Minulá sezona musela fanoušky běžeckého lyžování bavit! Pár výsledků pro připomínku: Šeller s Novákem bojovali o medaili při team sprintu v Ulricehamnu, Janatová s Beranovou byly páté v Drážďanech, několikrát se českým reprezentantům podařilo proniknout do nejlepší desítky v individuálních závodech a Razýmová obsadila 10. místo v celkovém pořadí Tour de Ski.

Právě Kateřina Razýmová ale bude letos v české nominaci chybět. Připravuje se totiž na mateřské povinnosti, a tak vynechá celou sezonu. Do nového ročníku SP vstoupí ženský reprezentační výběr v sestavě: Tereza Beranová, Zuzana Holíková, Petra Hynčicová, Kateřina Janatová a Petra Nováková. „V tuto chvíli zůstáváme v pětičlenném složení. O případném doplnění týmu budeme rozhodovat až na základě výsledků prvních závodů OPA Cupu,“ říká Jan Franc, trenér ženské reprezentace, která se aktuálně připravuje u polárního kruhu ve finském Rovaniemi. Během léta jeho tým absolvoval soustředění v Ramsau, Livignu a Davosu.

Také v této sezoně chce Franc se svými svěřenkyněmi bojovat o pozice v top ten: „Každé umístění do 20. místa je pro nás dobrým výsledkem. V některých závodech se ale budeme snažit atakovat nejlepší desítku, a to zejména ve sprintech a team sprintech,“ dodává.

K oběma těmto disciplínám směřují také ambice Kateřiny Janatové, která byla v minulém ročníku SP druhou nejvýše postavenou českou závodnicí v celkovém pořadí. „Chtěla bych letos bodovat v každém sprintu a probojovat se do top pět v team sprintu. Zároveň doufám, že se mi konečně zadaří i v klasice. Letos jsme na ní hodně pracovali,“ naznačuje své ambice.

Od závodů ve sprintu a team sprintu očekává nejvýraznější výsledky také trenér mužů Vasil Husák: „Připravujeme se plnohodnotně na sprinty i na distanční závody, ale je pravda, že největší úspěchy jsme si připsali ve sprintech a team sprintech, které pro nás budou s ohledem na předpoklady našich závodníků hodně atraktivní také v této sezoně,“ říká reprezentační kouč.V první části sezony bude spoléhat na tuto sestavu: Ondřej Černý, Adam Fellner, Petr Knop, Michal Novák, Jan Pechoušek a Luděk Šeller. „Budeme sledovat tým do 23 let, jak si povede na OPA Cupu, a také Jonáše Bešťáka, který s námi loni byl na mistrovství světa,“ dodává Husák, jehož asistentem zůstává Dušan Kožíšek, dvojnásobný medailista z mistrovství světa.

Pod nejlepšími výsledky českých mužů je v posledních letech podepsán Michal Novák, který dlouhodobě směřuje do světové špičky a každý rok se v žebříčku SP skokově posouvá směrem vzhůru. „Budu rád, pokud tento trend bude pokračovat. Sám tomu věřím, protože se na těch pozicích cítím komfortně a vnímám, že další progres je možný zejména na distanci,“ říká.


Zákaz fluoru se opět odkládá

I když Mezinárodní lyžařská federace (FIS) nadále usiluje o zákaz fluorových vosků, zůstává se svou snahou jen v polovině cesty: „Kompletní zákaz bezfluorových vosků byl opět odložen. V následující sezoně budeme ale moci používat jen vosky s očištěným fluorem,“ vysvětluje komplikovanou situaci Martin Blaschke, šéf servisního týmu běžců na lyžích.

Co znamená očištěný fluor? „Ještě v minulé sezoně se mohlo závodit na voscích s vazbou C8, respektive obsahující vyšší množství PFOA (perfluorooktanová kyselina), což je ta nejvíce diskutovaná sloučenina, která ve vysokých koncentracích škodí zdraví a přírodě. Tyto vosky se od 4. července 2020 nesmějí vyrábět a prodávat, od letošního roku se nesmějí už ani používat,“ vysvětluje Blaschke. „Očištěný fluor je laický název pro fluor s vazbou C6, tedy s šesti uhlíky v řetězci. V těchto voscích je nízký až nulový obsah PFOA.“V Česku je pro běžce připravena plnohodnotná sezona

Na velmi nabitou sezonu se po loňském trápení těší také běžci v Česku, kde je Úsek běžeckého lyžování SLČR připraven i na černé scénáře vývoje epidemie. „Připravujeme plnohodnotnou sezonu, která zahrnuje mistrovství republiky i všechny další významné závody,“ nastiňuje Aleš Vaněk, předseda úseku. „V minulém roce jsme měli jen tři závodní víkendy, při kterých ale bohužel mohli závodit jen dospělí, junioři a dorostenci. Žáci neměli nic. Pro letošní sezonu jsme proto připravili také krizový scénář, který nám umožní připravit alespoň tři závodní víkendy pro žáky i v případě, že nastane podobná epidemická situace jako loni.“ České běžecké lyžování je připraveno na vstup do nové sezony.KALENDÁŘ

Světový pohár + Tour de Ski

 • 26.-28. listopadu: Ruka, Finsko
 • 3.-5. prosince: Lillehammer, Norsko
 • 11.-12. prosince: Davos, Švýcarsko
 • 18.-19. prosince: Drážďany, Německo
 • 28.-29. prosince: Lenzerheide, Švýcarsko (Tour de Ski)
 • 31. prosince – 1. ledna: Oberstdorf, Německo (Tour de Ski)
 • 3.-4. ledna: Val di Fiemme, Itálie (Tour de Ski)
 • 14.-16. ledna: Les Rousses, Francie
 • 22.-23. ledna: Planica, Slovinsko
 • 26-27. února: Lahti, Finsko
 • 3. března: Drammen, Norsko
 • 5.-6. března: Oslo, Norsko
 • 11.-13. března: Falun, Švédsko
 • 18.-20. března: Ťumeň, Rusko

Olympijské hry

 • 5.-20. února: Peking, Čína


Zdroj: Svaz lyžařů ČR