Přípravu Kateřina Razýmová zahájila standardně a až na drobnější zdravotní komplikace ze začátku přípravného období proběhla podle plánu. „V průběhu září jsem se ale cítila nepřiměřeně unavená a na konci září zjistila, že jsem těhotná. Pořád jde o poměrně ranou fázi těhotenství, nicméně je jasné, že bych sezonu absolvovat nemohla,“ říká Razýmová.

Společně s manželem a trenérem v jedné osobě Vladislavem Razýmem očekávají přírůstek na přelomu jara a léta. „Miminko jsme plánovali, načasování však vzhledem k nadcházející olympijské sezoně úplně nevyšlo. Přesto ale máme z této novinky obrovskou radost,“ říká česká reprezentační jednička. „Zatím se cítím dobře, a tak v omezené míře ještě pokračuji v tréninku, který mi můj stav umožňuje,“ dodává.

Celou nadcházející sezonu Razýmová vynechá, kariéru však definitivně končit nechce a plánuje se na lyže vrátit. „Sportovní cíle, které jsem si vytyčila pro tuto sezonu, zcela jistě nesplním, to je jasné. Ráda bych o ně ale zabojovala v dalším ročníku 2022/2023. Žen, které návrat po mateřské úspěšně zvládly, je ve vrcholovém sportu mnoho. Uvidíme, jak to půjde u mě,“ vyhlíží Razýmová. „Ráda bych poděkovala Olympu CSMV, Svazu lyžařů ČR a všem svým partnerům za podporu a podmínky, které mi v lyžování do teď poskytovali a nadále poskytují, a za to, jak k celé věci přistupují,“ říká.

„Z čistě sportovního hlediska je to pro nás v olympijské sezoně samozřejmě ztráta. Katka dlouhodobě prokazovala stabilní a vysokou výkonnost, ve výpravě do Pekingu měla být jednou z největších nadějí napříč všemi disciplínami spadajícími pod Svaz lyžařů ČR. Nicméně jsou záležitosti, které jednoznačně převyšují sport. A Katka aktuálně prožívá nejkrásnější věc, která ji mohla potkat. Držím palce, aby vše pokračovalo, jak má,“ říká prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Heřmanský.

„Podobnou situaci jsem zažil přesně před 19 roky s Kateřinou Neumannovou, které mateřství přineslo následné největší úspěchy v její kariéře. Přeji Kateřině Razýmové, aby šla ve sportovních šlépějích své jmenovkyně,“ uvedl předseda úseku běžeckých disciplín Aleš Vaněk.

Mužský národní tým odcestoval na sever Evropy v úterý 9. listopadu, ženská reprezentace je tam doplní na konci tohoto týdne. Přímo z Rovaniemi poté běžci na lyžích odcestují do jiného finského střediska Ruka, kde je od 26. do 28. listopadu na programu první podnik nového ročníku Světového poháru.

Zdroj: Svaz lyžařů ČR