Manuální lymfodrenáž (MLD) je procedura sestávající z na dotek velmi lehkých a přesně prováděných hmatů, které se od klasické a sportovní masáže velmi liší hloubkou i silou působení. Při MLD pracujeme především povrchově v kůži a podkoží, ne hloubkově se svaly. Nikdy není používán olej, ale pudr, protože s kůží chceme pohybovat, ne po ní klouzat. Navíc by MLD nikdy neměla bolet. Lymfatická tkáň je velmi snadno narušitelná, když je MLD prováděna nesprávným způsobem, tzn. například moc velkým tlakem, bodově místo plošně nebo proti směru proudění lymfy, může dojít k nevratným změnám a nepříjemným zdravotním následkům. MLD doporučuji svým klientům absolvovat v několika sezeních, rozdělených do ošetření jednotlivých částí těla a až teprve potom provést MLD celkovou, jedině tak dosáhneme požadovaného efektu. Vždy je potřeba rezervovat si alespoň 2–2,5h (v případě celkové MLD min. 3h). Po MLD je vhodné vyvarovat se minimálně 24 hodin zvýšené tělesné aktivitě, saunování a doplňovat tekutiny – MLD podporuje proudění lymfy, a tím zvyšuje míru odvodňování.

Pokud se na MLD objednáte, projděte správně důkladným zjištěním vašeho zdravotního stavu, protože existuje mnoho kontraindikací, při kterých není tato technika vhodná.


Proč se na MLD objednat?

Pokud trpíte různými druhy otoků nejenom na dolních končetinách (např. po sportování nebo celodenním stání v práci), v obličeji, cítíte se „oteklí”, byl vám diagnostikován lymf- a lip-edém a tendence k jejich vzniku, chcete se zbavit celulitidy, nebo si prostě „jenom” dopřát detox celého těla, určitě tuto velmi příjemnou a uklidňující terapii vyzkoušejte.


Význam MLD pro sportovce

Na MLD pravidelně docházejí jak ti, kdo v létě ocení zmírnění následků dlouhodobě působícího horkého počasí, tak sportovci, kteří využijí silný regenerační efekt procedury v průběhu celého roku. Během fyzické aktivity má krev, tudíž i míza, tendenci zůstávat v periferních částech těla a jejich cirkulace se celkově zpomaluje, tekutina se městná a tlačí na okolní tkáň, proto následně pociťujeme těžké nohy nebo i nacházíme okem viditelné otoky, nejčastěji na prstech u rukou nebo kolem kotníků a chodidel.

Pokud lymfa a krev správně proudí a nejsou nikde zadržovány, teprve pak se dostanou zplodiny metabolismu do příslušných lymfatických uzlin, kde jsou zachyceny a zlikvidovány. V opačném případě se doba regenerace i potřebného tréninku může významně protáhnout.

MLD zrychluje i regeneraci po úrazech a v pooperačních stavech, jako příklad stačí ruptura vazů v kotníku nebo koleni a následný, dlouho se vstřebávající nepříjemný otok. Po návštěvě u terapeuta sledujeme zrychlené hojení spočívající v redukci zmíněného otoku i okolního hematomu.

Existuje i způsob, jak efekt MLD ještě o něco zvýšit, a to dýchacími cvičeními pro aktivaci hlubokého lymfatického systému, dále pomocí lymfotapů, které sníží napětí nadzvednutím povrchových tkání a nasměrují tok lymfy směrem k lymfatickým uzlinám a doporučuje se i speciální bylinkový čaj.

Lymfotapy vypadají na pohled jinak než klasické kineziotapy, bývají nastříhané do menších proužků připomínajících chapadla chobotnice a lepíme je jako vlnovku nebo mřížku poskládanou ze dvou a více kineziotapů přes sebe.

Kromě manuálního provedení je často nabízena i lymfodrenáž přístrojová, její výsledky ale hodně záleží na počtu komor v nohavicích a rukávech, na tlaku v nich, době zapnutí a nikdy není tak důkladná jako lymfodrenáž ruční.


(Foto: Lymfotapy bývají nastříhané do menších proužků připomínajících chapadla chobotnice a lepí se jako vlnovky nebo mřížky poskládané ze dvou a více kineziotapů přes sebe)Zdroj: Nordic magazín