Ve čtvrtek byl na programu slavný výjezd Lysebotn opp, který mohli jet závodníci buď soupaží nebo tradičně bruslením. V soupaži vyhrála letos prakticky neporazitelná dálková běžkyně na lyžích Lina Korsgrenová a v mužské kategorii Angličan trénující převážně v Norsku Andrew Musgrave, jenž porazil všechny laufařské specialisty jako Pedersena, Thyliho, Berga či loňského vítěze celkového hodnocení Ski Classics Emila Perssona.


(Video z výjezdu Lysebotnopp mužů a žen soupaží)


V bruslení si pro prvenství vyjela již poněkolikáté Therese Johaugová, jež na tomto výjezdu drží traťový rekord. Druhá dojela její norská týmová kolegyně H. Wengová a třetí Francouzska S. Claudelová, bramborová medaile zbyla na nestárnoucí Švédku Ch. Kallaovou.


(Video z výjezdu Lysebotnopp žen volnou technikou)


V mužích byl ve spurtu o vteřinu rychlejší Nor Kvaale před Švédem Burmanem. Až pátý skončil několikanásobný vítěz v předchozích letech Nor Krüger.


(Video z výjezdu Lysebotnopp mužů volnou technikou)


V pátek následoval prolog volnou technikou, v němž se v ženské kategorii vyrovnaly na stupních vítězů hned tři dívky Wengovy (sestry se sestřenicí) – Tiril Udnes, Lotta Udnes a třetí Heidi. Skvěle se předvedla naše závodice Katka Janatová. Třináctka sice není šťastné číslo, ale věřím, že Katka brala 13. místo všema deseti. I v mužích opanovali první tři příčky Norové – první Golberg, druhý Taugboel a třetí Tefre.


(Video z prologu žen a mužů)


V sobotu závodníci spritovali klasickou technikou. Z vítězství se radovala Švédka Soemskarová, před krajankou Dahlquistovou a Norkou L.U. Wengovou. Katka Janatová dojela v nejlepší desítce na osmém místě! Mužské pódium opanovali skvělí francouzští sprinteři – Jouve, Chanavat a Jay.

V rámci Blink festivalu si zazávodili také nejlepší světoví biatlonisté. Podrobný report chystáme.

Kompletní výsledky najdete zde.