Petter se na střední škole rozhodl vsadit kartu jen na lyžování a školu nebral příliš vážně. Už tehdy věděl, že chce být nejlepší a jakákoliv prohra ho motivovala ještě k tvrdšímu tréninku. Trénoval prakticky na každém kroku, ostatní dojížděli na tréninky na skútru, jen on na běžkách či na kole. Na juniorském mistrovství světa v Rovaniemi dvakrát vyhrál a dvakrát byl druhý, rok poté v Kranji vyhrál všechny starty, na které se postavil. Během studií bydlel v domě dalšího slavného lyžaře Frode Estila, jenž tušil, jaký potenciál v sobě Petter skrývá a pomáhal mu s tréninkem. Jenže s Petterem byly od začátku jeho kariéry problémy a norský svaz mu na ruku příliš nešel. Navzdory dech beroucím výsledkům ho reprezentační trenér nenominoval na ZOH 2006 v Turíně, a to ještě v době, kdy norský tým rozhodně nezářil. Téhož roku ještě zvládl vyhrát závod Světového poháru.

Vycházející hvězda na sebe poutala velkou pozornost a také vábila sponzory. Vztahy se svazem se vyhrotily ještě více po podpisu smlouvy s RedBullem, Petterovým osobním sponzorem. V roce 2013 založil svůj vlastní tým Coop, a tím se od svazu prakticky odřízl. Nakonec spolu našli vzájemnou rovnováhu, protože jeden druhého potřeboval.

Mezi některými závodníky a diváky nebyl oblíbený. Jeho vyzývavé chování a slovní narážky na své soupeře nebyly v lyžařském pelotonu běžné. Jenže ač ostatní makali, jak mohli, Petter byl nejrychlejší.

Norská mentalita působí klidně, své emoce nedává znát a není příliš extravagantní. Petter by jiný, nešel s proudem a z toho pramenily i jeho problémy nejen se svazem. Již během závodní kariéry se musel postavit před soud, protože v opilosti překročil rychlost a vyboural se. Po ukončení závodní činnosti si nedal pokoj a opět ho nachytali, jak řídil ve vysoké rychlosti, naštěstí se neprokázalo použití drog před jízdou, přestože bylo v jeho bytě nalezeno malé množství kokainu. Tentokrát nestačilo domácí vězení, ale šel si na pár měsíců posedět natvrdo. Během soudního řízení se stáhl z veřejnosti a hledal únikovou cestu v tréninku.

Vše se zdá hodně černé a rebelské, ale pojďme si to shrnout: Petter získal dvě zlaté, dvě stříbrné a jednu bronzovou olympijskou medaili a neuvěřitelných třináct zlatých a tři stříbrné na mistrovstvích světa. Po ukončení závodní kariéry nezahálel a vytvořil si svoji vlastní značku sportovních brýlí a oblečení a jednu dobu spolukomentoval zábavní show společně s Gunde Svanem, další lyžařskou legendou. Jeho sledovanost na sociálních sítích a odkazy na Googlu značně přesahují čísla ostatních známých sportovců. Neuvěřitelných 1 250 000 odkazů se týká úplně jiných aktivit než lyžování. Petter je showman a umí si udělat legraci i ze sebe.


/Foto: Fischer/


A co bude dál?

Předloni se postavil na start Marcialongy (99. místo) a Jizerské 50 (45. místo), kdy reprezentoval tým bratrů Auklandových a už tehdy prohlašoval, že chce někdy vyhrát Vasův běh.

Závod je nejlepší trénink a Petter moc dobře ví, že pokud se chce dostat mezi nejlepší, musí s nimi závodit. Letos v létě a na podzim startoval na několika prestižních závodech na kolečkových lyžích, kde ukázal, že je nejede jen pro zábavu. Zúčastnil se domácího Blink festivalu a závodů Toppidrettsveka. Poté ve Švédsku na nejprestižnějším laufařském závodu na kolečkových lyžích Alliansloppetu obsadil 42. místo a ztratil 5 minut na vítězného Maxe Novaka. Zřejmě nezachytil nástup a urval se z pelotonu, kde prvních 25 závodníků dojelo do cíle v rozmezí pouze půl minuty.

Že nebere závodění na lehkou váhu, potvrdil po Alliansloppetu v rozhovoru pro švédskou televizi. Letos plánuje několik velkých závodů, ale nebude je brát příliš vážně. Pokud se sezóna vydaří, příští rok objede celou sérii Visma Ski Classics. Metou je vyhrát Vasův běh, ale potřeboval by trénovat ještě více a aby jeho tělo dobře reagovalo na tréninkové dávky.

Na švédském Klarälvsloppetu na 90 km ukázal, že jeho fazóna jde rapidně nahoru. Dojel na 5. místě, kdy bojoval ve spurtu o třetí pozici s nejlepším laufařem posledních let Nygaardem a jedním z nejrychlejších laufařských sprinterů Bergem. Porazil hvězdy jako Hoelgaarda, Thyliho a další. Na Novaka, který opět vyhrál, ztratil půl minuty.

Petter bude závodit ve svém vlastním týmu Northug, ale domluvil se na spolupráci (servis lyží a občerstvování) s týmem Coop.


/Petter Northug v Drammenu 2016, v jednom ze sprintů Světového poháru, kde se nebál jet soupaží, Foto: Fischer/