„*Jsem spokojený, ale úplně v pohodě ne*,“ říká lídr týmu Lukáš Bauer v reportáži webu czech-ski.com. „*Každý rok to je stejný. Blbě se tu dýchá, rychlejc se unavíš, mě navíc pobolívá koleno. Ale na druhou stranu vidím, že jsem nějakou absencí neztratil tolik z toho, co jsem měl natrénováno,*“ dodává a natahuje si nohy na lavičce před penzionem.

Jen pár metrů pod dolní stanicí lanovky, ve známém prostředí, bydlí s běžci i čeští biatlonisté. Dole v Ramsau přebývají sdruženáři, ženské družstvo a servismani, kteří odpoledne jezdí po jednáních se zástupci firem a dovybírají materiál na sezonu. Kromě lyžování se stíhá i běhání s hůlkami do kopců, anebo jen výklusy na uvolnění tvrdě zatěžovaného organismu.

„*Jsem rád, že kluci dokázali spolykat všechno, co jsme si naplánovali. Ale jak se to opravdu podařilo, ukáží až první závody*,“ říká trenér mužů Miroslav Petrásek. On se věnuje víc pěti vytrvalcům, čtyři sprinteři dostávají zabrat od Václava Korunky.

Lyžaři nejprve i v mrazu trpělivě pózují fotografovi, pečlivě převlékají sady oblečení s reklamními nášivkami, vzorně se řadí do „vláčků“ do týmové fotografie. „*Starý dolu*,“ rozdává pak pokyny na rozestavení Dušan Kožíšek.

Hlavním cílem sezony je novoroční Tour de Ski. „*Jinak to ani nejde. Vyhrát potřetí by bylo strašně krásný*,“ zasní se Bauer, jemuž vyhovuje rozšíření túry do devíti etap. „*Pak chci jezdit světové poháry. Až pokud by se Tour de ski nepovedla a nebyla šance ve svěťáku, zkusil bych Vasák*,“ přemýšlí o plánech. Na legendární Vasův běh se chystají i další hvězdy, mj. Northug nebo Angerer.

„*Žádná odpočinková sezona to není, všichni jsou profíci a chtějí vyhrávat. Jen si mohou trochu upravit program*,“ dodává trenér Miroslav Petrásek. Češi chtějí uspět samozřejmě také hlavně doma, na nových tratích v Novém Městě na Moravě. Na světovém šampionátu do 23 let v tureckém Erzurumu vkládá trenér hodně nadějí hlavně do Jiřího Horčičky.

A jak vypadá nový model spolupráce Petráska s Bauerem? „*Lukáš na reprezentačních soustředěních plní to, co má. Vidím, jak je na tom. Pokud bude potřebovat, může přijít*,“ říká trenér. Celkový plán však spolu neladí. „Je to na mě,“ vysvětluje Bauer. „*Musím si upravit trénink tak, aby bloky s Němci a s reprezentací na sebe navazovaly, abych nešel z jednoho do druhého unavený. Vím, co potřebuju. Hlavní bude neudělat chybu v zimě, pokud bych cítil nějaké přetažení*.“

Také ženy trénují v nezvykle početné skupině. Ostřílené „áčko“ Nývltová a Janečková, k nim tříčlenné béčko Chrástková, Schützová a sprinterka Grohová. „*Na první svěťák jsme přihlásili i štafetu*,“ těší trenéra Jiřího Šimůnka. „*Pak uvidíme a rozhodneme o dalším programu,*“ doplňuje jeho asistent Tomáš Kašpar.

Dvě nejlepší trošku zastavilo zdraví. Ivana Janečková brala dva týdny antibiotika, Eva Nývltová doléčuje přetrženou šlachu v chodidle. Zranění utrpěla na čele běžeckého pole silničního závodu Běchovic. „*Stalo se to někde na šestém kilometru, škoda,“ popisuje. To ještě vedla, i s bolestí doběhla šestá. Od té doby má zatejpovanou nohu, i tady chodí na laser, na lyžích může jen bruslit. „*Ale snad by to mělo být už v pohodě,“ přeje si žena, která v létě překonávala řadu osobních rekordů.

„*Naježděno mám mnohem víc než loni, jsou to fakt pecky. Ale doufám, že to bude vidět*,“ říká Karolína Grohová. Mladá sprinterka, která loni v Liberci získala první světové body. Letos by měla dostat šanci ve více závodech, s Nývltovou by měla jezdit i týmový sprint.

Výprava se vrací z Dachsteinu v neděli. Příští pondělí 31. října pak vyráží na závěrečnou přípravu do Norska. Po testovacím FIS závodu startuje světový pohár 19. a 20. listopadu v Beitostölenu.