Zásadní problém, který často vede k nemoci, je ten, že se sportovci radši oblečou více, než by bylo nutné. Jenže to může být daleko horší situace, než opak. V teplém oblečení se zpotíme a potom můžeme snadněji prochladnout. Teploměr by měl být hlavním ukazatelem, jak bychom se měli obléknout. Podobně jako podle venkovní teploty mažete určité vosky na své lyže, můžete si zhruba zapamatovat, jaké vrstvy a složení oblečení vám vyhovuje. Vlhkost a pocitová teplota je také podstatná, ale často když vyjdeme ven ze dveří, zdá se nám, že je zima, ale po chvilce běhu či jízdy bychom nejradši jednu vrstvu oblečení svlékli.


Cibule je praktická
Pro ty, kteří nemají moc velké zkušenosti, jak se oblékat, doporučuji se prvních 10-15 minut aktivity příliš nevzdalovat od domu nebo auta a když zjistíme, že jste to s oblečením přepískli, tak si po zahřátí jednu vrstvu svléci a nechat doma/v autě. Z toho vyplývá, že je praktičtější oblečení vrstvit, než si vzít jedno huňaté termotriko a teplou bundu.

Ti, co si vozí s sebou batůžek, mají velkou výhodu, jenže sportovnější typy lyžařů by se mohli pod batohem zbytečně zpotit na zádech a pak ve sjezdech prochladnout. Další skvělou možností, kam věci odkládat je ledvinka na pití s vrchní kapsou, která se zavírá zipem. Záleží na značce, některé firmy vyrábí bidony s prostornější kapsou a to je určitě skvělá volba. Často se vám tam najednou vejde tyčinka, telefon, slabá větrovka, tričko a náhradní čelenka.


TIP: Co by nemělo ve vašem sportovním šatníku chybět, je vesta, která vám chrání především chladu náchylné plíce, a to zejména ve sjezdech či větrném počasí. Praktická je slabá vesta, větru odolná, často má i vyšší límeček a udržuje v teple krk. Horní končetiny jen tak neprochladnou, ale průdušky a plíce je dobré si schovat.


/Foto: Maloja/


Rychle běžet a rychle se převléknout

Pokud se chystáte na projížďku rovnoměrným tempem, není tak složité se správně obléknout. Horší situace nastane, když se chystáte na rychlý trénink či závod. Před intenzivními intervaly je potřeba se zahřát aspoň 20 – 30 min v teplejším oblečení, potom aspoň jednu vrstvu svléct a po rychlých úsecích/závodu se svléct, vysušit, obléknout, vyklusat v suchém oblečení a poté dostatečně obléct. Při rychlém tréninku vydáte hodně energie a tělo po doběhnutí nemusí mít dostatek sil, aby se bylo schopné ohřívat jako v běžném režimu. Takže v zimě určitě suché triko, ponožky, podvlékací a převlekové kalhoty, teplé boty, čepice, péřová bunda a palčáky.

Jestli sledujete například světový pohár v běžeckém lyžování v televizi, můžete si všimnout, jak se po doběhnutí závodu někteří závodníci pohybují v prostoru cíle do půl těla nazí a i v mrazivých teplotách se převlékají. A od koho se učit, když ne od těch nejlepších. Takže určitě nepodceňujte převlékání po rychlém tréninku či závodě.


TIP: Když půjdete rychlý trénink v chladném podzimu či nastupující zimě, oblečte si před rychlý tréninkem termotriko s dlouhým rukávem, navrch slabou bundu a slabou vestu, na nohy elasťáky. Po zapracování si svéknete bundu a obléknete opět vestu. Pokrývku hlavy si můžete sundat, nebo si vezměte jen tenkou čelenku. Vše si schovejte do kapsy v ledvince, kterou můžete mít při intervalech s sebou. Po absolvování rychlých úseků se svlékněte do půli těla, vezměte suché triko, navrch bundu a vestu, která když bude lehce propocená, na bundě vás studit nebude. A můžete se jít vyklusat či vyjet, aniž byste prochladli. Holky samozřejmě musí myslet i na náhradní podprsenku. Často si převléknou jen triko, ale zpocená podprsenka je potom studí právě v náchylné oblasti hrudníku.
Při teplotách pod nulou je vhodné na rozehřátí před rychlým tréninkem/závodem (a vyjetí po něm) mít na elasťákách ještě převlekové kalhoty. Místo vesty můžete použít vršek od kombinézy jako při závodě, ale zvažte, zda nezvolit jen dlouhé termotriko a jistit plíce vestou.


Chce to klid a nohy v teple
Staré a pravdivé pořekadlo. Když jsou nohy v teple, ledvinám je dobře. Boty a ponožky jsou nedůležitější, potom už nemusíte tolik navlékat vrchní část těla a pocitově vám je teplo. Jak začnou nohy promrzat, nepomůže vám ani sebeteplejší bunda.

Alfou a omegou je odhadnout vhodné boty. Někomu vyhovují závodní modely, karbonové, které jsou ze slabého materiálu. Dámy a turisté spíš uvítají zateplené varianty nižších modelů. U bot je veledůležité, aby se vám noha nepotila a potom nemrzla. O fous větší bota není na škodu, protože když budete mít nohu stísněnou, snadněji vám prochladne. Samozřejmě nejen boty, ale potom je třeba doladit i tloušťku ponožek.

Jestli se rozhodnete pro závodní variantu bot a je vám v nich občas zima, můžete si pořídit návleky, které v chladnějších dnech obléknete přes boty. Nebo můžete vložit do boty hřejivé polštářky, které vydrží hřát asi 4 hodiny. Dokonce se na trh dostaly i ponožky na baterie, které vám udrží nohy v teple několik hodin.

Hlavně pro ty, co občas jezdí soupaží, musí počítat s tím, že se nohy moc hýbat nebudou, a proto musí každý zvážit, zda si nevzít podvlékací kalhoty pod kombinézu nebo dokonce místo kombinézy převlekové kalhoty.


TIP: Máte pocit, že není tak velká zima, abyste si museli vzít podvlékací a převlekové kalhoty, ale jen v převlekových kalhotách by vám zase byla zima? Zkuste místo podvlékacích kalhot dámské společenské punčochy, kterým ustřihněte dole „ťapky“ pod kotníky. Sice se nejedná o speciální oblečení pro sportovce a zejména pro muže, ale tato mikrovrstva trochu zahřeje a nezadržuje pot, podobně jako termoprádlo, takže se vlastně ani chlapi stydět nemusí ;-).


/Foto: Maloja/


A co ruce?
Opět asi zase zmíním v první řadě ženy, které bojují s prochladnutím periferních částí těla, ať už jde o nohy nebo ruce. Výhodou je, že si v současnosti můžeme vybrat rukavice z opravdu široké škály různých značek, velikostí a tlouštěk.


TIP: Pro zmrzlíky nebo zarputilé běžkaře, kteří vyráží do teplot i pod mínus 10, doporučuji rukavice přes rukavice. Jedná se vlastně o slabé palčáky na suchý zip. V chladnějších nebo „vlezlejších“ dnech si je schovejte do ledvinky, a když vám bude zima na ruce, převlečete je snadno a rychle přes běžné běžkařské rukavice.


Závěrem
Zdá se, že vychytat správné oblékání na různé sportovní aktivity, v různých intenzitách a během celého roku je pěkná alchymie. Kdo však dosáhne ideálu, neoslabuje své tělo a může se tak vyvarovat nachlazení a dalším nemocem.