra, tím v tomto konkrétním případě pocitově línější skluz i občasné ustřelování skinu na mokré břečce. Vážně jsem se těšil, nakolik si svůj vloni získaný vjem další zimu potvrdím, a teplé jaro mi poskytlo pádnou odpověď, že ano. Protože mu ale předcházela na tuzemské poměry nadstandardně studená a sněhová zima (s množstvím čerstvého sněhu) – tedy podmínky pro nejen tyto lyže jako stvořené, nemohou mi chybět ani v letošním výběru nejvýkonnějších modelů skitestu. Lyže jsou vybaveny prémiovým vázáním Rottefella Move s možností posunu těžiště při nasazené lyži na botě; zejména v testu na dojezd byl posun těžiště dozadu znát na výsledku, kdy lyže jen o decimetry soupeřily s nejdéle dojetými. Modrý mohérový Intelligrip skin (kombinace 2/3 mohéru a 1/3 nylonu s progresivním profilem hustoty v závislosti na tvaru stoupací klenby konkrétního modelu) s výjimkou zmíněné jarní břečky (plus jarního jehličí ve stopě) ve všech ostatních podmínkách poskytoval velmi dobrý až výtečný odraz a přechody do skluzu se odehrávaly hladce, bez doslovných zádrhů, jež jsem zakoušel u méně výkonných skinů, občas. Lyže jako celek je stabilní, klidná, přesto na noze vždy lehká, akční, atletická. Mám tuhle lyži rád a nedivím se těm, kteří sportovní či závodní Madshusy vozí coby značku své první volby. S řadou jejich majitelů jsem se potkal ve stopě a vyměnil zkušenosti, občas na kus cesty i lyži nebo obě, jak to tak bývá. Závěr: po studeném letošku mě tyto elegantní lyže baví ještě víc.
YOKO YXC OPTIGRIP 2.0 207 cm

Trochu k mému překvapení (přesto zcela právem) se do letošní pětice nejlepších modelů skitestu propracoval oranžovo-černý Fin Yoko YXC. Po loňském experimentování, jak budou skluznice dodaných nanolyží reagovat v nejrůznějších podmínkách sněhových i teplotních bez ošetřování protimrznoucím sprejem, začal jsem je letos pravidelně ošetřovat preventivním nástřikem a naráz se z nich staly konzistentně fungující běžecké lyže. Přirozeně, že oproti výše popsaným i umístěným modelům čelí neparafínovatelná nanoskluznice hendikepu a vždy na ní jde o kompromisní lyžování, avšak míra tohoto kompromisu se stala tak nízkou, že výhody bezúdržbovosti a okamžité pohotovosti možná dokonce převažují. Je i možné, že ve své druhé sezóně se lyže rozjela tak, jak měla – i v dojezdových testech Yoko YXC nezaostávaly nijak zřetelně za parafínovanými skluznicemi skinů. A ono rozjetí u nanoskluznice zřejmě znamená, že korektně reaguje i v reakčnosti na odraz, nakolik lyže v průběhu zimy neměly zaznamenáníhodné problémy s ustřelováním ve stoupáních jako v první jejich sezóně (byť bez antimrznoucího sprejování). Spolu s atletickým střihem modelu jde ve své druhé sezóně o velmi zdařilou výkonnostní lyži typu vezmi a bezstarostně jeď.