Výjezd na Ještěd je českou letní obdobou ikonického stoupání na alpský Alpe Cermis. Závodníci po startu z Janova Dolu vyjíždějí na vrchol nacházejí se ve výšce 1 012 metrů. Sklon nejstrmější pasáže pod vrcholem Ještědu přitom přesahuje 25 %! Na startu 9. ročníku se letos sešla téměř kompletní česká reprezentace. Konkurenci ve výborně obsazeném závodě ještě navyšovali členové polského národního týmu, ale také laufaři, mezi kterými byl i dvojnásobný vítěz závodu Jan Šrail. „Letos tu bylo opravdu výborné obsazení. Chyběl jen Michal Novák, což mě trochu mrzí, protože by to byl ještě větší boj. I přes velmi dobrou konkurenci ale panovala hrozně přátelská atmosféra,“ pochvaloval si Šrail. V závodě mužů se startovní pole začalo trhat na rovinatějších pasážích, kde testoval své soupeře právě český laufař. „Neměl jsem žádnou konkrétní taktiku. Mám totiž školu Lukáše Bauera, u kterého jsem pět let závodil a který říká, že člověk má na každé trati nechat maximum,“ usmíval se Šrail. „Na první rovinaté pasáži jsem nastoupil poprvé a povedlo se mi to trochu roztrhat, zůstali jsme ve čtyřech. Pak jsme se oddělili ještě s Adamem Fellnerem, se kterým jsme spolupracovali. Přibližně kilometr před cílem jsem mu nastoupil a udělal si klíčový náskok,“ vyprávěl Šrail. Ten si na Ještědu připsal své třetí vítězství, které mu zajistil cílový čas 40:45. O deset vteřin později finišoval Adam Fellner, pro třetí místo si dojel polský reprezentant Dominik Bury. V redukovaném pořadí mistrovství republiky patří bronz Jonáši Bešťákovi.


„Ve vítězství jsem příliš nevěřila“

Závod žen byl od začátku v režii Kateřiny Razýmové. „Jela jsem své tempo, o kterém jsem věděla, že ho dokážu udržet. Když jsem pak zjistila, že jsem zůstala vepředu sama, už jsem se jen soustředila, abych si pohlídala vedení,“ popsala svůj závod nejúspěšnější česká reprezentantka posledních sezon, která zvítězila v čase 46:33. „Přiznám se, že jsem si na vítězství příliš nevěřila, protože jsem teď poměrně unavená a navíc jsem s Katkou Janatovou prohrála jeden distanční a jeden tréninkový závod. O to cennější pro mě ta výhra je. Ani dneska jsem se přitom necítila příliš dobře, ale přesto jsem dokázala tu hrůzu nějak akceptovat,“ dodala se smíchem.

Pro druhé místo si dojela Kateřina Janatová, která tak zakončila třídenní mistrovství ČR s bilancí dvou zlatých a jedné stříbrné medaile. Bronz na Ještědu vybojovala Němka Lisa Unterweger, v redukovaném pořadí pak třetí místo v českém šampionátu patří Petře Hynčicové.Ze závodníků do 23 let byl nejrychlejší Tomáš Kalivoda, jen o sedm vteřin později doběhl do cíle Tomáš Lukeš. Bronz získal Kim Žalčík. V závodě žen do 23 let se žádné drama nekonalo: s náskokem 71 vteřin zvítězila Adéla Nováková, za kterou doběhla Tereza Prokešová, která si tím zajistila juniorský titul. Republikový bronz patří Tereze Hujerové. Mezi juniory si pro zlato doběhl Kryštof Zatloukal. Nejrychlejším dorostencem byl Pavel Švácha, mezi dorostenkami běžela nejrychleji Eliška Podzimková.

Výjezd na Ještěd udělal tečku za třídenním českým šampionátem v běhu na kolečkových lyžích. V pátek se v libereckém areálu Vesec závodilo ve sprintech volnou technikou (vše důležité o závodě najdete zde), v sobotu se konal distanční závod volně s intervalovým startem (kompletní informace zde).


Kompletní výsledky najdete zde.