Výjezd Lysebotnopp

Blinkfestivalen tradičně započal 7,5 km dlouhým výjezdem v Lysebotnu. Zatímco domácí mužská biatlonová špička srovnání s běžci na lyžích tento ročník nezískala, ženské áčko na startu bylo. Na start se postavilo 58 jmen a opět se stejnou favoritkou. Norka Johaugová úspěšně obhájila loňské vítězství. Jedinou biatlonistkou, která kdy Lysebotn Opp vyhrála, byla finská reprezentantka Kaisa Mäkäräinenová. V startovní listině se ale neobjevila, protože mezitím ukončila kariéru. Blízko k vítězství měl Tarjei Bø v roce 2016, který vyběhl na Lysebotn Opp jako druhý nejrychlejší. Na Lysebotn vystoupal i grónský talent Ukaleq Slettemarková - studentka prestižní norské sportovní školy, která se na blížící se zimní sezónu připravuje po boku norských juniorek.

Z biatlonistiek byla nejlepší na 11. místě norská závodnice Eckhoffová se ztrátou přes 5 min na Johaugovou. Na záda jí dýchala Lotyšska Bendiková, která dosáhla vrcholu jen 4 sec za nejlepší ženou minulé biatlonové sezóny a hned za nimi na 13. M. Olsbuová Røiselandová. Zúčastnily se i další světové biatlonistky jako Francouzska Braisazová-Bouchetová, Italka Sanfillippová či Švýcarka Gasparinová.

V mužské soutěži se postavilo na start 68 sportovců. O téměř dvě minuty za vítězným Norem Kvaalem zaostal v pořadí první bistlonista, ale na 9. místě, Francouz Maillet. Pěkný výsledek si vybojoval i 16. Phillip Horn - jediný startující německý biatlonista. Na pomyslných stupních vítězů mezi biatlonisty by skončila i mladá, pouze 20letá francouzská vycházející hvězda a budoucnost francouzského biatlonu, dnes sedmnáctý Eric Perrot.


(Nekompromisní výjezd Lysebotnopp)


Prolog a supersprinty

Další den se běžci a biatlonisté přesunuly do města Sandnes, kde Blinkfestivalen pokračoval supersprinty. V Sandnes Sparebank Areně se v prologu nejvíce dařilo Francouzsce Braisazové-Bouchetové. Na druhou Eckhoffovou si vybudovala náskok 17 sec. Domácí závodnice udělala na 3,9 km dlouhé trati se dvěma střelbami (bez dobíjení) a 75m trestným kolem dvě chyby, Francouzka pouze jednu. S jedním trestným kolem skončila překvapivě na třetí příčce méně známá Norka Kvelvaneová.

Mužský prolog byl mnohem vyrovnanější, narozdíl od ženské soutěže měřila trať 4,2 km. Jediným Němcem na startu byl opět Horn, který musel kroužit dvě trestné kola, vyhrál jen o půl sekundy před bezchybným Norem Femsteinevikem. Čistou střelbou se mohl pochlubit i další z domácích reprezentantů, v cíli prologu třetí P. Bjørn. Až za touto dvojicí dojely největší norské hvězdy. Lídr minulé sezóny Bø bral po třech trestných kolech dokonce až 23. příčku.

Rychlé závody Simonové vyhovují, pokud se v nich může prezentovat rychlou střelbou. V supersprintu, který se jel na 6,5 ​​km a střílely se 4 položky, udělala jen 2 chyby a zvítězila o 8,5sec před Olsbuovou Røiselandovou. Ta musela kroužit o jedno trestné kolo více než Francouzka. Třetí v cíli byla norská závodnice Knottenová pouze se dvěma nepřesnostmi, ale pomalejším během. Eckhoffová obsadila až 7. místo.

Mužský supersprint na 7 km si podmanili domácí biatlonisté. V deseti sekundách se umístili první čtyři Norové, mimo stupňů vítězů zůstal Bø. Zvítězil Christiansen s novým blond účesem s časem 18: 44,7 min. o 3sec před druhým Tarjeiem Bøem, 6sec před bronzovým Strømsheimem se 7 trestnými koly a na bramborové pozici dojel Johannes Thignes Bø. Nejlépe umístěným reprezentantem z jiné země byl A.Guigonnat z Francie na 7. příčce, kde už ztráta na Christiansena narostla na 26,5 sec.

Z Blinkfestivalenu tento ročník nakonec odstoupil loňský vítěz Světového poháru Lægreid. Norský svaz prozradil, že si potřebuje odpočinout před blížícím se vysokohorským soustředěním.


Střelecké duely a hromadné starty

Exhibici v Sandnese uzavřeli střelecké duely a hromadné starty. Na ženy čekala 10km trasa a na muže 11,5 km, trestné kolo měřilo přibližně 120 m. Johannes T. Bø se opět natrápil, ve finále střeleckých duelů ho přestřílel nejrychlejší a nejpřesnější Christiansen, třetí byl Francouz Guigonnat. Cenný skalp urvala v ženské části vítězka M. Johansenová a druhá M. Bakkenová, když dokázaly porazit Eckhoffovou. V superfinále se setkal nejlepší muž a žena ve střeleckých duelech, kde Christiansen předčil Johansenovou.

Úspěch v 11,5 km dlouhém hromadném závodu slavil opět Christiansen. Minul jediný terč a na cílové pásce o desetinu sekundy překonal bezchybného Soruma. Třetí Bakken střílel čistě, čtvrtý Tarjei Bø dojel s jedním omylem, závod se znovu nevydařil mladšímu bratru z rodiny Bøových, který musel kroužit 5 trestných kol, což ho odsunulo na 12. pozici.

V hromadném startu žen na 10 km musela Eckhoffová hned na první ležce na dvě trestná kola, ve stojce měla už bezchybný zápis a zvítězila o 23 sec před pomalejší Knottenovou, která minula jen jednou. Na třetím místě skončila Olsbuová-Røiselandová se ztrátou 42 sec. Stejnou střeleckou bilanci měla i čtvrtá Simonová, ale ta finišovala až téměř minutu po vítězce.