Sobotní prolog na 3 km na kolečkových lyžích v okolí liberecké hokejové haly vyhráli vytrvalec Martin Koukal a sprinterka Karolína Grohová. „*Bylo to dost technické a Kukin na těch kolečkových lyžích opravdu umí,*“ ocenil ho Jakš. Favoritka Nývltová měla potíže se zvládnutím ostřejších zatáček ve sjezdu – všichni účastníci si losovali ze stejného typu lyží, na který zrovna ona není zvyklá.

Odpoledne se jel vytrvalostní závod na okruzích ve Vesci, muži 21 km, ženy 10,5 km. „*Nastoupil jsem vabank hned od začátku a chtěl Martina zlomit. Pomohl mi trochu i jeho defekt s holí,*“ vyprávěl Jakš. Nývltová brzy zvýšila náskok na reprezentační kolegyni Janečkovou a kontrolovala vedení.

V neděli ráno se běželo „po svých“ 6,4 km z Pilínkova na Ještěd, většina trati brutální stoupání, část v terénu, část po zpevněné cestě. Jakš ještě vystupňoval náskok, na druhé místo se protáhl Ondřej Horyna, třetí byl Jiří Hořčička, který předstihl Dušana Kožíška. Koukal už nenastoupil, protože má potíže s odraženou patou. „*Věděl jsem, že mě nikdo neohrozí, přesto jsem šel naplno. Mám asi o minutu horší čas než loni, ale den před tím jsme měli náročnější program. Jsem spokojený,*“ vydechoval Jakš.

Také Nývltová zvýšila náskok na druhou juniorku Petru Novákovou na víc než dvě a půl minuty. Výkon ocenil její trenér Šlofar i reprezentační kouč Šimůnek. Největší soupeřku Janečkovou nepustila do boje bolavá záda.

Na šampionátu chyběla česká jednička Lukáš Bauer. Po nemoci trénuje sám v Ramsau, aby dohnal ztrátu vysokohorské přípravy. Jiří Magál, vrchařský specialista, běžel v sobotu elitní světový závod extrémních štafet Dolomitenmanna v Rakouska. „*S ním tady to mohlo být ještě zajímavé, záleželo by na mém náskoku z lyží,*“ uznal Jakš.

Celkové výsledky Ski tour LMČR:

Muži: 1. Jakš 1:14:52, 2. Horyna -4:47,1, 3. Horčička -6:10,3, 4. Kožíšek (vš. Dukla Liberec) -6:50,1, 5. Kautz (Jeseník) -7:32,5, 6. M. Rypl -7:38,9.
Ženy: 1. Nývltová (Trutnov) 1:01:51,8, 2. Nováková (Slovan KV) -3:44, 3. Horká (Ski Jablonec) -5:55,2

Kompletní výsledky na www.czech-ski.com