Kdo alespoň trochu sleduje sport, má tušení, že je tady nějaká Evka Vrabcová Nývltová, která jak byla rychlá v běhu na lyžích, je ještě rychlejší v běhu bez nich. Je to nemilé, ale musíme si přiznat, že naše oblíbené, obvykle velice rychlé sportovní náčiní (běžky) Evku léta jen zdržovalo od ještě kvalitnějších výkonů běžeckých. Její výkon z maratonu na atletickém ME 2018 (2:26:31) je sice impozantní (je to stále platný český rekord), ale přece jen je to již 3 roky a od té doby Evka kvůli mateřským povinnostem a zranění maraton závodně neběžela. Zde je její statistika maratonů převzatá z webu Bezecketabulky.cz :


Ti informovanější zaznamenali i Marcelu Joglovou, drsňačku, které v dokončení maratonu na MS 2019 v Dohá nezabránily ani totálně nelidské podmínky (start byl o půlnoci, přesto bylo přes 30 °C, závod nedokončilo 28 běžkyň) a maratonský výpadek nemá (od doby kdy ho běhá, ho běhá každoročně), avšak s tím, že i přes smeknutí klobouku před jejími výkony dosud byla od současné hodnoty entry standardu (2:29:30) kousíček vzdálená. Však se podivte (já toto moravské sloveso pro podívání se prostě miluji...) :Vidíme, že Máca Joglová běžela až do kvalifikace na OH také 5 maratonů jako Evka, přičemž s výjimkou historicky brutálního závodu v Dohá, který byl prostě mimo všechny kategorie, neustále zrychluje.

A kdo dál? Ať mi nikdo netvrdí, že se zase nevyskytne nějaké překvapení … (jako byla např. amatérská běžkyně Ivana Sekyrová, jež při svém maratonském debutu splnila s časem 2:34:23 tehdejší entry standard (2:37:00) pro OH 2012 v Londýně).

Český rekord má hodnotu 2:26:21 (drží ho Evka), druhý čas má legendární Alena Peterková 2:27:00, která se (jakožto ročník 1960) současných bitev už neúčastní. Pak je tu pro kvalifikaci jednoznačně zmíněná Máca. A kdo dál? Nechci předbíhat, ale nebylo by až tak patetické říci, že se zrodila hvězda, protože se zrodilo rovnou souhvězdí.


Zde je časová osa celého příběhu: olympijské limity začala první plnit Máca.
5.12.2020 Valencia: Máca je na svém 6.maratonu 25., čas 2:31:29, limit odolal, ostatní Češky neběžely

3.4.2021 Belp, Švýcarsko: Moira Stewartová je na svém prvním maratonu 3. ze 4. Když se z televize dozvídám, že Moira byla 9 sec. za entry standardem (měla čas 2:29:39), chce se mi brečet a smát zároveň. Kdo nikdy neběžel maraton, nepochopí. Já ano, pročež chápu. Jiné Češky neběžely.

18.4.2021 Enschede, Nizozemsko: Máca je na svém 7.maratonu pátá, čas 2:28:16 – entry standard splněn, Máca zdárně pokračuje v trendu neustálého lepšení časů, opravdu netuším, kde má tahle multisportovkyně nějaké limity, ostatní Češky neběžely

23.5.2021 Fuerstenfeld/Sty­ria, Rakousko: Pro mne dosud naprosto neznámá Tereza Hrochová na svém prvním maratonu i přes zaostávání v mezičase nakonec plní entry standard v čase 2:29:06. Jelikož jiná Češka už tady neběžela a v Praze poběží jen Evka a Moira, je jasné, že Máca už teď má jistou nominaci na OH!

Otazníkem před posledním závodem je, zda Terčin čas bude stačit na to být mezi top 3 Češkami, a jestli se vůbec kromě Mácy a Terky najde taková, která to dá v limitu entry standardu. Ano, máme Evku, ale ta je po mateřské a po zranění. Pozor, nezapomínejte, máme i Moiru…

30.5.2021, tedy předposlední den pro splnění kritérií, Praha. Battle of the teams (zároveň MČR v maratonu), akce RunCzech kvůli pandemii zúžená na závod bez hobíků, s přidanou hodnotou souboje špičkově poskládaných týmů. Neběží ho Máca a Terka, které již splnily entry standard, z námi sledovaných běží jen Evka a Moira.


Evka Vrabcová Nývltová se svými vodiči na trati závodu Battle of the teams (Foto: RunCzech)

Jak ta tajenka dopadla? To by asi nevymyslel nikdo z nás. Evka 7.místo, 2:27:07, takže z Češek nejlepší čas, bezpečně kvalifikovaná, potud žádné překvapení. Ale kvalifikovaná je po tomto závodě i Terka, přestože ho neběžela, protože Moira maraton dala v čase 2:29:28, což by na entry standard o 2 vteřiny (!) stačilo, ale už ne na odsunutí Terky na 4. nepostupové místo. Terka byla před týdnem rychlejší o 22 vteřin... Takže Černý Petr zůstal Moiře, která si tu dřinu kvalifikace jako jedna z pouhých dvou (spolu s postupující Mácou) dala dvakrát a jako jediná neúspěšně. Myslím, že tyto dva obrázky smutné Moiry jsou dostatečně výmluvné:


Moira Stewartová právě pokořila entry standard (limit) kvalifikace na olympijský maraton.... (Foto: RunCzech)


...ale moc dobře ví, že i přes ten skvělý čas se do Tokia nepodívá... (Foto: RunCzech)

Vzkaz autora: Milá Moiro, nevím, jestli Emil Zátopek je běžecký Bůh, ale jestli nějaký existuje, tak tě vidí a jednou ti to vrátí!