Své premiérové vítězství ve Světovém poháru na kolečkových lyžích slaví Sandra Schützová, která v sobotu 21. srpna ovládla závod na 26 km volně s hromadným startem v estonském Tartu! „Stále pro to nemohu najít slova! Když něco chcete a uděláte pro to všechno, tak je možné všechno,“ jásala.

Pro českou závodnici přitom nezačaly závody v Pobaltí podle jejích představ. V pátečním sprintu volně si připsala „až“ pátou pozici. „Po sprintu jsem byla trochu zklamaná, protože v rozjížďkách jsem se cítila silná, ale pak jsem ve finále vyčkávala příliš dlouho,“ uvedla.

V sobotu se postavila na start závodu na 26 km volně s hromadným startem. „Od startu jsem cítila, že to bude můj den. Často jsem jela na první pozici,“ uvedla. Nezastavila ji ani smůla, když dvakrát přišla o hůl. „Poprvé jsem musela jet tři kilometry bez holí, podruhé to bylo čtyři kilometry před cílem, kdy jsem dostala krátkou hůl, ale lepší než nic,“ smála se.V dramatickém finiši porazila o dvě desetiny sekundy ruskou hvězdu Natalii Něprjajevovou, o tři desetiny Italku Elisu Sordellovou. „Tak dlouho jsem si přála slyšet českou hymnu! A po dnešním závodě jsem navíc dostala žlutý dres pro vedoucí ženu průběžného pořadí,“ dodala.

V nedělním závodě na 10 km klasicky navíc přidala další medaili: v Otepää byly rychlejší jen Rusky Něprjajevová, za kterou zaostala o 58 vteřin, a Istominaová, na kterou neztratila ani čtyři sekundy. Díky třetímu místu uhájila žlutý dres pro vedoucí závodnici pořadí Světového poháru.


Novák zazářil i přes tři zlomené hole

Na velmi prestižních závodech v norském Trondheimu se představila dvojice Michal Novák a Luděk Šeller od 19. do 21. srpna. Toppidrettsveka přilákala i takové hvězdy, jako jsou Johannes Hoesflot Klaebo, Emil Iversen nebo Petter Northug. „Přijeli jsme sem především pro zkušenosti,“ říkal před závodem Šeller.

Program otevřel závod na 55 km klasicky. Do 30. km se závodní pole drželo při sobě a závodilo se pouze o prémie, ve které se prosadil i Novák. V druhé polovině závodu se odpoutaly dvě čtveřice závodníků, přičemž ve druhé skupince nechyběl ani český reprezentant. Deset kilometrů před cílem však bohužel přišel o hůl a z boje o přední pozice byl vyřazen. Cílovou branou projel na 35. místě. Šeller uzavřel závod na 72. příčce.

Smůla provázela Nováka i druhý den, kdy byl na programu sprint volně. Novák si v kvalifikaci připsal 11. čas se ztrátou 4 vteřin na nejrychlejšího Johannese Klæba. Šeller ztratil na nejrychlejšího Nora 12 sekund, což stačilo na 44. místo a z kvalifikace tak nepostoupil.

S Klæbem se Novák potkal i ve čtvrtfinále. Po startu se český reprezentant držel vpředu, v polovině závodu však stejně jako ve čtvrtek přišel o hůl a propadl se na poslední místo. V závěru se na přední pozice dokázal opět dotáhnout, ale stačilo to pouze na třetí místo. „Snažil jsem se pak myslet ještě na třetí místo a postup jako lucky loser, ale byla to příliš pomalá rozjížďka, takže to bohužel nevyšlo,“ popsal smolný závod Novák, který obsadil 14. místo.

Na skvělý výsledek dosáhl Novák až poslední den při skiatlonu na 20 km. Závodníci dlouho běželi pohromadě a i přes další zlomenou hůl se Novák držel v popředí. O vítězi závodu nakonec rozhodl až finiš. V něm měl nejvíce sil Johannes Klæbo. Pouhé dvě sekundy za ním finišovali na děleném 6. místě Michal Novák a britský reprezentant Andrew Young.

„Byla to šílená vřava! Jak stádo býků. Snažil jsem se do finiše dostat víc dopředu, abych si zabojoval klidně i o pódium, ale víc místa než na tu šestou pozici nebylo. Jsem ale spokojený,“ usmíval se po závodě Novák. Šeller proběhl cílem na 54. pozici.